SADOWNICTWO

KOMUNIKAT JAGODOWY

31.08.2024

Zabiegi na plantacjach truskawek późnym latem

komunikat jagodowy

Agrosimex

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z 30.08.2024 o zabiegach, jakie warto wykonać na plantacjach truskawki późnym latem.

𝗭 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 𝗱𝗼𝘄𝗶𝗲𝘀𝘇 𝘀𝗶𝗲̨:

0:26 Jak wygląda stan plantacji truskawki pod koniec sierpnia?

1:30 Jakie szkodniki warto zwalczyć w uprawie truskawek?

2:30 Jak chronić plantacje truskawki przed mączniakiem?

3:35 Jak zwalczyć chwasty w uprawie truskawek?

5:10 Jak wspomóc plantacje truskawek poprzez nawożenie?

Produkty polecane w filmie:

Koromite 10 EC

Kanemite 150 SC

Ortus 05 SC

Next Pro

Aprentis

Flipper

Talius SAD

Dagonis

ASX Micriol

Venzar 500 SC

Lontrel 300 SL

Select Super 120 EC

Camwin 120 EC

Rosafert 12-12-17 -

Rosafol zielony

Azofol

Protaminal

ASX siarczan magnezu

ASX Complex

Rosasol 19-19-19

Ultrasol 20-20-20

CaTS Tiosiarczan wapnia

Transkrypcja

Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący bieżących zaleceń na plantacjach truskawek.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek, która została założona nie tak dawno, bo kilka tygodni temu rośliny zostały tutaj posadzone. Spotykam się z państwem, aby przekazać ważne informacje, ważne zalecenia o zabiegach ochrony, jak również nawożenia dla plantacji teraz w tym okresie sezonu wegetacyjnego, czyli końcówce lata.

Proszę państwa, tak jak widzicie jest bardzo ciepło, wysokie temperatury, brak opadów deszczu, susze. To są na pewno trudne warunki dla plantacji truskawek. Te młodo posadzone rośliny, sadzonki wymagały oczywiście odpowiedniego traktowania. My takie zabiegi, jak postępować z tymi plantacjami, przekazywaliśmy w ramach Info-Karty. Teraz czas, aby troszeczkę zadbać też o jakość liści, o to, żeby te rośliny zawiązały jak najwięcej pąków kwiatowych na przyszły sezon, żeby oczywiście to przełożyło się na wysokie plony w nowym sezonie.

Co należy teraz, w tej chwili zrobić na plantacjach truskawek? Przede wszystkim, zarówno na tych młodych plantacjach, jak i na starszych plantacjach, walka ze szkodnikami. Przędziorki i roztocz, to są te szkodniki, z którymi teraz powinniśmy podjąć walkę. Należy przeprowadzić lustrację, jeżeli zobaczymy te szkodniki, stwierdzimy ich obecność na plantacji, wykonajmy zabiegi.

Co proponujemy? Proponujemy Kanemite, Koromite, Ortus, możemy też wykorzystać w tej chwili Next Pro. To są te preparaty, które warto na pewno zastosować w chwili obecnej. Jeżeli wybieramy Ortus, czy też Coromite, na pewno nie zapominajmy o odpowiednim adiuwancie. Flipper, Aprentis, to są te adiuwanty, które zwiększą skuteczność tych preparatów, tak żeby dobrze zwalczyć te szkodniki. Proszę państwa, oprócz przędziorka i roztoczy, na pewno musimy zadbać o dobrą kondycję liści, a tutaj głównym problemem przy takiej pogodzie, przy tych wysokich temperaturach, będzie mączniak. Nie zapominajmy o mączniaku po zbiorach, bo często szczelny program ochrony wykonywaliśmy do zbioru owoców, ale teraz po zbiorach owoców niektórzy z państwa zapominają, że należy z tą chorobą walczyć. Na pewno warto wykorzystać takie preparaty jak: Dagonis, Talius SAD. To są te preparaty bardzo mocne, które działają również interwencyjnie, więc w momencie, kiedy mamy porażone jakieś liście na plantacji truskawek, na pewno Talius i Dagonis. Jeżeli mamy czyste plantacje bez żadnych objawów mączniaka, możemy tutaj wykonywać zabiegi preparatami siarkowymi ASX, Micriol, Microthiol. Preparaty siarkowe na pewno też będą tutaj ograniczały presję mączniaka i też ten mączniak nie będzie tak porażał młodych liści.

Proszę państwa, kolejny bardzo ważny temat – chwasty. Widzimy, że tych chwastów pojawia się. Niby nie ma deszczy, niby nie ma tych warunków, gdzie te chwasty mogłyby kiełkować, no niemniej jednak większość z państwa nawadnia plantacje, deszczuje te plantacje. Tutaj również deszczownia ostatniej nocy chodziła w części tej plantacji. Kiedy zraszamy, dostarczamy wodę, nawadniamy tę plantację, to też robimy dobre warunki do wschodów chwastów. W momencie, kiedy mamy duże chwasty, to na pewno trzeba tutaj zastosować odchwaszczanie ręczne, uprawki mechaniczne. W sposób fizyczny musimy te chwasty usunąć.

W momencie, kiedy mamy mniejsze chwasty, kiedy te chwasty kiełkują, no to na chwasty dwuliścienne możemy zastosować teraz po zbiorach owoców czy na tych młodych plantacjach Venzar. Venzar będzie tym odpowiednim herbicydem, jeżeli chodzi o chwasty dwuliścienne. Możemy również wykorzystać Lontrel. A na chwasty jednoliścienne Select super, czy też Camwin. Myślę, że tymi herbicydami jesteśmy w stanie sobie opanować presję chwastów na plantacji. Niemniej jednak nie możemy się spóźnić z tymi zabiegami. Też pamiętajmy, że lepsze działanie tych herbicydów jest na pewno, gdy mamy dobry wigor zarówno roślin, jak i chwastów, ale i też wilgoć w glebie. Tak że jeżeli mamy skrajnie wysuszone plantacje, gdzie plantacje… są też krzaki, rośliny truskawek są narażone na stres związany z niedoborem wody, no to tam niestety tych herbicydów nie powinniśmy stosować, bo zastosowanie herbicydów w takich warunkach stresowych dodatkowo będzie osłabiało rośliny.

A jak możemy wspomóc nasze rośliny, jeżeli chodzi o nawożenie? Oczywiście nawożenie pogłówne, posypowe. Jeżeli na takich młodych plantacjach, jak ta, nie zostało wykonane w ostatnim czasie, to już jest ostatni moment, żeby zastosować na przykład Rosafert 12-12-17, żeby dostarczyć azot, potas, azot, który na pewno będzie stymulował te rośliny do wiązania większej ilości pąków światowych. Ale proszę państwa, od razu za nawożenie musi iść woda, żeby ten nawóz jak najszybciej się rozpuścił i został dostarczony w strefę korzeniową naszych roślin.

Nie możemy zwlekać z takim nawożeniem, ponieważ zbyt późne zastosowanie nawozów azotowych szczególnie spowoduje późny wzrost roślin, a to na pewno będzie skutkowało gorszym przezimowaniem. Dlatego jest to ostatni moment, kiedy powinniśmy te nawozy azotowe zastosować.

Możemy zastosować nawożenie dolistne, można teraz podać Azofol, można podać Rosaleaf zielony, możemy również zastosować aminokwasy, na przykład Protaminal. Takie nawożenie jak najbardziej w tej chwili możemy wykonywać. Również możemy dolistnie stosować w tej chwili siarczan magnezu. Też tego magnezu troszeczkę tym roślinom trzeba dostarczyć. Ewentualnie do siarczanu magnezu można dołożyć ASX Complex, tak żeby te mikroelementy również uzupełnić.

Na niektórych plantacjach mamy rozłożone systemy nawadniające, są porozkładane na każdy rządek paski do nawadniania, dlatego tam warto zastosować nawozy właśnie poprzez system fertygacji. W chwili obecnej na pewno polecam takie nawozy, jak Rosasol 19-19-19, czy też Ultrasol 20-20-20, czyli te nawozy o zrównoważonym składzie. Dodatkowo raz na 2-3 tygodnie warto zastosować CaTS, tiosiarczan wapnia, tak żeby ten wapń był w obrębie systemu korzeniowego, żeby te rośliny mogły pobierać ten wapń, który wykorzystują również do budowy masy liściowej. W przypadku budowania tej odpowiedniej masy liściowej również wapń jest tym pierwiastkiem kluczowym.

Tak że proszę państwa, podsumowując ochronę, przędziorki, roztocz, mączniak, to są te najważniejsze aspekty jeżeli chodzi o ochronę, no i odpowiednie nawożenie, ale przede wszystkim nawadnianie plantacji. Nawadniajmy plantacje, systematycznie podawajmy tym roślinom wodę, miejmy na uwadze i w pamięci to, że rośliny zawiązują pąki kwiatowe na kolejny sezon i jeżeli będą przesuszone nie zawiążą tych pąków tyle ile byśmy oczekiwali, a te plony wtedy w kolejnym sezonie nie będą tak korzystne.

Na dziś to wszystko, bardzo dziękuję za uwagę i zapraszam do śledzenia naszych kolejnych komunikatów.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder