Transkrypcja
Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący zaleceń w uprawie malin jesiennych. Jesteśmy dzisiaj na plantacji malin, które owocują na pędach jednorocznych. Proszę państwa, jesteśmy w momencie wzrostu pędów, ale też już wypuszczania pierwszych pąków kwiatowych. Uważam, że jest to bardzo ważny okres w trakcie sezonu produkcyjnego, ponieważ teraz pojawiają nam się pierwsze pąki kwiatowe, a z tym oczywiście pierwsze zagrożenia dla malin. Przede wszystkim ochrona fungicydowa. Co w chwili obecnej należy wykonywać na plantacjach?
Tutaj teraz na takich plantacjach, które intensywnie rosną te pędy idą mocno w górę.
Oczywiście musimy je zabezpieczać przeciwko zamieraniu pędów. Ja rekomenduję tutaj na stosowanie Luny Experience. Oprócz zamierania rdza malin. Możemy tutaj wykorzystać preparaty oparte na difenokonazolu, ale również bardzo zachęcam do wykorzystania preparatu Zato. Zato jak najbardziej na rdzę malin jest tym odpowiednim wyborem na tę chwilę. Jeżeli chodzi o pozostałe choroby, proszę państwa, szarą pleśń, oczywiście będziemy zwalczali, ale bliżej kwitnienia, z początkiem kwitnienia.
W tej chwili skupimy się na zamieraniu pędów i na rdzy malin.
Początek wypuszczania pąków kwiatowych to również czas na ochronę przed szkodnikami. Ja lustrując tę plantację, zobaczyłem już pierwsze kwieciaki, które się pojawiają. Widzimy, że na tych szczytowych, wierzchołkowych pędach mamy już pąki kwiatowe pierwsze. Oczywiście co, to zwabia te pęki kwiatowe, zwabiają kwieciaka. Polecam, jeżeli państwo znajdziecie kwieciaka na plantacji, wykonać jak najszybciej zabieg przy użyciu preparatów opartych na aetamiprydzie, Kobe, Mospilan, łącznie z dobrym adiuwantem, jakim będzie Flipper. Oprócz kwieciaka również w stożkach wzrostu, w tych wierzchołkowych częściach roślin znajdują się zwójki. Widzimy, że są pierwsze zwójki na plantacjach, również warto zaplanować zabieg przeciwko tym szkodnikom. Ja polecam w tej chwili preparat Affirm, który naprawdę sobie bardzo dobrze poradzi z wszelkiego rodzaju zwójkami. Co jeszcze? Z pewnością ciepła, słoneczna pogoda będzie sprzyjała występowaniu przędziorków. Tu akurat na tej plantacji przędziorka jeszcze nie znalazłem, ale trzeba być czujnym, trzeba lustrować plantację i tam, gdzie wystąpią przędziorki, zaplanować zabieg. Preparaty warto w tej wczesnej fazie przed kwitnieniem wykorzystać Koromite, Ortus. Myślę, że to są te odpowiednie preparaty, ponieważ w późniejszej fazie, kiedy nam rośliny będą kwitły, kiedy będą dojrzewały owoce, wtedy będziemy mogli wykorzystać preparaty takie jak Limocide, ale na tę chwilę myślę, że Koromite i Ortus będą tymi najbardziej odpowiednimi produktami.
To tyle, jeżeli chodzi o najważniejsze aspekty w ochronie. Oczywiście oprócz ochrony nie możemy zapominać o odpowiednim odżywianiu naszych roślin. Zarówno poprzez zabiegi dolistne, jak również poprzez fertygację. Jeżeli chodzi o zabiegi dolistne, ja w tej chwili rekomenduję na stosowanie preparatów podnoszących naturalną odporność roślin, czyli tutaj mam na myśli preparat Onex Zynergy, który w swoim składzie zawiera miedź i cynk, ale również Viflo Miedź Bor, który zawiera miedź aktywną. Ta miedź pozwoli na zabezpieczanie roślin przed porażeniem przez przede wszystkim pseudomonas.
Proszę państwa, inne nawożenie? Aby poprawić wigor roślin warto zastosować dolistnie oczywiście nawóz Maral. Maral, który zawiera algi morskie, które przyspieszą cały metabolizm roślin, te rośliny będą się dużo lepiej rozwijały, będą intensywniej rosły, dlatego warto zastosować Maral. Oprócz Maralu nawożenie potasowe, czyli Metalosate Potasium bądź też Rosaleaf czerwony, warto tego potasu dawać teraz sporo naszym roślinom, ponieważ zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest dosyć duży.
Jeżeli chodzi o fertygację, w tej chwili jeszcze możemy podawać nawozy zrównoważone, takie jak Ultrasol 20-20-20, możemy podawać saletrę wapniową, na przykład Calcinit, ale również CaTs, czyli tiosiarczan wapnia, żeby jak najwięcej tego wapnia już dostarczać roślinom, żeby mogły pędy odpowiednio wyrastać, ponieważ do wzrostu też ten wapń jest potrzebny, nie tylko do prawidłowego wzrostu owoców.
Proszę państwa, to są te najważniejsze zabiegi. Nie zapominajmy o tym systematycznym nawadnianiu plantacji, podawajmy cały czas wodę, mimo że mieliśmy w ostatnim czasie troszeczkę opadów deszczu, tej wody na naszych plantacjach nie jest za dużo, dlatego nie zapominajmy o systematycznym nawadnianiu plantacji. Nie przelewajmy plantacji, ale regularnie starajmy się nawadniać te plantacje, a łącznie z wodą podajmy właśnie te nawozy.
Na dziś to wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania kolejnych komunikatów.