Skuteczna ochrona sadu przed szkodnikami powinna charakteryzować się krótkim czasem reakcji na pojawiające się zagrożenia. Dzięki ciągłemu monitoringowi można skuteczniej prowadzić ochronę przed szkodnikami w sadzie. W związku z tym w 2014 roku, po raz pierwszy został uruchomiony ogólnopolski projekt monitoringu szkodników iTrap Polska. Podsumowanie z pierwszego sezonu funkcjonowania systemu zamieszczono w dalszej części komunikatu.
System oparty jest na nowoczesnych pułapkach feromonowych wyposażonych w kamery, umieszczonych w
13 lokalizacjach na terenie całego kraju:
- Błędów
- Mogielnica
- Wilga
- Las Dębowy
- Tęgoborze
- Grudziądz
- Białośliwie
- Warka
- Biała Rawska
- Łowicz
- Gołębiów
- Polubicze
- Sompolno
Fenomen pułapki iTrap
Urządzenia z pozoru przypominają proste pułapki typu delta z trójkątnym daszkiem, lepem i dyspenserem feromonu. ITrap wyróżnia zamontowana w środku kamera, która wykonuje zdjęcia złapanych owadów, a następnie przesyła je na serwery. W każdej z lokalizacji umieszczono 3 pułapki na 3 różne gatunki szkodników: owocówka jabłkóweczka, zwójka siatkóweczka i zwójka bukóweczka. Po zamieszczeniu zdjęć na portalu Robert Binkiewicz (koordynator systemu iTrap) identyfikował szkodniki oraz umieszczał komentarz dotyczący aktualnej sytuacji w sadzie.
Jak uzyskać dostęp do danych z iTrap?
Sadownicy po zalogowaniu na stronie
www.itrap-polska.pl mogli uzyskać bezpłatny dostęp do zdjęć, komentarzy oraz sporządzonych zaleceń dotyczących ochrony przed monitorowanym szkodnikiem. Dodatkowo poprzez system iTrap Robert Binkiewicz wysyłał do zarejestrowanych użytkowników powiadomienia o zagrożeniach i aktualnych zaleceniach za pomocą wiadomości sms, email.
Wnioski z sezonu 2014:
- System iTrap okazał się łatwym w obsłudze i doskonałym urządzeniem wspierającym pracę doradców i sadowników. Tradycyjne pułapki feromonowe wymagały codziennej terenowej kontroli, a przy pomocy systemu uzyskujemy raz na dobę zdjęcie szkodników nie wychodząc z domu. Dzięki szybkiej identyfikacji szkodników i ustaleniu preparatów odpowiednich do ochrony sadów w konkretnej fazie rozwojowej szkodnika sadownicy mogli skuteczniej chronić swoje sady. Zaobserwowano zróżnicowane występowanie szkodników w tym samym czasie, w zależności od lokalizacji pułapki. – powiedział Robert Binkiewicz, doradca sadowniczy z firmy Agrosimex.