ROLNICTWO

KOMUNIKATY ROLNICZE

25.03.2025

Zabieg T1 w rzepaku ozimym | Komunikat POLE express | Agrosimex

Robert Chrzanowski

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 12.03.2025, w którym nasz ekspert Robert Chrzanowski opowie, jak skutecznie chronić rzepak przed chorobami w terminie T1.

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:22 Jakie zabiegi wykonać w fazie wydłużania pędów rzepaku (faza BBCH 31-35)

1:00 Jak skutecznie przeprowadzić regulację pokroju rzepaku?

1:21 Jakie choroby zagrażają uprawie rzepaku ozimego w okresie wczesnowiosennym?

1:48 Jakie substancje czynne zastosować na plantacjach umiarkowanych?

2:18 Jaką technologię ochrony zastosować na plantacjach wyrośniętych?

3:25 Jak działa nowy produkt Colverado 240 EC?

4:00 Jak zwiększyć skuteczność zabiegu regulacyjnego?

Zabieg T1 w rzepaku – Jak dobrać substancje do zwalczania chorób i regulacji wzrostu roślin


Zabieg T1 w rzepaku to nie tylko zwalczanie chorób, ale także regulacja wzrostu i pokroju roślin. Jak dobrać substancję w zależności od presji patogena? Robert Chrzanowski Agrosimex zaprasza do oglądania dzisiejszego materiału z serii „Pole express”.

Dobór substancji aktywnych – Jak zapewnić optymalną ochronę i regulację rzepaku

Na początku fazy wydłużania się pędu głównego to czas na wykonanie zabiegu, którego celem jest przede wszystkim zwalczanie chorób rozwijających się w pierwszej kolejności, ale także regulacja wzrostu i pokroju w celu stymulowania rozwoju pędów bocznych i przytrzymania wyrastania pędu głównego. Taki pokrój roślin zwiększa plonowanie, ponieważ jak wiadomo, rzepak buduje plon przez rozgałęzienia boczne. Postaram się podpowiedzieć, jak dobrać substancje aktywne, aby spełnić te dwa warunki.

Jakie substancje aktywne najlepiej wybrać dla skutecznej regulacji i ochrony przed chorobami?

Aby wykonać tzw. regulację, musimy wybierać substancje lub ich mieszaniny wykazujące się działaniem regulacyjnym. Do takich należą triazole, jak metkonazol, paklobutrazol czy też tebukonazol. Największe zagrożenie ze strony chorób stanowi w pierwszej kolejności sucha zgnilizna kapustnych, która nie jest tylko chorobą liści, ale także rozwija się na szyjkach korzeniowych czy łodygach. Następnie należy wymienić szarą pleśń, czerń krzyżowych czy nieco mniej popularną cylindrosporiozę.

Pierwszym rozwiązaniem może być połączenie tebukonazolu i metkonazolu, na przykład produkty Spec Free 430 SC w ilości 0,4 l na hektar plus Cambio lub Remocco 60 w ilości 0,7 l na hektar. Taka mieszanina pozwoli kontrolować większość chorób, w tym suchą zgniliznę kapustnych, a dzięki metkonazolowi skutecznie zwalczymy cylindrosporiozę. Takie rozwiązanie sprawdzi się na plantacjach wymagających umiarkowanej i silniejszej regulacji. Natomiast na plantacjach wyrośniętych sprawdzi się połączenie metkonazolu i regulatora, takiego jak chlorek mepikwatu, na przykład produkt Mentor w ilości od 1 do 1,4 l na hektar, który zapewnia ochronę przed większością wymienionych wcześniej chorób.

Chcąc dobrze kontrolować suchą zgniliznę, możemy zastosować difenokonazol , który zwalcza grzyb Plenodomus lingam oraz Plenodomus biglobosus. Difenokonazol w połączeniu z paklobutrazolem znajduje się w produkcie Dovvo 375 SC. Paklobutrazol uzupełnia działanie fungicydowe difenokonazolu i gwarantuje większy efekt regulacyjny. Produkt Dovvo stosujemy w ilości 0,35 l na hektar, choć gdyby nie zapis w etykiecie, sugerowałbym zwiększenie dawki do około pół litra na hektar.

Nowym produktem, który możemy przeznaczyć do aplikacji na plantacjach mniej wyrośniętych, jest Colverado 240 EC. Aplikujemy go w dawce 1 litra na hektar, zwalczając suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych czy szarą pleśń. W składzie znajduje się tebukonazol o średnich właściwościach regulacyjnych oraz protiokonazol, który nie wykazuje wpływu na wzrost roślin.

Aby zoptymalizować skuteczność zabiegu przy niskim koszcie, polecam zastosowanie adiuwanta. Dobrym produktem jest adiuwant silikonowy Flipper, który stosujemy w ilości od 50 do 200 ml na hektar. Poprawia on zwilżenie i pokrycie cieczą użytkową roślin, zwiększając pobranie substancji aktywnej i zapobiegając jej zmywaniu przez deszcz.

Dziękuję za oglądanie. To już wszystko w tym odcinku. Zapraszam do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia następnym razem!

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder