SADOWNICTWO

SZKOLENIA

09.01.2024

Wybierz odpowiednie narzędzia do pielęgnacji sadów

P. Rekas

Sztuka pielęgnacji sadów ewoluuje wraz z trendami w rolnictwie. Jednak jej fundamentem pozostaje cięcie drzew w okresie zimowego spoczynku. Ta praktyka ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia i plonowania. Od precyzyjnego cięcia zależą nie tylko kształt korony i rozkład światła wewnątrz niej oraz równowaga pomiędzy wzrostem wegetatywnym a generatywnym, ale także przyszła kondycja drzewa. W artykule zostały zaprezentowane związane z tym aspektem agrotechniki aktualne tendencje i nowoczesne narzędzia. Agnieszka Bober Jakie podejście do cięcia drzew umożliwia sadownikom osiąganie coraz lepszych rezultatów, a jednocześnie pozwala sprostać wyzwaniom współczesnego rynku przy zachowaniu tradycyjnych wartości prowadzenia uprawy? Jednym z głównych trendów, który można zaobserwować w ostatnim czasie, jest sięganie po sekatory elektryczne. Nie oznacza to, że sekatory ręczne odchodzą do lamusa. Jednak i w ich przypadku zmieniają się oczekiwania użytkowników. Wybór narzędzi tnących zależy od wielu czynników, m.in. od wielkości sadu, osobistych preferencji sadownika, a także od jego możliwości finansowych. Co jeszcze go warunkuje?

Sekatory ręczne dla sadowników

Agrosimex
Sekator Original Löwe 10.107 Narzędzia tego typu niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród wielu sadowników. Są lekkie, łatwe w obsłudze i niezawodne (te sprawdzonych marek). Użytkownicy cenią sekatory ręczne za precyzyjność cięcia, która minimalizuje uszkodzenia gałęzi. Rośnie jednak zainteresowanie modelami zaawansowanymi, wyposażonymi w rozwiązania ułatwiające pracę, takie jak systemy rozkładania cięgła czy ergonomiczne rękojeści. W tym segmencie narzędzi tnących na szczególną uwagę zasługują profesjonalne sekatory cenionej na całym świecie firmy Original Löwe. Są wykonane z wysokiej jakości stopu stali i znane z lekkości, wytrzymałości i solidnej konstrukcji. Marka Original Löwe ma szeroką ofertę modeli dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb użytkowników, w których konstrukcji uwzględniono takie parametry, jak: wielkość dłoni, prawo- i leworęczność, grubość ciętych gałęzi. Dla przykładu:
  •  modele Original Löwe 5.107 i 10.107 mają wyprofilowaną rączkę, która dopasowuje się do dłoni, co bardzo ułatwia użytkowanie,
  •  wszystkie modele z końcówką 109 w nazwie są wyposażone w obrotową rączkę – rozwiązanie to redukuje obciążenie dłoni podczas długotrwałej pracy.
Oprócz małych sekatorów jednoręcznych firma Original Löwe oferuje duże dwuręczne narzędzia nożycowe o różnych długościach ramion. Umożliwiają one cięcie gałęzi w górnych partiach drzew bez konieczności wspinania się na platformy sadownicze i drabiny. W tej kategorii dużą popularnością cieszą się modele Original Löwe 20 i 22, wykorzystywane zwłaszcza przy cięciu czereśni. Ponadto oferta Original Löwe obejmuje całą gamę części zamiennych do sekatorów. A jak wiadomo, wymiana zużytych elementów znacząco przedłuża żywotność narzędzi tnących, co obniża koszty ich eksploatacji.

Sekator elektryczny idealne narzędzie do cięcia drzew owocowych

Agrosimex
Sekator elektryczny Ausonia Nativa Small Jak już zostało powiedziane, wzrost zainteresowania sekatorami elektrycznymi to dominujący trend w cięciu drzew owocowych. Jest on szczególnie widoczny w przypadku dużych sadów komercyjnych, w których nie do przecenienia są wysoka efektywność cięcia dużej ilości gałęzi i możliwość ograniczenia nakładów siły fizycznej. I właśnie to zapewniają sekatory elektryczne. Co więcej, nowoczesne modele są zasilane akumulatorami, a to pozwala na pracę bez konieczności ciągłego podłączania ich do źródła zasilania. Przy wyborze takiego sekatora sadownicy zwracają uwagę przede wszystkim na trwałość baterii i moc urządzenia, które umożliwią płynne cięcie przez wiele godzin. Od niedawna na polskim rynku dostępne są sekatory elektryczne włoskiej marki Ausonia, które zaspokajają potrzeby profesjonalnych sadowników również w powyższym kontekście. Oferta firmy to m.in.:
  •  Gama Nativa, obejmująca modele Small i Medium – narzędzia lekkie, doskonale dopasowane do dłoni użytkownika. Ostrza z powłoką teflonową dają możliwość precyzyjnego i czystego cięcia gałęzi o różnej grubości, a dwie baterie długotrwałej pracy.
  •  Sekator Athena to propozycja dla użytkowników, którzy nieprzerwany czas działania stawiają ponad inne atuty elektrycznych narzędzi tnących. Jest przeznaczony do cięcia drewna i gałęzi o grubości 25–40 mm. Jego cechy szczególne to szerokość i łatwość cięcia, lekkość i ergonomia użytkowania. Akumulator plecakowy zapewnia aż 9 godzin nieprzerwanej pracy.
  •  Work it, czyli gama tańszych sekatorów elektrycznych, do której należą modele Work it 25 i Work it 30. Są to kompaktowe narzędzia z wydajnymi ostrzami (także wyprodukowanymi we Włoszech), umożliwiające progresywne cięcie. Sprawdzą się i w przypadku twardych gałęzi drzew owocowych, i w winnicach, i na plantacjach jagodowych.

Piły sadownicze do gałęzi i konarów

Są niezastąpione w przypadku cięcia większych gałęzi czy konarów. Tradycyjne piły ręczne są cenione ze względu na prostotę i niezawodność. Jednak nowe trendy nie ominęły i tej kategorii narzędzi tnących. Sadownicy coraz częściej zwracają uwagę na jakość ostrza i wygodę użytkowania. Chętnie sięgają po piły z wymiennymi ostrzami oraz te wyposażone w systemy antywibracyjne, które zmniejszają zmęczenie operatora. W tym kontekście wyróżniają się narzędzia japońskiej marki Silky (modele Gomtaro czy Zubat) oraz specjalistyczne piły szwajcarskiej firmy Felco. Również w segmencie pił elektrycznych producenci oferują modele coraz bardziej wydajne, pozwalające na szybsze cięcie większych gałęzi. Przy wyborze piły elektrycznej sadownicy zwracają uwagę przede wszystkim na moc silnika, długość prowadnicy i rodzaj zasilania. W profesjonalnych sadach znajdują zastosowanie zarówno cięższe modele z przewodem, jak i piły akumulatorowe, które cieszą się popularnością ze względu na swobodę ruchu. Spośród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na narzędzie Nativa Saw marki Ausonia, które z łatwością tnie grube konary i gęste zarośla. Dzięki łańcuchowi 1/4˝, poruszającemu się z prędkością 11 m/s, piła gwarantuje wysoką wydajność i mocne, równe cięcia. Antypoślizgowy uchwyt jest ergonomiczny i idealnie dopasowuje się do dłoni użytkownika, a trzy przyciski zabezpieczające zwiększają komfort użytkownika narzędzia Nativa Saw.
Warto wiedzieć, że… …cięcie mechaniczne, czyli maszynowe, to jeden z trendów w pielęgnacji sadów. Choć jest praktykowane już od kilkunastu lat, to wciąż budzi wątpliwości i kontrowersje. Jego popularność rośnie ze względów ekonomicznych i z powodu ograniczonej dostępności pracowników. Pozwala ona na obniżenie kosztów pracy i skrócenie jej czasu. Jednak cięcie mechaniczne ma i zalety, i wiele wad. Wymaga choćby większego zagęszczenia drzew w sadzie, co wiąże się z dodatkowymi kosztami na początku inwestycji. Ponadto nigdy nie zastąpi całkowicie cięcia ręcznego i zawsze będzie wymagało korekty człowieka.
 
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder