SADOWNICTWO

NAWOŻENIE OWOCÓW

20.04.2011

Zalecenia ochrony i nawożenia dolistnego na najbliższe dni - wideo

R. Binkiewicz

Agrosimex
Ostatnie dni nie przyniosły żadnych opadów, a na najbliższe kilka dni prognozowana jest ciepła i sucha pogoda. W związku z tym do ochrony jabłoni przed parchem w tym tygodniu wystarczające są typowe dla tego okresu fungicydy kontaktowe: Delan, Merpan, Captan. Pamiętając o intensywnym przyroście części zielonych, podatnych na zakażenie, zachowujmy odstępy między zabiegami nie dłuższe niż 5 dni. Po tygodniu takiej pogody należy się spodziewać dużej ilości zarodników workowych gotowych do wysiewu, dlatego przed najbliższymi spodziewanymi opadami deszczu, należy zapewnić bardzo dobre zabezpieczenie roślin przed zakażeniem – może to być jeden z kluczowych okresów krytycznych w ochronie jabłoni przed parchem. Od tej fazy (mysie ucho/zielony pąk) należy również rozpocząć ochronę przed mączniakiem. Do tego celu służą preparaty siarkowe m.in. Thiovit Jet lub Microthiol. Oprócz dostarczania roślinom siarki, doskonale zabezpieczają je przed porażeniem mączniakiem, oraz skutecznie ograniczają populację pordzewiacza jabłoniowego. Wskazane są 2 lub 3 zabiegi do kwitnienia, jednym z tych preparatów w dawce 5-6 kg/ha. Można je stosować łącznie z preparatem Merpan lub Captan.

Szkodniki

Po ociepleniu i ustabilizowaniu się pogody od minionej soboty stosujemy preparaty na bazie oleju parafinowego np. Catane lub Treol, do zwalczania zimowych jaj przędziorka owocowca. W zależności od fazy i tempa rozwoju poszczególnych odmian pozostały nam ostatnie dni na wykonanie tego zabiegu. Zabiegi wykonane w tym czasie, podczas słonecznej i suchej pogody, zapewnią doskonałą skuteczność i łatwą ochronę latem przed tymi groźnymi szkodnikami. Oprócz przędziorków, rozwój rozpoczęły również zwójkówki i mszyce. Od kilku dni obserwujemy młode gąsiennice zwójki różóweczki, które żerują wewnątrz pąków i uszkadzają ich elementy. Aby skutecznie pozbyć się tego uciążliwego gatunku zwójki, zabieg zwalczający należy wykonać jak najszybciej. Do tego celu możemy wykorzystać jeden z preparatów z grupy syntetycznych pyretroidów np. Fastac, Karate lub inny. Dobrą skutecznością w tym terminie i temperaturze wykazuje Calypso.  Należy jednak pamiętać, że wyląg gąsienic będzie trwał kolejne 2-3 tygodnie, dlatego przed kwitnieniem należy wykonać drugi zabieg zachowują rotację preparatów i związków chemicznych. Zabiegiem zwalczającym zwójkówki pozbędziemy się również mszycy jabłoniowej, której pierwsze larwy już obserwujemy w sadach.

Nawożenie dolistne

W większości sadów i odmian wykształcone są pierwsze młode liście. Jest to odpowiedni moment na dokarmianie dolistne drzew. Od tej fazy zaopatrujemy rośliny w takie pierwiastki jak azot, cynk, bor i potas. Odpowiednimi dolistnymi nawozami azotowymi są Mocznik oraz Azofol, stosowane odpowiednio w dawce 3kg/ha oraz 5l/ha. Do skutecznego zaopatrzenia drzew w bor możemy wykorzystać jeden z szerokiej palety nawozów borowych np. Rosabor, Rheobor, Bolero, Missibor, natomiast cynk uzupełniamy stosując nawóz o wysokiej koncentracji tego pierwiastka – Zinc. Nie zapominajmy o dostarczaniu roślinom potasu, który jest tak istotny do prawidłowego wzrostu i rozwoju w tej fazie. Polecamy szybkodziałający nawóz dolistny Rosaleaf 6. Do początku kwitnienia zaleca się wykonanie dwóch zabiegów każdym z w.w. nawozów.  
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder