SADOWNICTWO

KOMUNIKATY SADOWNICZE

11.04.2024

Zabiegi w sadach czereśniowych w czasie kwitnienia - komunikat sadowniczy

K. Jakubowska

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z 10 kwietnia 2024 r. na temat zabiegów w czasie kwitnienia czereśni. 🍒🍒 W filmie: 00:22 - pełnia kwitnienia sadów czereśniowych 01:22 - jak przygotować czereśnie na chłodniejsze dni 02:10 - biostymulacja 03:47 - zabiegi zapobiegawcze przed chorobami grzybowymi (monilioza) 05:05 - ochrona przed rakiem bakteryjnym 06:50 - Nowość - Silver mix
  Produkty polecane w filmie: Maral Ashanti Max Samar Sketch 62,5 WP Viflo CuB ASX Miedź systemiczna  

Transkrypcja

Witam serdecznie. Zapraszam na nowy komunikat sadowniczy, tym razem dotyczący czereśni.

Komunikat nagrywam 10 kwietnia w kwaterze odmiany "Regina". Jest praktycznie pełnia kwitnienia. Pojedyncze kwiaty jeszcze otworzą się jutro, więc na pewno jutro to będzie pełnia kwitnienia. To jest późna odmiana. Oczywiście wcześniejsze odmiany rozpoczęły kwitnienie zdecydowanie wcześniej, kilka dni temu i można powiedzieć, że już są w końcówce kwitnienia. I teraz bardzo ważny czas w sadach czereśniowych. Kilka poprzednich dni, bardzo sprzyjające warunki dla kwitnienia, do zapylenia, do zawiązywania, więc cieszyliśmy się tą pogodą, tymi warunkami. Ale już od dziś ta temperatura jest zdecydowanie niższa i w kolejnych dniach również będzie chłodniej, ale też i deszczowo, według prognoz.

W związku z tym jak wspomóc te nasze sady czereśniowe do tego, aby uzyskać dobre plony? Wiemy, że czereśnie lubią łagodny klimat, ciepłą , łagodną pogodę w okresie kwitnienia i tuż po, więc na to zazwyczaj liczymy. Ale w warunkach naszego klimatu zazwyczaj ciężko o taką pogodę.

Co zrobić, żeby właśnie w tym nadchodzącym okresie chłodniejszej pogody i mniej sprzyjającej dla czereśni, co zrobić, żeby wspomóc rośliny? Jakie zagrożenia przed czereśniami i jak wspomóc właśnie w takiej sytuacji może stresowej i mniej sprzyjającej do zawiązania owoców?

Po pierwsze, to biostymulacja. Polecam w tym okresie wciąż najbliższych dwóch tygodni jeszcze kontynuację programu z wykorzystaniem biostymulatorów. W naszej ofercie takim naszym flagowym produktem, nawozem jest Maral. Polecam zabiegi wciąż tym preparatem. W większości sadów już jeden zabieg był wykonany, więc teraz w pełni czy tuż po pełni kwitnienia polecam kolejny. Mamy tam wyciąg trzech gatunków alg morskich. Z praktyki wiemy, że bardzo korzystnie te zabiegi wpływają na i kondycję roślin, ale i wspomagają zawiązanie.

Drugim takim produktem, biostymulującym preparatem jest nowość tego sezonu w naszej firmie, Agrosimex, to jest Ashanti Max. Polecam naprzemiennie zabiegi Maral z Ashanti Max. Może być taka sytuacja, że w przyszłym tygodniu mogą wystąpić przymrozki, więc warto przygotować rośliny na taki stres, na taką sytuację, ale również mieć rozwiązanie na po, czyli po ewentualnych przymrozkach. W takiej sytuacji bardzo dobrze się sprawdza mieszanina. Jeśli faktycznie wystąpią przymrozki i wystąpią szkody na kwiatach, na zawiązkach, wtedy polecamy mieszaninę tych dwóch produktów, czyli Maral łącznie z Ashanti Max. Te nawozy doskonale się mieszają z fungicydami, które również powinniśmy stosować teraz w najbliższych dniach wciąż. Przed załamaniem pogody, przed opadami deszczu.

Będziemy mieli zagrożenie ze strony raka bakteryjnego, ale również i ze strony brunatnej zgnilizny. Dlatego wykonajmy zabiegi zapobiegawcze pod kątem tych chorób. Jedna i druga tutaj powoduje duże szkody, duże straty, jeśli chodzi o ogólną zdrowotność drzew, ale przede wszystkim plon, na którym nam tak zależy. Polecam zabieg zapobiegawczy. Najlepiej w tej chwili wykorzystać fungicydy dwuskładnikowe pod kątem brunatnej zgnilizny. W większości sadów wykonany już został zabieg tebukonazolem. Teraz sięgnijmy po flagowe te preparaty dwuskładnikowe o różnym mechanizmie działania. Pierwszy to jest Samar. Znany państwu już w ubiegłym sezonie, stosowaliście Samar w gatunkach pestkowych, ale również w innych. Od tego sezonu dołączył do niego drugi fungicyd dwuskładnikowy o nazwie Sketch. Więc na przemiennie, bo być może jeden zabieg nie wystarczy, jeśli faktycznie będzie taka pogoda, na przemiennie stosujmy Samar i Sketch w ochronie przed moniliozą. Tak jak wspomniałem wcześniej, i Maral, i Ashanti możemy stosować w mieszaninie z tymi fungicydami. To jest monilioza, rak bakteryjny.

Pamiętajmy, że nawet jeśli niektóre odmiany są już w końcowej fazie kwitnienia, czy tuż po kwitnieniu, to nie oznacza, że są już bezpieczne i rak bakteryjny im nie zagraża. Więc taka sytuacja, która może nastąpić w najbliższych dniach, zimno, stres, deszcz, wysoka wilgotność, to będą warunki sprzyjające do infekcji bakterią Pseudomonas. Tak było też w ubiegłym sezonie, duże straty w sadach czereśniowych wynikły właśnie z tej infekcji, więc kontynuujmy ochronę według zaleceń. Tak jak w komunikatach Info-Karty podawaliśmy wcześniej, to jest cały program. Nie wystarczy jeden zabieg, ale trzeba kontynuować te zabiegi, podnosić odporność, przygotowywać rośliny na porażenie przez raka bakteryjnego właśnie w tych najbliższych 7-10 dniach, bo myślę, że to tyle potrwa. Czyli kontynuacja zabiegów miedzią aktywną, Viflo Miedź bor, znacie państwo i drugi produkt właśnie z miedzią w takiej formie to jest ASX Miedź systemiczna, więc naprzemiennie wykonujmy zabiegi tymi nawozami. To są nawozy, ale wiemy, że tutaj też bardzo skutecznie ograniczają właśnie porażenie przez raka bakteryjnego.

To jest bardzo ważne, żeby kontynuować te zabiegi, ale oczywiście te produkty z tą miedzią aktywną: Viflo Miedź bor i ASX Miedź systemiczna są bezpieczne dla roślin w okresie kwitnienia, w fazie kwitnienia możemy je bezpiecznie stosować.

Kolejny produkt, który na pewno nam się przyda w takiej sytuacji, również zapobiegawczo, również produkt, preparat nawozowy od niedawna w ofercie, dosłownie przed chwilą dotarł, to jest Silver Mix i to jest nawóz zawierający mikroelementy, ale przede wszystkim srebro koloidalne o bardzo wysokiej zawartości, więc tutaj również w fazie kwitnienia można bezpiecznie stosować ten preparat. Na przemiennie z miedzią aktywną polecam Silver Mix.

Co więcej? Będziemy sygnalizować, będziemy informować państwa w komunikatach Info-Karta, ale również i tych wideo. Jeśli będzie taka potrzeba, żeby uzupełnić te zalecenia, te informacje, w zależności od przebiegu pogody i zagrożenia, będziemy sygnalizować. Po kwitnieniu wrócimy już z nawożeniem dolistnym, zasilaniem nawozami NPK.

Tak że proszę śledzić nasze komunikaty, nasze informacje i tuż po kwitnieniu wrócimy z kolejną porcją informacji na temat zabiegów w sadach czereśniowych. Dziękuję i do zobaczenia.

 

 

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder