Prowadzenie plantacji ziemniaka z sukcesem jest wymagającym przedsięwzięciem. Jeden z jego aspektów stanowi desykacja, czyli niszczenie nadziemnych pędów roślin. Jeżeli ten zabieg zostanie wykonany nieprawidłowo, cały wysiłek może pójść na marne. Błędy popełnione niemal na „ostatniej prostej” mogą przełożyć się na utrudnienie zbiorów oraz na jakość plonu w przechowalni.
Jak poprawnie wykonać desykację ziemniaka?
Wykonanie desykacji pośrednio wpływa również na redukcję zachwaszczenia wtórnego. W praktyce zabieg można przeprowadzić na dwa sposoby:
- mechanicznie,
- chemicznie.
Chcąc ułatwić sobie podjęcie decyzji, jaką strategię desykacji przyjąć, warto posłużyć się wykresem
:
Desykacja ziemniaka - schemat
Metoda mechaniczna
Polega ona na mechanicznym niszczeniu naci ziemniaka. Jest to zabieg w niektórych przypadkach niezbędny, zwłaszcza gdy odmiany desykowane znajdują się w dobrym wigorze i zabiegi chemiczne mogą okazać się niewystarczające. Niestety, jest to metoda czasochłonna i dość kosztowna. Jej minusem jest z pewnością ryzyko rozprzestrzeniania się chorób bakteryjnych na częściach użytkowych ogławiacza, co czasami może znacząco pogorszyć jakość i trwałość plonu w okresie przechowalniczym.
Metoda chemiczna
Drugi sposób desykacji polega na wykonaniu oprysku preparatami zarejestrowanymi do tego celu. Plusem takiego zabiegu jest oczywiście oszczędność czasu i energii. Do niedawna uzyskanie szybkiego efektu desykacyjnego nie było problemem. Sytuacja zmieniła się, kiedy zostały wycofane substancje czynne dikwat i glufosynat amonowy. Obie działały w sposób kontaktowy, co nie przekładało się na spadek jakości bulw. Ponadto dikwat i glufosynat amonowy działały szybko, często już po jednym zabiegu umożliwiając przystąpienie do zbiorów. Obecnie lista dostępnych rozwiązań zawęziła się do dwóch (patrz tabela).
Preparaty do desykacji ziemniaka – charakterystyka
Preparaty, które mają rejestrację w ziemniaku jako desykanty, to Beloukha 680 EC i Spotlight Plus 060 EO.
Kwas nonanowy, składnik preparatu
Beloukha 680 EC, jest naturalną substancją ekstrahowaną z roślin słonecznika. Działa on na rośliny mechanicznie, czyli niszczy kutykulę oraz górną warstwę epidermy, co skutkuje bardzo szybkim odparowaniem wody z tkanek. Pierwsze efekty można zobaczyć już godzinę po zabiegu. Problematyczne jest niestety dotarcie do gęściej położonych warstw liści, przez co w przypadku odmian ziemniaków o bujnej naci efekt desykacyjny często jest niewystarczający.
Beloukha 680 EC
Substancją czynną preparatu
Spotlight Plus 060 EO jest karfentrazon etylowy. Preparat działa w sposób kontaktowy na rośliny ziemniaka. Tempo działania w porównaniu do kwasu nonanowego jest stosunkowo wolne, ale finalny efekt desykacji jest silniejszy. Zaletą zastosowania preparatu jest pośredni wpływ na łatwość odrywania bulw od stolonów. Dzieje się to poprzez wpływ karfentrazonu etylu na proces starzenia w roślinie, co finalnie przekłada się na łatwiejszy zbiór. Ponadto po zastosowaniu preparatu Spotlight Plus 060 EO skórka jest twardsza i bardziej odporna na obicia w porównaniu do efektu po zastosowaniu innych desykantów. Atutem karfentrazonu etylowego jest silna desykacja łodyg, co jest odwiecznym problemem dla pozostałych desykantów znanych producentom ziemniaka.
Jędrzej Pytkowski