Kwitnienie truskawek to kluczowy moment sezonu – od skutecznej ochrony kwiatów zależy jakość i wielkość plonów. W komunikacie jagodowym z 12 maja 2025 roku przedstawiamy aktualne zalecenia ochrony truskawek przed szarą pleśnią, mączniakiem, a także szkodnikami takimi jak kwieciak truskawkowiec i wciornastek.
Dowiesz się również, jakie polecamy nawozy wapniowe oraz jak wspomóc regenerację plantacji po przymrozkach i stresie termicznym.
Znajdź interesujący Cię temat:
01:50 Ochrona truskawek przed mączniakiem prawdziwym po zdjęciu agrowłókniny
02:49 Zabezpieczenie kwiatów truskawek przed szarą pleśnią przed opadami
03:40 Zwalczanie kwieciaka truskawkowca w okresie kwitnienia
04:20 Ochrona plantacji truskawek przed wciornastkami w maju
04:50 Nawożenie truskawek w czasie kwitnienia – wapń i krzem
05:25 Biostymulacja i regeneracja truskawek po przymrozkach i stresie termicznym
06:25 Nawożenie posypowe truskawek – zastosowanie saletry wapniowej
Komunikat dla plantatorów truskawek – ochrona, nawożenie i działania po przymrozkach
Witam serdecznie. Tomasz Domański - Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy. Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek w odmianie Aprica. Spotykam się z państwem tutaj na tej plantacji po raz kolejny. Chcę przekazać kilka bardzo ważnych, istotnych informacji czy też zaleceń, jeżeli chodzi o plantację truskawek właśnie na ten okres po ostatnich przymrozkach, kiedy są zdejmowane z plantacji agrowłókniny, które zabezpieczały nasze kwiaty przed przymrozkami. Proszę państwa, w większości dziś czy też w najbliższych dniach te agrowłókniny były ściągane, są ściągane po to, żeby właśnie wykonać kilka bardzo ważnych zabiegów. Ponieważ no warunki panujące pod włókniną są sprzyjające rozwojowi niektórych chorób, szczególnie takich chorób jak mączniak, jak szara pleśń, ale też przykrycie sprzyja rozwojowi i bytowaniu szkodników.
Zwalczanie mączniaka i szarej pleśni w uprawie truskawek – skuteczne środki i zalecenia
Proszę państwa, plantacje w większości były przykryte na te spadki temperatur, które mieliśmy w zeszłym tygodniu. Praktycznie przez cały tydzień przymrozki, kilka dni ta plantacja oraz inne plantacje były przykryte. Oczywiście bardzo dobrze, że były przykryte, ponieważ tam gdzie tych okryć zabrakło, gdzie krzewy, rośliny, truskawki, krzaki były nieprzykryte - widzimy, że praktycznie jest 100% uszkodzonych kwiatów, że kwiaty są bardzo mocno przemarznięte. No oczywiście tam gdzie nie było agrowłókniny zbioru w tym sezonie niestety nie będzie. Te przymrozki, które lokalnie były na poziomie - 5, - 6 stopni wyrządziły oczywiście bardzo, bardzo duże straty. Tu gdzie agrowłóknina była, oczywiście też widzimy, że mamy dużą presję mączniaka. Pod agrowłókniną stworzyły się korzystne warunki do infekcji. No i tutaj oczywiście musimy wykonać bardzo dobre zabiegi.
Co proponujemy?
Jeżeli chodzi o mączniaka w tym momencie na plantacjach gdzie ten zabieg będzie wykonywany dziś czy też w momencie kiedy nie będzie odpowiednich warunków temperaturowych, gdzie te temperatury zazwyczaj są na poziomie 10 stopni czy też niżej. Polecamy Zato bądź też Talius Sad. Jeżeli zabieg będzie wykonywany w warunkach wyższej temperatury, czyli powyżej 12 stopni, polecamy Domark, Dagonis czy też Nimrod. Tylko pamiętajmy, jeżeli stosujemy preparaty, które działają w wyższych temperaturach, ta temperatura powinna tutaj nam występować przez kilka godzin po zabiegu. Nie tylko w momencie wykonania zabiegu, ale również przez kilka godzin ta temperatura powinna być powyżej 12 stopni. To jest, proszę państwa, bardzo ważne, aby ta efektywność tych zabiegów była bardzo wysoka. W najbliższym czasie zapowiadane są opady deszczu. Są to będą to warunki bardzo sprzyjające do porażenia kwiatów przez grzyb Botrytis cinerea, czyli sprawcę szarej pleśni. Tak jak państwo widzicie tutaj, plantacja jest w pełni kwitnieniu. Te kwiaty należy przed tymi zapowiadanymi opadami deszczu odpowiednio zabezpieczyć. My w tym celu polecamy bardzo dobre rozwiązania, jakim jest zastosowanie preparatu Prolectus, preparatu Libreto, ale również w tym momencie jak najbardziej polecamy Sketch, Switch, Samar, Signum bądź też Luna Sensation. To są, proszę państwa, bardzo dobre preparaty, które powinny nam na ten okres bardzo dobrze zabezpieczyć plantację, właśnie zabezpieczyć te kwiaty przed porażeniem przez ten groźny grzyb Botrytis cinerea.
Ochrona truskawek przed szkodnikami – kwieciak, wciornastek i skuteczne insektycydy
Oprócz tych chorób również w ostatnim czasie rozwój szkodników. Niby temperatury niższe, ale właśnie pod włókniną widzimy, że lokalnie bardzo duże szkody wyrządza kwieciak. Na plantacjach, gdzie mamy początek kwitnienia, gdzie często też mamy odmiany późniejsze, gdzie jeszcze to kwitnienie się nie rozpoczęło, ten kwieciak żeruje i również trzeba tam wykonać zabiegi. Polecamy Kobe, Mospilan, Benevie, łącznie z adiuwantami Flipper czy też Aprentis. Dodatek tych adiuwantów na pewno tutaj zwiększy skuteczność takiego zabiegu, dlatego ja państwa zachęcam właśnie do stosowania tych preparatów łącznie z adiuwantami. Oprócz kwieciaka również obserwujemy, że pojawia nam się wciornastek. Jeżeli chodzi o wciornastka to tutaj te zabiegi Kobe, Mospilan, one również będą działały na wciornastki, ale tak jak tutaj, gdzie mamy plantację w pełni kwitnienia, czy też gdzie kwitnienie już nam się kończy, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie preparatu Spintor. Spintor zwalcza nam tego wciornastka bardzo dobrze, bardzo skutecznie. Dlatego myślę, że warto włączyć ten preparat właśnie do ochrony naszych plantacji przed tym szkodnikiem.
Nawożenie i fertygacja truskawek w okresie kwitnienia – jak wspierać rośliny po przymrozkach
Proszę państwa, nawożenie od momentu kwitnienia. Oczywiście tutaj warto podawać już nawozy wapniowe. My rekomendujemy metalosate calcium, ASX Chelat wapnia i łącznie z tymi nawozami możemy podawać krzem, który również będzie wpływał na wyższą trwałość owoców w obrocie handlowym. Te owoce będą bardziej jędrne i odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, termiczne. Także krzem jak najbardziej z nawozami wapniowymi polecamy już w tej chwili stosować na plantacji. Jeżeli ktoś widzi, że plantacja jest w słabej kondycji po tych przymrozkach, po tym zdjęciu agrowłókniny, to jeżeli chcecie państwo zastymulować taką plantację do lepszego wzrostu, do lepszej regeneracji po tych spadkach temperatur, my jak najbardziej polecamy zastosowanie preparatu Maral, ale również preparatu Stim Efekt. Zastosowanie nitrofenolanów, potasów w tym momencie spowoduje, że te rośliny łatwiej wyjdą z tego stresu termicznego. Na pewno te rośliny są też narażone na działanie promieni słonecznych, ponieważ ta agrowłóknina była przez kilka dobrych dni na plantacji. Te rośliny były przykryte, także też pozwólmy tym roślinom naturalnie po odkryciu się wzmocnić.
Ale również możemy podać im tutaj preparat ASX Tytan Plus, który stworzy taką barierę ochronną, żeby nie doszło do uszkodzeń, jeżeli byłaby silna operacja słoneczna, a takowa w najbliższym dniu może wystąpić. Jeżeli chodzi o inne nawożenie, proszę państwa, tutaj gdzie nie mamy fertygacji, myślę, że warto zastosować posypowo saletrę wapniową. Jest to dobry moment, aby wprowadzić tutaj azot, który będzie nam również wpływał na wielkość owoców, na masę tych owoców. Także tutaj tej energii, żeby roślinom nie zabrakło na ten okres wzrostu owoców. A jeżeli chodzi o fertygację, dalej polecamy nawozy zrównoważone Ultrasol 20 20, Rosasol 19 19 19, jak również ASX Saletrę wapniową i CATS, czyli tiosiarczan wapnia. Tutaj nie zapominajmy o fertygacji. Mimo że zapowiadane są opady deszczu, to część plantatorów uprawia swoje rośliny na zagonach, więc tam musimy podać te nawozy.
No i dlatego rekomendujemy oczywiście do fertygacji Ultrasol, Rosasol, CATS. Proszę państwa, to są te najważniejsze zabiegi, które rekomendujemy na najbliższe dni. Wegetacja nam tutaj troszeczkę przyspiesza. Jest to kwitnienie, więc pamiętajmy, to jest bardzo ważny okres w trakcie całego sezonu, w trakcie całej tej naszej produkcji, aby zabezpieczyć te kwiaty przed właśnie grzybem Botrytis cinerea, czyli sprawcą szarej pleśni. Kluczowy moment w sezonie, kiedy musimy zabezpieczać kwiaty, kiedy są zapowiadane opady deszczu. Może nie będą to wysokie temperatury, niemniej jednak część kwiatów jest delikatnie uszkodzonych. Na pewno też ten grzyb będzie dużo łatwiej infekował takie kwiaty.
Zabezpieczajmy plantację. Lepiej działać prewencyjnie niż później interwencyjnie. Na dziś to wszystko i dziękuję bardzo za uwagę.