SADOWNICTWO

KOMUNIKATY SADOWNICZE

02.06.2025

Zabiegi na początku zbiorów truskawek | Komunikat Jagodowy

Tomasz Domański

Rozpoczynają się zbiory truskawek – sprawdź najnowsze zalecenia dla plantacji truskawek na początku zbiorów oraz dla tych, gdzie zbiory dopiero się zbliżają. Jak skutecznie chronić owoce przed szarą pleśnią, antraknozą i mączniakiem? Jak zadbać o jędrność, połysk i trwałość owoców w obrocie handlowym? Dowiedz się więcej o nawożeniu wapniem i krzemem oraz fertygacji z przewagą potasu.

Znajdź interesujący Cię temat:

00:55  Ochrona przed szarą pleśnią w trakcie zbiorów

01:53  Limocide na przędziorki po ściółkowaniu

03:05  Wapń i krzem na jędrność, połysk i trwałość owoców

03:38  Zalecenia dla późniejszych odmian – presja szkodników

03:53  Szkodniki: przędziorki, roztocza, zabiegi przed kwitnieniem

04:25  Szara pleśń – kontynuacja zaleceń

04:44  Wzrost temperatur i deszczu = ryzyko antraknozy

05:01  Mączniak – zagrożenie dla plantacji

05:20  Nawożenie wapniem i krzemem – korzyści dla jakości owoców

06:09  Fertygacja: nawozy z przewagą potasu

Ochrona i nawożenie truskawek – zalecenia na początek zbiorów

Witam serdecznie, Tomasz Domański Agrosimex. Zapraszam na komunikat. Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek w odmianie Aprica. Już tutaj się spotykaliśmy kilka razy. No i tak w zasadzie, proszę państwa, mamy początek zbioru. Pojawiają się już pierwsze czerwone owoce, więc za kilka dni, może jutro, może pojutrze, będą tutaj już wprowadzone pierwsze zbiorki. Tak naprawdę ten dzisiejszy komunikat należy podzielić na dwie części. W pierwszej części chciałem zrobić zalecenia właśnie do tych plantacji, które już są w okresie początku zbioru czy też pomiędzy zbiorami. No i oczywiście część plantacji, tam gdzie jeszcze są późniejsze odmiany, gdzie te zbiory będą za jakiś czas. Proszę państwa, nawiązując do tej sytuacji, do tych plantacji, które powoli wchodzą w okres zbioru, co teraz? Widzimy, że dalej jest problem z szarą pleśnią. Jest troszeczkę tej szarej pleśni, więc tutaj powinniśmy wykorzystać te produkty, produkty, które mają jeden dzień karencji. Oczywiście interwencyjnie polecamy Prolectus, ale jeżeli mamy sytuację opanowaną, gdzie nie ma objawów szarej pleśni, no to jak najbardziej polecamy Libreto. Polecamy też preparat Kenja. Również pomiędzy zbiorami warto wykorzystać preparat Pantoea Care, czyli produkt mikrobiologiczny, który jest wsparciem obrony po to, aby nie dokładać sobie kolejnych substancji aktywnych. To jest taki preparat, który będzie nam wspomagał te rośliny w naturalnej ochronie właśnie, aby te rośliny same się broniły przed groźnymi patogenami. Także Pantoea Care,  jak najbardziej również w tym momencie może być wykorzystany. Co dalej, proszę państwa? Po ściółkowaniu, po zastosowaniu słomy na plantacjach, na wielu plantacjach pojawiły się przędziorki. Jesteśmy w okresie tuż przed zbiorami, czy też w trakcie początku zbiorów. No i co tutaj zastosować na przędziorka? My polecamy Limocidę, naturalny olejek pomarańczowy, produkt, który bezpiecznie możemy zastosować teraz, który będzie nam działał tutaj wystraszająco na przędziorka. Dodatkowym efektem preparatu Limocide jest mączniak, szara pleśń, również ciornastki. Dlatego teraz ten moment jest bardzo ważny, gdzie warto właśnie wykorzystać Limocidę, gdzie możemy bezpiecznie ten produkt zastosować, gdzie nie będziemy mieli pozostałości substancji aktywnych. Wiadomo, że innych preparatów też nie możemy teraz wykorzystać, bo nas tutaj blokuje okres karencji. Dlatego to Limocidę jest jak najbardziej w tym momencie wskazane. Przypomnę tylko, że owoców nie zbieramy w dniu zabiegu, ale już na drugi dzień po zabiegu możemy te owoce zebrać. Także zachęcam państwa do wykorzystania Limocidy właśnie w tym momencie na plantacji.

Truskawki przed zbiorem – ochrona, nawożenie i kontrola szkodników

Co jeszcze? Na takich plantacjach jak tutaj oczywiście, aby te owoce były tak piękne, błyszczące, jędrne, trwałe w obrocie handlowym. Tutaj również powinniśmy stosować nawozy, które zawierają Wapń i Krzem. Dlatego ja rekomenduję Metalosate Calcium i ASX Krzem Plus. I tak jak państwo widzicie owoce są bardzo ładne, mają ten połysk naturalny, a tego oczywiście często wymagają od nas kupcy. I teraz proszę państwa zalecenia dla plantacji, które jeszcze nie weszły w okres zbiorów owoców. Mamy część późniejszych odmian. Mamy odmiany, które dopiero nam kwitną. Są też odmiany, które jeszcze nie kwitną, typu Malwina. I jakie zalecenia dla tych odmian, proszę państwa? Są przede wszystkim właśnie szkodniki, przędziorki, roztocze. Tutaj powinniśmy się skupić, aby wykonać dobre zabiegi przed okresem kwitnienia na takich plantacjach, gdzie jeszcze nie mamy kwiatów i wykorzystajmy dobre preparaty, Koromite czy też mieszaninę Ortusu z Nissorunem, tak aby wszystkie stadia rozwojowe tutaj przędziorków zwalczyć. Jeżeli mieliśmy w poprzednich latach problemy z roztoczem, warto w tej chwili na takich plantacjach wykonać zabieg preparatem Movento. To też będzie bardzo dobre rozwiązanie. 

Oprócz szkodników proszę państwa, wiadomo, szara pleśń, antraknoza, jakie preparaty? Tam gdzie mamy wzrost owoców, gdzie mamy kwitnienie, wykorzystajmy preparaty typu Sketch, Samar, Luna Sensation. Ale również teraz dużym zagrożeniem może być antraknoza. Wyższe temperatury, ale i opady deszczu, które są zapowiadane, mogą powodować silne porażenie owoców przez antraknozę. Dlatego tutaj na tych plantacjach polecamy w tej chwili również zastosować preparat Scorpion. Mączniak – proszę państwa, na plantacjach, które są późniejsze, możemy wykorzystać takie preparaty jak Domark, Penkona, Talius. To są te rozwiązania, które polecam właśnie w tej chwili. No i oczywiście cały czas też już tam podajemy, zaczynamy podawać Wapń, zaczynamy podawać Krzem. Ta systematyka jest bardzo ważna. Odpowiednio wcześnie podane te preparaty będą wpływały właśnie na jędrność i trwałość owoców w obrocie handlowym, czyli Metalosate Calcium. Możemy tam również zastosować ASX Chelat Wapnia, Rosatop Calcium, no i dokładamy oczywiście Krzem w postaci ASX Krzem Plus.

Fertygacja truskawek i końcowe zalecenia sezonowe

To są naprawdę fajne rozwiązania, które mamy praktykowane i które się w ostatnich latach bardzo dobrze sprawdziły. Tutaj, proszę państwa, na tej plantacji też widzimy, że tego mączniaka troszeczkę jest. Była tutaj ostra walka z tym mączniakiem, ale zastosowanie tego Limocide również będzie ograniczało tego mączniaka. Także tutaj na pewno też właśnie polecimy ten preparat. Jeżeli chodzi o nawożenie w formie fertygacji, wiele plantacji jest wyposażonych w system nawadniania, to tutaj oczywiście stosujemy nawozy z przewagą potasu – Ultrasol 12-12-36, ale również stosujemy wapń. Podajemy wapń, ja rekomenduję CATS, czyli tiosiarczan wapnia, czy saletrę wapniową. Może jeżeli mamy dobrą jakość owoców, gdzie jest rozmiar dobry, to podawanie tego azotu nie jest koniecznie nam w tej chwili tutaj potrzebne. Podajemy azot w formie tutaj Ultrasol, tam też jest troszeczkę tego azotu, a saletry wapniowej na tę chwilę bym nie podawał. Bardziej się skupmy tutaj na CATSie, aby te rośliny miały dobry dostęp do właśnie tego wapnia odżywczego. 

Na dziś to wszystko. Dziękuję państwu za uwagę i zapraszam na kolejne komunikaty. 

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder