SADOWNICTWO

KOMUNIKATY SADOWNICZE

13.08.2024

Zabiegi przedzbiorcze w sadach jabłoniowych i gruszowych

komunikat sadowniczy

Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z dnia 12 sierpnia 2024 r. na temat ważnych zabiegów przed zbiorem owoców.

𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:

00:50 Zabiegi pod kątem chorób przechowalniczych

03:52 Zastosowanie kaptanu w ochronie przed chorobami przechowalniczymi

05:04 Ocena dojrzałości odmiany Gala i rekomendacje dotyczące zbioru

06:05 Harvista - optymalny moment na wykonanie zabiegu

11:12 Zabiegi mające na celu poprawę wybarwienia owoców

12:50 Zalecenia dotyczące dokarmiania wapniem przed zbiorami

Produkty polecane w filmie:

Pastor 80 WG

Rebaate 80 WG

Merpan 80 WDG

Captan 80 WDG

Malvin 80 WDG

Breego

Bellis 38 WG

Sketch 62,5 WG

Switch 62.5 WG

Harvista

Rosaleaf żółty

Rosasol 8-50-12

Rosaphos

Rosatop Ca

ASX Chelat Wapnia

Viflo Cal S

Transkrypcja:
Witam serdecznie, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na komunikat sadowniczy, przedzbiorczy.

Zbiory jabłek i gruszek zbliżają się wielkimi krokami. Mamy sezon wcześniejszy i w gatunkach tych jagodowych i letnich widzieliśmy to przyspieszenie, więc należy się również spodziewać tego i jeśli chodzi o jabłka i gruszki. Oczywiście nie chcemy panikować i tutaj straszyć państwa, ale warto już do tego całego procesu zbiorów się przygotować odpowiednio, ale również i do wykonania tych ostatnich, równie ważnych zabiegów w sadach.

Zacznę od zabiegów pod kątem chorób przechowalniczych. Jeśli zbiory będą wcześniejsze, to i automatycznie te zabiegi również powinniśmy wykonać wcześniej, tak żebyśmy nie przespali tego optymalnego momentu, terminu do wykonania zabiegów fungicydowych pod kątem chorób przechowalniczych. Generalnie jeśli chodzi o paletę preparatów, to jest ona bardzo podobna do tego, co mieliśmy w poprzednich sezonach. Dołączył do nich jeden fungicyd, za chwilę o nich powiem.

Ale zacznę od kaptanów, ponieważ zgodnie oczywiście z karencją wykonujemy zabiegi jeszcze wciąż fungicydami opartymi na kaptanie i dobrze, one też mają swoje miejsce w całym programie przeciwko chorobom przechowalniczym. I tutaj chciałbym przekazać informację. Oczywiście jeśli chodzi o dostępność, o polecane fungicydy oparte na kaptanie, to jest wciąż ta paleta, którą państwo znacie w naszej ofercie, więc Pastor, Rebaate, Merpan, Malvin, Captan, ale chciałbym podzielić z państwem pewną informacją. Ostatnio, w ogóle w całym sezonie, ale ostatnio dużo się mówiło, dużo informacji na temat zmian, jeśli chodzi o dostępność i możliwość stosowania kaptanów w przyszłości. Na całe szczęście ta substancja została obroniona. Wiemy, że będziemy mogli ją wciąż stosować z pewnymi ograniczeniami. To oczywiście pokaże już praktyka, jak będziemy mogli je stosować i przede wszystkim zgodnie z zaleceniami, z tymi obostrzeniami, jakie mamy obecnie.

Ale jest część preparatów, które wiemy, że będzie można z pewnością stosować przez najbliższe lata, ale część marek, część produktów, jeśli chodzi o kaptan, szczególnie zwłaszcza tych, powiedzmy to bardziej ekonomicznych, budżetowych, do których państwo też już przyzwyczailiście się i z powodzeniem je stosujecie. Mamy takie informacje, że mogą nastąpić zmiany w rejestracji i dostępności, w możliwości w ogóle stosowania ich w niedalekiej przyszłości. Mam na myśli Pastor, Rebaate, ale to są też inne marki, inne produkty oparte na kaptanie, do których już w tej chwili wiemy i jest duże prawdopodobieństwo, że pozwolenie na stosowanie tych właśnie preparatów, tych marek opartych na kaptanie może być ograniczone. To taka informacja.

Wiem, że duża grupa z państwa, duża grupa sadowników stosuje właśnie te produkty. Wiadomo, powód jest wszystkim znany. Jest to niższa cena często i bardziej ekonomiczne rozwiązanie, dlatego taka informacja dla państwa do rozważania. Więcej szczegółów w naszych punktach sprzedaży, ale zachęcam oczywiście, nie straszę, jeszcze te kaptany będziemy mogli stosować, ale z pewnymi ograniczeniami, jeśli chodzi o rejestrację i sposób ich stosowania.

Wracając do programu ochrony. Wciąż kaptany, jeszcze możemy jeden, dwa zabiegi wykonać kaptanem, zwłaszcza na te późniejsze odmiany jabłek i gruszek, ale jeśli chodzi o wczesne odmiany, czy te wczesno-jesienne, które za chwilę zaczniemy nagrywać, więc Gala, Szampion, Lobo. Tutaj warto już skupić się na tych preparatach, które mają z jednej strony krótszą karencję, ale z drugiej strony są to typowe preparaty do zwalczania, do ochrony jabłek i gruszek przed chorobami przechowalniczymi, szczególnie jeśli planujemy długie przechowywanie. Mam tu na myśli takie preparaty jak Bellis, Breego, Switch, Sketch i ten zabieg jednym z tych preparatów polecam jako ten typowy, ostatni przed zbiorami z zachowaniem karencji i z przeznaczeniem owoców do długiego przechowywania.

Więc to są zabiegi pod kątem chorób przechowalniczych i to sobie zaplanujmy odpowiednio, tak żebyśmy się wyrobili z tymi zabiegami odpowiednio przed zbiorami, żeby ta skuteczność była jak najwyższa, ale jeszcze mamy kilka zabiegów, o których chcę właśnie teraz powiedzieć.

Proszę państwa dojrzałość Gal, ponieważ coraz więcej pytań pada od państwa na temat optymalnego terminu zbioru Gal. Wiemy, że mamy sporo klonów, w różnym tempie dojrzewają, wybarwiają się i to bardzo ważne, biorąc pod uwagę wcześniejszy sezon. Oczywiście nie chcemy straszyć, ja nie jestem zwolennikiem też zbyt wczesnych zbiorów, wiemy, że w tym ostatnim końcowym etapie jabłka, gruszki intensywnie przyrastają na wielkość, średnica, ale również wybarwiają się, kolorują, na tym nam zależy. Ale z drugiej strony rozpoczynajmy już badania, testy pod kątem rozkładu skrobi, jędrności i Brixów do tego, żeby zebrać te owoce w jak najlepszej fazie dojrzałości zbiorczej, a nie konsumpcyjnej.

W związku z tym, proszę państwa, parę informacji dotyczących zabiegów, które poprawiają wybarwianie albo zapobiegają przedwczesnemu opadaniu owoców. Zacznę od Harvisty, ponieważ w najbliższe dni to będzie optymalny… już zbliża się optymalny termin do zastosowania Harvisty.

Oczywiście jedne kwatery czy jedne klony Gali tego wymagają, czy jest to wskazanie, inne niekoniecznie, jeśli chodzi o wczesne klony Gali, które w pierwszej kolejności zrywamy, ale też i często sprzedajemy je bezpośrednio z sadu, albo na krótkie przechowywanie, to już każdy musi sam rozważyć zasadność tego zabiegu. Ale już kolejny sezon stosowania Harvisty potwierdza zasadność, szczególnie wykonania zabiegu Harvistą w starszych sadach, w starszych kwaterach Gali, głównie zwłaszcza paskowanej, które mają dobry plon, które trudniej się troszkę wybarwiają i jeszcze ta średnica nie jest taka, jakiej oczekujemy. W związku z tym testy skrobiowe, które już państwo wykonujecie, też mamy od was informacje, ale ja wykonałem dzisiaj na kilku klonach gali, wskazuje na to, że rozkład skrobi się rozpoczął i w zależności od klonu już to jest od jedynki nawet do trójki, oczywiście wybranych owoców z górnych partii, z dolnych partii będą to różnice, ale jeśli rozpoczynamy testy, oczywiście pobierajmy owoce do testów i z górnych partii, zwłaszcza z górnych partii, jeśli chcemy wyznaczyć optymalny termin zabiegu Harvistą, zwłaszcza z górnych partii, ponieważ te owoce w pierwszej kolejności dojrzewają i produkują etylen. A tego nie chcemy, chcemy zdążyć z zabiegiem przed tym momentem, zanim owoce rozpoczną produkcję etylenu, wydzielanie etylenu. Wtedy gwarantuje to najwyższą skuteczność zabiegu Harvistą. I tak, oczywiście te klony Gali, które zbierywamy w pierwszej kolejności, zwłaszcza tutaj jestem w kwaterze Gali Devil, czyli te, które mają rozmyty rumieniec, ciemny rumieniec, mają ten rozkład skrobi bardziej zaawansowany, 1, 2, czasami nawet i 3. I widać już po owocach, też po zasadniczej tej barwie zielonej skórki, że ona się zmienia, jest coraz jaśniejsza. W związku z tym pilnujmy, testujmy. Myślę, że jeśli ktoś będzie zamierzał wykonać zabieg Harvistą właśnie w tych klonach Gali, to będzie to już 16-17 sierpnia, więc za kilka dni. I to jest bardzo ważne do tego, żeby uzyskać dobrą skuteczność zabiegu. Jeśli chodzi o inne klony, paskowane klony gali, tutaj widzimy, że jeszcze albo w ogóle nie rozpoczął się rozkład skrobi, albo jest to jedynka, czasami dwójka, ale to świadczy o tym, że ten proces się rozpoczął. Mieliśmy kilka zimnych nocy, w dzień ciepło i słonecznie, więc te warunki sprzyjają do… z jednej strony do wybarwiania się jabłek, ale z drugiej strony również stymulują do dojrzewania. Dlatego jeśli chodzi o właśnie paskowane klony, AlpiGala, Gala Schnico, Brookfield, tutaj również raczej bym nie czekał z tym zabiegiem do 25-27, ale już około 20 sierpnia to będzie optymalny termin na zabieg Harvistą, również w tych pozostałych klonach. Będziemy sygnalizowali, informowali państwa w Info-Karcie o tym optymalnym terminie zabiegu Harvistą, tak żeby właśnie uzyskać najwyższą skuteczność tego właśnie zabiegu.

Dlatego przypominam, powtarzam, wcześniejsze klony, które wcześniej dojrzewają, które już mają odpowiednią średnicę i wybarwienie, testujmy, sprawdzajmy, ale z naszych obserwacji wynika to już ten zabieg optymalny w tych klonach najwcześniejszych 16, 17, 18. Jeśli chodzi o pozostałe, to może być 2-3 dni później, ale też już przygotujmy się do tego zabiegu i wykonajmy go w optymalnym terminie, tak aby uzyskać, zebrać wszystkie korzyści wynikające z tego zabiegu, a więc przyrost masy owoców, lepsze wybarwienie, wysoka jędrność owoców nawet po 2-3 tygodniach po zabiegu Harvistą, brak przedwczesnego opadania owoców z drzew, no i przede wszystkim dobre zarządzanie zbiorami. Jeśli mamy duże kwatery, już wielkoobszarowe, jeśli chodzi o Galę, to na pewno to jest duża zaleta właśnie tego zabiegu. Więc skupmy się na Harviście, tam gdzie planujemy, gdzie ktoś rozważa ten zabieg, to naprawdę to jest kilka najbliższych dni i już trzeba będzie startować z tym zabiegiem.

Harvista jest dostępna w sieci Agrosimex i w wybranych sklepach detalicznych Agrosimex, i w hurtowni, tak że proszę pytać, zamawiać, tak żeby mieć ten preparat przygotowany u siebie w magazynku i wykonać zabieg na czas.

Oczywiście jeśli chodzi o konsultacje, doradztwo, służymy pomocą i doradcę Agrosimex, ale i koledzy z firmy AgroFresh, która jest dostawcą preparatu Harvista, więc zapraszamy do kontaktu, udzielimy wszelkich informacji.

Mamy zabiegi przedzbiorcze fungicydowe, mamy Harvistę. Co z zabiegami poprawiającymi wybarwienie owoców? Z naszych obserwacji wynika, że w tym roku ten proces postępuje całkiem sprawnie i owoce mamy, jak na tą porę, dobrze wybarwione, oczywiście mamy wcześniejszy sezon. Dlatego też tam gdzie jest to konieczne, gdzie mamy może starsze kwatery, Gali Brookfield albo Schnico czy Schnigi, oczywiście tam jest to wskazane, żeby jeszcze zastosować jeden lub dwa zabiegi preparatami, nawozami poprawiającymi wybarwianie się owoców. Polecamy Rosaleaf żółty, Rosasol 50, czyli z wyższą zawartością fosforu, a jeśli to są takie klony czy takie kwatery Gali, które bardzo trudno się wybarwiają, to na ten ostatni zabieg również polecam nawóz Rosaphos.

Natomiast w tych kwaterach, na których mamy owoce dobrze wybarwione i widzimy, że ten zbiór będzie wcześniejszy niż zazwyczaj, owoce mają dobrą średnicę, tutaj bym był bardzo ostrożny z takimi zabiegami poprawiającymi wybarwienie, szczególnie 2-3 zabiegów w takim programie, w takim bloku, ponieważ owszem uzyskamy jeszcze lepszy rumieniec, ale jednocześnie możemy też zastymulować trochę do wcześniejszego dojrzewania i konieczności wcześniejszego zbioru. Mam tu na myśli szczególnie nawóz MKP. Wiemy, że bardzo dobre rezultaty są po zabiegach tym nawozem, ale również i trzeba się spodziewać wcześniejszego dojrzewania owoców.

Wapń, w zależności oczywiście od potrzeb, kontynuujmy dokarmianie wapniem, Rosatop Calcium, Chelat wapnia, Vifo Cal S, to oczywiście jeśli chodzi o kolejne odmiany, późne odmiany, ale te, które wymagają tego dokarmiania wapniem, kontynuujmy, Szampion, Jonagoldy, Ligol. Ja się skupiłem głównie na Galach, dlatego że no, tego wymaga sytuacja, ale oczywiście nie zapominajmy o pozostałych odmianach.

To wszystko w tym komunikacie, dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder