SADOWNICTWO

KOMUNIKATY SADOWNICZE

04.10.2024

Zabiegi po zbiorach owoców

komunikat sadowniczy

Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z dnia 2 października 2024 roku na temat najważniejszych zabiegów po zbiorach owoców.


𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:
00:45 Jakie zabiegi wykonać pod kątem chorób kory i drewna?

03:16 Jak działa miedź aktywna i jaka jest jej skuteczność ?

03:42 Czy można mieszać ASX Miedź Systemiczna z borem?

04:42 Jak zwalczać szkodniki pozbiorczo (mszyce, bawełnice, miodówki) nawożenie siarczanem wapnia

05:16 Dlaczego ważne jest nawożenie wapniem w okresie jesiennym?

06:40 Podsumowanie

Transkrypcja

Witam serdecznie. Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na komunikat sadowniczy pozbiorczy.

Dużo wcześniej niż zazwyczaj zbiory dobiegają końca. Niektórzy sadownicy już zakończyli zbiory, inni są na finiszu i za kilka dni zakończą zbiory. Przybywa pytań od państwa, jakie zabiegi powinniśmy wykonać w naszych sadach po zbiorach. Które są najważniejsze, priorytetowe i na które należy zwrócić uwagę i po jakie produkty sięgnąć. Jest kilka takich zabiegów i zacznę od chorób kory drewna i te pochodzenia bakteryjnego i grzybowego. Okoliczności są sprzyjające do infekcji, bo co kilka dni przepaduje. Mamy trochę wilgoci obecnie, ale również i na młodych drzewkach tegorocznych, na gruszach, na jabłoniach pojawiły się kwiatki i kwitną niektóre te drzewka. Oczywiście to jest wynik przebiegu pogody. Latem, cały sierpień, ale i również i do połowy września było bardzo ciepło, bardzo gorąco, ciepłe noce i te opady, które nadeszły w końcu po tak suchym lecie, spowodowały, że tej wilgoci trochę przybyło. Ciepło niestety, ale te kwiatki się pojawiły. Niestety, dlatego że jest to niebezpieczne, jest to źródło, są to wrota do infekcji tymi patogenami, które właśnie tak dużo problemów stwarzają i powodują choroby kory i drewna.

Więc przede wszystkim Gale, ale również grusze. To tutaj powinniśmy się skupić i wykonać te zabiegi pozbiorcze, zabezpieczając właśnie przed tymi infekcjami jesiennymi. Ja mówię zwłaszcza te odmiany, ale to dotyczy również i innych odmian. Natomiast wiemy, że tutaj największą uwagę należy poświęcić do ochrony tej jesiennej przeciwko tym właśnie infekcjom.

Jakie preparaty? Oczywiście miedź. Z klasyczną miedzią jeszcze się wstrzymajmy, czyli z miedzią kontaktową. Będziemy sygnalizować te zabiegi później, podczas opadania liści i po opadnięciu liści. W tej chwili, kiedy mamy jeszcze zdrowe, aktywne liście, wykorzystajmy działanie miedzi aktywnej w postaci preparatów takich jak ASX Miedź systemiczna albo Viflo Miedź Bor. Przypomnę tylko o tym, że te preparaty, pomimo tego, że zawierają mniej miedzi niż te klasyczne kontaktowe preparaty miedziowe, tą skuteczność dodatkową w ochronie mają wysoką, ponieważ ta miedź działa wgłębnie, w roślinie i to wiemy, obserwujemy od kilku lat. Widzimy zarówno po tych zabiegach wiosennych, jak i jesiennych, że skuteczność tych zabiegów produktami nawozowymi, bo to są to nawozy, jest naprawdę bardzo wysoka. Tak że zachęcam do tego i polecam w Gali, w gruszach dwa, trzy zabiegi pozbiorcze właśnie tymi preparatami z miedzią aktywną, a jeśli chodzi o inne odmiany, może to być jeden, dwa zabiegi, ale na pewno warto też wykonać ten pierwszy bezpośrednio po zbiorach w całym sadzie na wszystkie odmiany. I w pierwszej kolejności polecamy ASX Miedź systemiczną.

Oczywiście zaraz pojawią się pytania, z czym można ten produkt zmieszać, bo chcielibyście państwo jeszcze coś dodać. Mam tu na myśli bor i bor w postaci nawozu Bolero, czysty bor możemy zmieszać z ASX Miedź systemiczną, więc będziemy mieli kompleksowy zabieg i pod kątem chorób, ale i nawożeniowy mamy i miedź, i bor, te pierwiastki, które są bardzo ważne, bardzo potrzebne.

Przypomnę tylko, że ten zabieg jesienny borem jest bardzo efektywny. Mamy już bor zmagazynowany, zgromadzony w pędach, w pąkach i wiosną jest to niezmiernie ważne dlatego, żeby rośliny korzystały z tego boru. Tak że podsumowując, wykonajmy 2-3 zabiegi, zwłaszcza w gali, w gruszach, ale i w młodych sadach tegorocznych, tymi właśnie produktami opartymi o miedź aktywną. ASX Miedź systemiczna albo Viflo Miedź Bor.

Ale proszę państwa pojawiły się też szkodniki w niektórych sadach. Mam tu na myśli mszycę, głównie bawełnicę korówkę, ale również i miodówkę. W tych sadach, tam gdzie obserwujemy kolonie mszyc i bawełnicy, ale i mszycy jabłoniowej na młodych drzewkach, ale również w gruszach larwy miodówek, polecamy w tej chwili pozbiorczo zabieg preparatem silikonowym Next Pro, który daje naprawdę wysoką skuteczność w zwalczaniu tych szkodników. To było drugie działanie i drugi zabieg.

Teraz powiem o nawożeniu posypowym doglebowym. Zwłaszcza teraz, o tej porze, przed opadnięciem liści, warto zastosować ASX Siarczan wapnia, czyli wapń przyswajalny. Tam gdzie jest to oczywiście potrzebne, a w większości naszych sadów tego wapnia w glebie przyswajalnego mamy niewiele. Dlaczego teraz tak wcześnie? Dlatego, że te granule potrzebują dużo wilgoci i dużo czasu do tego, żeby się rozpuścić. Jest to w pełni rozpuszczalny nawóz wapniowy dostarczający tego wapnia przyswajalnego, który jest tak potrzebny roślinom, ale potrzebuje on czasu do tego, żeby właśnie się rozpuścił, przemieścił, dlatego zachęcam, żeby bezpośrednio po zbiorach, tam gdzie jest to niezbędne, wysiać ASX Siarczan wapnia i przez te kilka miesięcy jesienno-zimowych, dużo wilgoci, opadów deszczu, śniegu, dzięki temu do wiosny te granule będą rozpuszczone i będziemy mieli korzyść właśnie z działania tego nawozu. To potwierdza praktyka, poprzednie lata, więc przypominamy, nie czekajmy z tym nawozem, z wysiewaniem tego nawozu do wiosny, ale aplikujmy go teraz jak najwcześniej, po to, żeby właśnie wykorzystać tą wilgoć, która będzie jesienią i zimą, ale również najlepiej przed opadnięciem liści. Zachęcam do tego.

Tak że dla przypomnienia, zabiegi pod kątem chorób kory drewna, ASX Miedź systemiczna albo Viflo Miedź Bor, nie powiedziałem jeszcze, wcześniej zapomniałem, ale mamy jeszcze jeden produkt ze srebrem koloidalnym o nazwie Silver Mix i ten produkt też polecam w tym programie kilku zabiegów, pod kątem właśnie profilaktyki chorób kory drewna.

W tych sadach, gdzie musimy zwalczać szkodniki, bawełnicę korówkę, miodówkę, Next Pro, a pod drzewa, tam gdzie planujemy aplikować wapń przyswajalny w postaci właśnie siarczanu wapnia, ASX Siarczan wapnia, ale jak najszybciej, tak żeby wykorzystać maksymalnie wilgoć, którą będziemy mieli w sadach przez okres jesienno-zimowy.

W tym komunikacie to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder