SADOWNICTWO

KOMUNIKAT JAGODOWY

27.06.2024

Zabiegi na plantacjach truskawek po zbiorze owoców

komunikat jagodowy

Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z 25 czerwca 2024 r., z którego dowiesz się jak prawidłowo nawozić plantację truskawek po zbiorach i jakie zabiegi ochronne wykonać.

𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:
01:12 zabiegi pielęgnacyjne na plantacji truskawek

01:25 co na chwasty jednoliścienne

02:06 zabieg na przędziorki przed skoszeniem liści

02:21 zabieg na roztocz po skoszeniu liści

03:01 zabezpieczanie młodych liści przed mączniakiem

04:03 nawożenie plantacji truskawek NPK po zbiorach owoców

06:10 korzyści zastosowania Rhizosum N plus

07:22 nawożenie organiczne

10:40 poprawa kondycji liści

Produkty polecane w filmie:

Camwin 120 EC

Select Super 120 EC

Koromite 10 EC

Ortus 05 SC

Kanemite 150 SC

Flipper

Aprentis

Microthiol

ASX Micriol

Talius Sad

Dagonis

Nimrod 250 EC

Rhizosum N plus

Rosafert 5-12-24

Rosahumus

Algasoil

Azofol

ASX Complex

Protaminal

Transkrypcja:

Tomasz Domański: Witamy serdecznie. Tomasz Domański.

Iwona Polewska: Iwona Polewska.

Tomasz Domański: Zapraszamy na komunikat, w którym przekażemy najważniejsze informacje dotyczące zabiegów na plantacjach truskawek po zbiorach owoców. Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek w okolicach Grójca z odmianą akurat Marmolada, bardzo popularną. Zaprosiłem dzisiaj eksperta z naszej firmy od nawożenia, aby przybliżyć państwu temat, jak prawidłowo przeprowadzić nawożenie pozbiorcze na plantacjach truskawek.

Iwona Polewska: Ale zanim o nawożeniu, Tomek opowie państwu najpierw, jakie zabiegi związane z ochroną właśnie w tym momencie powinniście państwo zaplanować i oczywiście wykonać.

Tomasz Domański: Tak, oczywiście nie możemy zapominać o plantacjach po zbiorze owoców, ponieważ tutaj szereg zabiegów jeszcze należy wykonać i do jesieni tych zabiegów naprawdę jest dużo, zarówno ochroniarskich, nawożeniowych, ale również i pielęgnacyjnych. Dlatego zacznę, proszę państwa, od tych zabiegów pielęgnacyjnych i co najpierw powinniśmy na plantacjach zrobić. W pierwszym momencie usuwanie chwastów. Tych największych chwastów, tak jak tutaj widzimy, należy te chwasty usunąć ręcznie, odchwaszczamy takie plantacje ręcznie. Widzimy też, że jest dużo chwastów jednoliściennych, samosiewy, zbóż, trawy. Te chwasty nam tutaj wybiły po okresie zbioru owoców, dlatego w tej chwili oczywiście polecamy zabiegi herbicydami na chwasty jednoliścienne. Select super, Camwin. Warto jeszcze teraz przed skoszeniem na te 7-10 dni, zanim państwo skosicie plantację, wykonać taki zabieg, aby substancja została dobrze pobrana przez chwasty i mogła oczywiście te chwasty zwalczyć, tak, żeby te chwasty były w jak najlepszym stopniu zniszczone. Co dalej? W momencie, kiedy mieliśmy dużą presję przędziorków w okresie zbioru owoców, również teraz przed skoszeniem liści, warto wykonać zabieg na przędziorki. Preparaty, które polecamy, Kanemite, Koromite, Ortus, to są te preparaty, które warto wykorzystać teraz, jeżeli tych przędziorków na plantacji jest bardzo dużo. A po skoszeniu liści, w momencie, kiedy te truskawki będą nam odbijały, oczywiście wtedy walka z roztoczem. Teraz trudno jest dotrzeć z cieczą użytkową do środka, do tych roślin, żeby z roztoczami sobie powalczyć, ale w momencie, kiedy plantacje są skoszone, kiedy odbijają młode liście, no to tutaj możemy takie zabiegi wykonać. Polecamy Koromite, Ortus, łącznie z adiuwantami Flipper czy też Aprentis. I to, proszę państwa, jest taka najważniejsza ochrona w tym momencie, teraz, tuż bezpośrednio po zbiorach. Niemniej jednak jeszcze jeden bardzo ważny aspekt, o którym zapomniałbym, zabezpieczanie młodych liści przed mączniakiem. Proszę państwa, mączniak w tym roku dał… stworzył dużo problemów, zarówno na plantacjach młodszych, jak i starszych, dlatego po skoszeniu na pewno tutaj dobra ochrona zapobiegawcza. Preparaty oparte na siarce ASX Micriol, Microthiol, ale również Talius Sad, Dagonis, Nimrod, to są te preparaty, które możemy wykorzystać do zwalczania mączniaka. Na pewno lepiej zapobiegać niż zwalczać, prawda Iwonko?

Iwona Polewska: Szczególnie w okresie wiosennym, kiedy warunki pogodowe mogą być już różne.

Tomasz Domański: Tak, teraz mamy dobrą pogodę, wykorzystajmy te warunki, aby te liście w dobrej kondycji dotrwały do jesieni. No, ale nie tylko ochrona, nawożenie, które zapewni, że te liście będą dobrze asymilowały, będą rośliny zawiązywały odpowiednią ilość pąków kwiatowych.

Iwona Polewska: Szanowni państwo, zanim będzie ten moment i podejmiecie decyzję o koszeniu liści, to nawet w momencie, kiedy będziecie wykonywać zabiegi związane z ochroną, czyli czy zabieg insektycydowy na przędziorka, o którym wspomniał Tomek, proponuję, aby jeszcze w tym samym czasie zastosować preparat Rhizosum N plus jako zabieg nawożeniowy, pierwszy zabieg nawożeniowy bardzo ważny.

Tomasz Domański: Azotowy.

Iwona Polewska: Azotowy, tak, oczywiście. Rhizosum N plus jest to preparat, który zawiera w swoim składzie bakterie Azotobacter salinestris, które właśnie będą odpowiedzialne za wiązanie azotu atmosferycznego z powietrza i zapewnienie na plantacji odpowiedniej ilości tego azotu już do samego końca tego okresu wegetacyjnego, w momencie, kiedy właśnie tworzą nam się nowe kwiatostany, buduje nam się potencjał plonotwórczy na sezon następny. Szanowni państwo, Rhizosum N plus jest produktem bezpiecznym. Przede wszystkim nie ma tutaj ryzyka przenawożenia. Wykonanie tego zabiegu pozwoli na zbudowanie właśnie tych kwiatostanów i to zagwarantuje państwu dobre plonowanie już w sezonie następnym. Oczywiście taki zabieg preparatem Rhizosum N plus należy wykonać minimum te 7 dni przed planowanym skoszeniem liści, tak aby ten preparat mógł się wchłonąć przez liść, dotrzeć przez łodygę aż do ryzosfery i tam zasiedlić się, przezimować, bo te bakterie zimują w glebie i czekają do wiosny na to, aż znowu rozpocznie się nowy sezon wegetacyjny i wtedy również mogą ten azot już na początku roślinie podawać. Drugi bardzo ważny zabieg nawożeniowy, który warto wykonać, to jest już zabieg po skoszeniu liści i jest to zabieg, w którym podajemy nawozy doglebowo. A tutaj rekomenduję państwu zastosowanie nawozu bezchlorkowego Rosafert 5-12-24, który to właśnie zabezpieczy te potrzeby pokarmowe roślin.

Tomasz Domański: Potas i fosfor.

Iwona Polewska: Przede wszystkim potas i fosfor, ponieważ azot już podaliście państwo wcześniej, podacie państwo wcześniej właśnie przy użyciu preparatu Rhizosum N plus.

Tomasz Domański: Ja jeszcze chciałbym wrócić troszeczkę do Rizosum. Jakie korzyści daje plantatorom zastosowanie tych bakterii na plantacji teraz? No bo jedno to jest ograniczenie nawożenia azotowego. Dwa, przy ograniczaniu nawożenia azotowego ograniczamy koszty nawożenia. A co w przypadku, kiedy będziemy mieli suszę?

Iwona Polewska: No właśnie, warto podkreślić, że Rhizosum N plus jest to preparat, który działa niezależnie od warunków pogodowych. W momencie właśnie, kiedy może nadejść ten okres suszy i nawozy mineralne tradycyjne nie zawsze mają szansę rozpuścić się przede wszystkim w glebie i zadziałać na czas. I to jest właśnie to ryzyko tak zwanego przenawożenia czy podania niewłaściwie dawek nawozów azotowych, to przy Rhizosumie nie macie państwo przede wszystkim konsekwencji tych błędnych decyzji. Zadziała niezależnie od temperatury, od przebiegu pogody, czy będzie duża ilość wody, czy będzie to właśnie susza, szczególnie w tych okresach, kiedy będzie to susza. Jest to gwarancja mimo wszystko zabezpieczenia plantacji właśnie w ten składnik pokarmowy, jakim jest azot.

Tomasz Domański: Iwonko, a jeszcze takich mamy sporo pytań od klientów, nawożenie organiczne. Jak tutaj możemy dostarczyć, poprawić próchnicę w naszej glebie, dostarczyć tych składników humusowych, które też na pewno są bardzo korzystne dla plantacji truskawek i które są potrzebne?

Iwona Polewska: Proszę państwa, bardzo dobre pytanie. Oczywiście jako trzeci punkt warto pamiętać poza tym nawożeniem podstawowym NPK, czyli azotem, fosforem, potasem o zabezpieczeniu plantacji właśnie w nawozy organiczne. Pierwszym takim najbardziej znanym państwu, sprawdzonym od wielu lat rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu Rosahumus. Rosahumus stosujemy w dawce od 3 do 6 kilogramów na hektar. Wystarczy po prostu, czy przy pomocy belki herbicydowej, wykonać oprysk gleby. I to jest pierwsze rozwiązanie, które państwu rekomenduję.

Tomasz Domański: Oprysk całego pola, łącznie z roślinami.

Iwona Polewska: Tak, dokładnie jest to zabieg bezpieczny i na pewno bardzo skuteczny. Już po pierwszym zabiegu, w pierwszym roku będziecie państwo mogli zaobserwować bardzo dobre efekty. Przede wszystkim są to efekty, które będziecie państwo mogli zaobserwować nie tylko na samej glebie, bo gleba zmieni swoją strukturę, będzie wyglądała inaczej, będzie bardziej apetyczna dla młodego korzenia, który ma się w tej glebie rozwijać. Przede wszystkim jest to również dobry preparat, który będzie zabezpieczał, reanimował, ale również pozwalał właśnie młodemu korzeniowi, który będzie wiosną musiał pracować i przemieszczać się w glebie po składniki pokarmowe, które państwo podacie.

Tomasz Domański: Ale również teraz jesienią, pobieranie składników, lepsze wykorzystanie tych składników, poprawa stosunków wodno-powietrznych. Myślę, że dostarczanie tych kwasów humusowych to w chwili obecnej przy tak dynamicznym prowadzeniu plantacji, przy uzyskiwaniu wysokich plonów, to jest konieczność.

Iwona Polewska: Rzeczywiście, potencjał plonotwórczy gleby można pobudzać, ale właśnie trzeba tej glebie podawać systematycznie, właściwie każdego roku, chociażby te kwasy humusowe. Drugim rozwiązaniem, które również się przyjęło i jest sprawdzone, szczególnie na plantacjach truskawek, jest to preparat, właściwie nawóz organiczny mineralny, Algasoil. Jest to preparat, który dajemy w dawce 50 do 100 kilogramów na hektar i można go zastosować posypowo, łącznie z nawozem Rosafert 5-12-24.

Tomasz Domański: Czyli w jednej aplikacji możemy połączyć.

Iwona Polewska: W jednej aplikacji, tak. Jest to nawóz granulowany, bardzo wygodny do aplikacji. Ta granulka jest wyrównana, więc dobrze się łączy z tymi nawozami posypowymi. I to również gwarantuje, przede wszystkim, poprawienie kondycji gleby, ale również usprawnia pobieranie tych składników pokarmowych z nawozów mineralnych, które państwo zastosujecie jesienią. A tutaj bardzo ważny jest ten czas. I wszystkie zabiegi, które spowodują, że przyspieszycie państwo ten proces pobrania składników pokarmowych z gleby, właśnie teraz, w tym okresie pozbiorczym, nie opóźnianie tego zabiegu, to jest właśnie ta gwarancja zawiązania tych pąków i lepszego plonowania właśnie w kolejnym sezonie.

Tomasz Domański: Odpowiedniej ilości pąków, z których będą plony, bo jeżeli my nie damy odpowiedniej ilości tych składników pokarmowych, nie damy tego azotu, rośliny nie zawiążą nam pąków na przyszły sezon. I te zbiory będą zdecydowanie niższe. Dlatego tak ważne jest to nawożenie. Jeszcze może kilka słów o poprawie kondycji liści, bo w momencie, kiedy te młode liście będą nam odbijały po skoszeniu, to też możemy troszeczkę poprawić ich kondycję, dostarczając magnez, azot, aminokwasy…

Iwona Polewska: I mikroelementy.

Tomasz Domański: I mikroelementy.

Iwona Polewska: Czyli taka mieszanina preparatu Azofol w dawce 5 litrów na hektar z dodatkiem ASX Complex w dawce pół kilograma na hektar, plus do tego Protaminal w dawce 1 litr na hektar. Jest to taka mieszanka, która rzeczywiście spowoduje poprawienie tego tempa, przyrost tych młodych liści i również...

Tomasz Domański: Poprawienie fotosyntezy tych liści. Tak że na pewno warto takie zabiegi też wykonywać, dolistne, nawozowe. A jakie jeszcze w późniejszych fazach tego sezonu zabiegi należy wykonać, przedstawimy w kolejnych komunikatach. Na dzisiaj to wszystko. Dziękujemy bardzo za uwagę. Dziękuję, Iwonko.

Iwona Polewska: Dziękuję, Tomku.

Tomasz Domański: Za udział w dzisiejszym komunikacie. I do zobaczenia. Zapraszamy do oglądania.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder