Transkrypcja
Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na szósty odcinek Projektu Truskawka.
To już druga odsłona Projektu Truskawka, całosezonowego doświadczenia prowadzonego w celu maksymalizacji wielkości, jakości i trwałości po zbiorczej owoców. W tym sezonie przetestujemy dla państwa praktyczne rozwiązania nawożenia i ochrony w uprawie truskawek pod osłonami. Zachęcamy do oglądania odcinków Projektu Truskawka na naszym kanale YouTube i Facebook.
Jesteśmy dzisiaj kolejny raz w Gołoszach w gospodarstwie Kamila Kozery, w którym, tak jak już wcześniej zapowiedziałem, chcę państwu pokazać, jak wyglądają truskawki w dalszym sezonie produkcyjnych, ponieważ zbiory to nie jest jedyny moment, kiedy powinniśmy dbać o plantację. To, co my robimy po zbiorach, to też nam determinuje nasz sukces w kolejnym sezonie. Dlatego tak jak obiecałem w ostatnim odcinku, w tym chcę pokazać państwu, co się zadziało z naszą plantacją w Projekcie Truskawka i jakie prace zostały wykonane.
Przede wszystkim po sezonie zostały usunięte rośliny. Stare krzewy truskawek zostały wykopane i w to miejsce zostały posadzone nowe sadzonki Frigo. Tak jak państwo widzicie za moimi plecami, te sadzonki już mają kilka tygodni. Widzimy, że bardzo fajnie rosną, przyjęły się bardzo dobrze, no i oczywiście z tych roślin będziemy w przyszłym sezonie zbierali owoce na tej plantacji. Jakie zabiegi zostały wykonane tutaj? Przede wszystkim zostały wykopane właśnie stare rośliny, następnie została ta ziemia poddana nawożeniu, zostały zastosowane oczywiście kwasy humusowe, czyli Rosahummus i zostały posadzone nowe sadzonki. Po posadzeniu podaliśmy tym roślinom Startus Active Duo tak, żeby ten system korzeniowy nam się tutaj zaczął dobrze przyjmować, żeby rośliny puszczały młode korzenie włośnikowe, a następnie część nadziemną. Kiedy liście pojawiły nam się na wierzchu, został zastosowany tutaj do fertygacji Maral. Maral w celu też lepszego rozwoju systemu korzeniowego, ale również po to, żeby ta część nadziemna nam tutaj dużo intensywniej zaczęła rosnąć. To były te główne zabiegi, które zostały wykonane. Teraz już od pewnego czasu, czyli mniej więcej od dwóch tygodni, kiedy już mamy sporo tej masy zielonej, zostają podawane systematycznie nawozy do fertygacji. Podajemy w tej chwili Ultrasol 20-20-20, czyli ten zrównoważony, na przemian z saletrą wapniową, tak żeby te rośliny też odpowiednio zasilać azotem. Teraz te rośliny oczywiście będą tutaj inicjowały pąki kwiatowe, z których w przyszłym sezonie będą kwiaty i owoce. Jakie zabiegi jeszcze zostały wykonane na tej plantacji? Przede wszystkim po wsadzeniu, kiedy rośliny zaczęły nam rosnąć, były wypuszczane kwiaty przez te rośliny i te kwiatostany były usuwane. Teraz jesteśmy w momencie, kiedy będą usuwane pędy rozłogowe i chwasty pomiędzy roślinami. Widzimy, że troszeczkę tych chwastów jest, rozłogi nam tutaj też wypuszczają, więc takie zabiegi usuwania ręczne będą wykonane tutaj na tej plantacji.
Jeżeli chodzi o ochronę, w tym momencie skupiamy się przede wszystkim na dobrej kondycji liści. One są gwarantem tego, że zawiąże nam się odpowiednia ilość pąków kwiatowych na kolejny sezon. Skupiamy się na ochronie przeciwko mączniakowi. Zabiegi przeciwko mączniakowi są wykonywane dosyć regularnie, ponieważ w tunelach panują dosyć wysokie temperatury i musimy te zabiegi wykonywać właśnie regularnie. Preparaty, jakie proponujemy, jakie wykorzystujemy tutaj na tej plantacji, to Penkona, Dagonis i Talius Sad. Rotacja oczywiście tych preparatów. Oprócz tego również stosujemy miedź systematyczną na plamistości. Tutaj było zastosowane Viflo Miedź-Bor w dawce trzech litrów na hektar. Myślę, że ta miedź jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ ona nam zapobiega rozprzestrzenianiu się wszelkiego rodzaju bakterii.
Proszę państwa, jeszcze kilka słów o tych wysokich temperaturach, o tym, co się dzieje w tych tunelach. Przede wszystkim, tak jak państwo widzicie, jest otwarta folia. Staramy się robić jak najlepszy przewiew, żeby tutaj nie powodować zahamowania pobierania składników pokarmowych przez rośliny. W momencie, kiedy zbyt mocno nagrzeje nam się gleba, gdzie będziemy mieli zbyt wysoką temperaturę, te rośliny nie będą pobierały składników pokarmowych. Dlatego wietrzenie tuneli oraz systematyczne nawadnianie jest bardzo ważne. Cały czas regularnie podajemy wodę i mamy otwarte boki, tak samo bramy końcowe, tak żeby po prostu ten przewiew był cały czas. Rośliny są w dobrej kondycji. To, co będziemy tutaj wykonywali jako kolejne zabiegi, to z pewnością dalej prowadzimy tę fertygację, dalej podajemy te nawozy zrównoważone, myślę, że jeszcze przez około miesiąc. Chcemy wybudować dużą ilość masy zielonej, ale też, żeby te rośliny nam założyły bardzo dużo pąków na kolejny sezon, żeby te zbiory były obfite i żeby były też dobrej jakości, tak jak to było w tym sezonie. Zdrowotność roślin na chwilę obecną jest bardzo dobra. Monitorujemy przędziorka, jak również roztocz. W tej chwili jeszcze nie widzimy tych szkodników na plantacji, kiedy one się tylko pojawią, będzie tutaj wykonany zabieg preparatem Koromite, tak aby zwalczyć właśnie wszystkie stadia rozwojowe tych szkodników.
Proszę państwa, to są te najważniejsze aspekty. Tak jak obiecałem, przedstawiam państwu tę plantację już w nowej odsłonie. Plantację, która przygotowuje się do kolejnego sezonu. Czekamy na nowe otwarcie, miejmy nadzieję, że równie udane, jak w tym sezonie, dziękuję bardzo za uwagę.