ROLNICTWO

KOMUNIKATY ROLNICZE

28.03.2025

Zabieg T1 w rzepaku ozimym | Agrosimex | komunikat POLE express

Robert Chrzanowski, Wojciech Niemiec

Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 21.03.2025, w którym nasi eksperci Robert Chrzanowski i Wojciech Niemiec odpowiedzą, dlaczego warto zastosować Polygreen WP w ochronie rzepaku. 

Te tematy mogą Cię zainteresować:

0:20 Czy można skutecznie zwalczać choroby rzepaku przy pomocy preparatów biologicznych?

1:15 Jak zastosować Polygreen WP w uprawie rzepaku ozimego. 

2:45 Jakie choroby zwalcza Polygreen WP?

3:45 Czy produkt Polygreen WP można zastosować w ekoschematach?

4:55 Czy Polygreen WP jest polecany w produkcji ekologicznej?


Alternatywy dla chemii w ochronie rzepaku ozimego

Czy mamy jakieś alternatywy do rozwiązań chemicznych w zwalczaniu chorób w rzepaku ozimym? - Robert Szanowski i Wojciech Niemiec – zapraszamy do oglądania kolejnego odcinka z serii Pole Express. 

Dzisiaj ze mną na polu jest Wojciech Niemiec, ekspert w firmie Agrosimex od rozwiązań mikrobiologicznych. Dziś chcielibyśmy porozmawiać o alternatywach do rozwiązań chemicznych w zwalczaniu patogenów. Wojtku, powiedz proszę, czy mamy takie możliwości, aby zwalczać skutecznie choroby w rzepaku ozimym w momencie, kiedy właśnie rusza wegetacja?

W porównaniu do rozwiązań chemicznych mamy takie rozwiązanie w naszej ofercie – jest to Biofungicyd Polygreen WP. Jest to biofungicyd, który posiada rejestracje w zwalczaniu takich chorób jak sucha zgnilizna kapustnych, czy też zgnilizna twardzikowa w rzepaku. Kiedy najlepiej zastosować produkt Polygreen Fungicide WP i czy możemy go na przykład łączyć z innymi rozwiązaniami chemicznymi? 

Jasne – Polygreen Fungicide WP, według etykiety rejestracyjnej, dopuszcza zastosowanie tego biofungicydu w fazie wzrostu i wydłużania pędu głównego oraz ponownie w fazie rozwoju międzywęźli. Dzięki temu możemy zredukować ilość zabiegów z wykorzystaniem konwencjonalnych preparatów chemicznych.

Zasady stosowania i możliwości kombinacji

Odpowiadając na pytanie, czy możemy łączyć ten biofungicyd z konwencjonalnymi środkami – i tak, i nie. Nie możemy go połączyć z chemicznymi fungicydami, natomiast możemy połączyć z zabiegami insektycydowymi czy też nawozami. A jeśli chcielibyśmy połączyć ten produkt z chemicznymi fungicydami, to jaką przerwę musimy zachować od takich oprysków? W etykiecie rejestracyjnej znajdą Państwo informację, że okres siedmiu dni to bezpieczny czas, jaki powinien zostać zachowany pomiędzy zabiegami. Ostatni zabieg wykonany konwencjonalnym, chemicznym środkiem – i po 7 dniach możemy zastosować Polygreen Fungicide WP.

Wojtku, nasuwa mi się kolejne pytanie – z różnych doniesień literaturowych i badań wiadomo, że Polygreen, a właściwie organizm Pythium oligandrum, działa nie tylko na te choroby, na które produkt jest zarejestrowany. Czy mógłbyś nam to wyjaśnić?

Tak – poza zwalczaniem zgnilizny twardzikowej czy suchej zgnilizny kapustnych, wykazano, że organizm grzybopodobny zawarty w tym biofungicydzie wykazuje również działanie na takie choroby jak szara pleśń, czerń krzyżowych czy też werticilioza, która jest bardzo groźną chorobą, a na którą nie mamy zbyt wielu dostępnych rozwiązań. Co ciekawe – w Polsce etykieta rejestracyjna nie obejmuje tych chorób, natomiast w innych krajach są one wpisane do zakresu działania tego produktu. To bardzo cenna informacja dla rolników szukających szerokiego spektrum ochrony.

Ekoschematy i zastosowanie w rolnictwie ekologicznym

Wojtku, ze względu na to, że Polygreen jest pełnoprawnym środkiem ochrony roślin i posiada etykietę rejestracyjną, chciałbym zapytać – czy ten produkt możemy wykorzystać w ekoschematach i sięgnąć po dodatkowe wsparcie? 

Tak, bardzo dobrze, że zwróciłeś uwagę na tę kwestię. Oczywiście, Polgreen możemy wykorzystać w ramach ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” – spodziewana kwota dofinansowania wynosi 89 euro. Poza tym ekoschematem, produkt można także zastosować w ramach „Integrowanej produkcji roślin” – tutaj metodyka dla rzepaku wyraźnie wskazuje na włączanie preparatów mikrobiologicznych, a takim właśnie jest Polygreen. W tym przypadku kwota dopłaty ma wynieść około 146 euro na hektar.

Poza ochroną roślin warto zatem zainteresować się tym biofungicydem również pod kątem zwiększenia dochodowości gospodarstwa i uzyskania większych dopłat. A jeśli chodzi o gospodarstwa ekologiczne – czy Polygreen może być tam stosowany? Jak najbardziej – ten produkt posiada zezwolenie na stosowanie w rolnictwie ekologicznym, co daje bardzo szerokie możliwości: ochrona konwencjonalna, rolnictwo ekologiczne, zastosowanie w ekoschematach, integrowana produkcja roślin, biologiczna ochrona upraw – wszystko to jest możliwe.

Naprawdę warto rozważyć takie rozwiązanie jako pełnoprawną alternatywę dla klasycznej chemii. Zachęcamy do włączania biologicznych rozwiązań do ochrony – nie tylko w ekologii, ale również w gospodarstwach konwencjonalnych. 

Dziękuję Ci, Wojtku, za garść bardzo ciekawych informacji na temat rozwiązań mikrobiologicznych takich jak Polygreen, które możemy wykorzystać w rzepaku. Możemy także sięgnąć po różne dodatkowe wsparcie, jeśli chodzi o ekoschematy. Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że mamy bardzo dobre alternatywy do produktów chemicznych, jeśli chodzi o ochronę rzepaku przed różnymi patogenami chorobotwórczymi. Dlatego, jak Wojtek wspomniał, warto się tymi rozwiązaniami zainteresować. 

Z naszej strony to już dzisiaj wszystko – zapraszamy do oglądania kolejnych materiałów, do subskrybowania naszego kanału i do zobaczenia!

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder