Kluczem do osiągnięcia optymalnego potencjału plonowania trwałych użytków zielonych wiosną jest odpowiednie przygotowanie stanowiska i zadbanie o ich kondycję w okresie jesiennym. Dostępność dla roślin składników pokarmowych z gleby zależy od pH. Zapewnienie właściwego odczynu jest podstawą uzyskania wysokich plonów dobrej jakości.
Optymalne pH wynosi:
6–6,5 w przypadku gleb mineralnych,
5,3–5,5 w przypadku gleb torfowych.
Potas i fosfor w nawożeniu trwałych użytków zielonych
W sytuacji niedoboru składników pokarmowych w glebie jesienne nawożenie potasem i fosforem jest czynnikiem decydującym o utrzymaniu roślin łąkowych w odpowiedniej kondycji przed zimą. Od rolnika zależy to, jaki nawóz wybierze – organiczny czy mineralny.
Nawożenie potasem do pierwszej połowy listopada powoduje jego lepsze wykorzystanie przez rośliny i przygotowanie ich do spoczynku zimowego. Dzięki niemu rośliny gromadzą większą ilość cukrów zapasowych. Stają się bardziej odporne na warunki stresowe, takie jak mróz i wymarzanie. Ten zabieg ma również wpływ na wysokość plonu pierwszego odrostu na wiosnę.
Fosfor jesienią jest lepiej wykorzystywany, o mniej więcej 30%, na glebach wilgotnych niż suchych. Jednak w tym okresie nie należy aplikować go na stanowiskach, na których zimą i wczesną wiosną występują spływy wody. Nawożenia fosforowego potrzebują najczęściej lekkie gleby mineralne i mineralno-torfowe. Zawartość tego składnika w glebie wpływa na lepsze wykorzystanie azotu i potasu przez rośliny. Zasobność w fosfor ma także kolosalne znaczenie dla rozwoju systemu korzeniowego, co z kolei wpływa na wielkość i jakość plonu.
Dawki nawozów zawsze należy ustalać, opierając się na wynikach analizy gleby (ocena zasobności).
Przy średniej zasobności w fosfor i potas zalecane ilości wynoszą:
40–60 kg/ha P2O5,
30–50 kg K2O.
Jeśli chodzi o produkty mineralne do nawożenia trwałych użytków zielonych, dobrym rozwiązaniem są nawozy siarczanowe (siarczan potasu) lub o obniżonej zawartości chlorków, ponieważ niektóre rośliny łąkowe wykazują wrażliwość na te substancje. Warto polecić tu również nawóz Polysulphate, jako cenne uzupełnienie siarki, magnezu, potasu i wapnia (wszystko w formie siarczanowej).
Przy obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie gleby bardzo dobrym rozwiązaniem będą superfosfaty, np. TrifosGran Premium – superfosfat potrójny z dodatkiem wapnia.
Nawozy NPK z niewielką zawartością azotu również można stosować do nawożenia trwałych użytków zielonych. Mała ilość azotu nie wpłynie na obniżenie mrozoodporności upraw, a poprawi proces fotosyntezy oraz produkcję i gromadzenie cukrów w roślinach.
Jeśli chodzi o produkty mineralne do nawożenia trwałych użytków zielonych, dobrym rozwiązaniem są nawozy siarczanowe (siarczan potasu) lub o obniżonej zawartości chlorków, ponieważ niektóre rośliny łąkowe wykazują wrażliwość na te substancje.
Wapnowanie trwałych użytków zielonych
W przypadku trwałych użytków zielonych trzeba pamiętać o regularnym wapnowaniu gleb, ponieważ z plonem suchej masy na poziomie 8–10 t wynosi się z gleby 45–55 kg/ha wapnia, a kolejne 200 kg/ha co roku ubywa na skutek wymywania.
Granulowane węglanowe nawozy wapniowe dają bezpyłowy i czysty wysiew. Przy wyborze produktu należy kierować się jego wysoką reaktywnością. Gdy w gospodarstwie stosowane są płynne nawozy naturalne, nie można ich łączyć z zabiegiem wapnowania.
Tabela 1. Potrzeby wapnowania użytków zielonych na glebach mineralnych (t/ha CaO)
Tabela 2. Zalecane dawki przeliczeniowe CaO ((t/ha) na glebach organicznych użytków zielonych
* Dawkę powinna ustalić okręgowa stacja chemiczno-rolna
Źródło: Zalecenia nawozowe dla roślin uprawy polowej i trwałych użytków zielonych, materiały szkoleniowe, nr 95, Puławy, 2010 rok
Wybierz sprawdzone mieszanki traw
Sprawdzone mieszanki traw przeznaczone do zakładania trwałych użytków zielonych, zarówno łąk, jak i pastwisk, są dostępne w ofercie ASX Nasiona.
Mieszanka łąkowo-kośna Anula to wieloletnie trwałe trawy kośne o dużym potencjale plonowania. Odporne na okresowe zalewy. Mieszanka wyróżnia się bardzo dobrą wydajnością zielonej masy o doskonałej smakowitości i wysokiej strawności. Jest przeznaczona na kiszonkę i zielonkę. Wykorzystywana również przy podsiewach.
Mieszanka pastwiskowo - kośna Mućka to trawy wieloletnie przeznaczone na stanowiska mniej żyzne i ubogie w wodę. Na glebach o uregulowanych stosunkach wodnych mieszanka reaguje znacznym wzrostem wydajności. Dobrze znosi przygryzanie i udeptywanie. Doskonale nadaje się do produkcji siana i kiszonki.