Transkrypcja
Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na pierwszy odcinek Projektu Truskawka.
To już druga odsłona Projektu Truskawka, całosezonowego doświadczenia prowadzonego w celu maksymalizacji wielkości, jakości i trwałości po zbiorczej owoców. W tym sezonie przetestujemy dla państwa praktyczne rozwiązania nawożenia i ochrony w uprawie truskawek pod osłonami. Zachęcamy do oglądania odcinków Projektu Truskawka na naszym kanale YouTube i Facebook.
Znajdujemy się dzisiaj w gospodarstwie Kamila Kozery w Gołoszach, gdzie są uprawiane właśnie truskawki w tunelach pod osłonami. Ta edycja Projektu Truskawka będzie dla państwa prowadzona właśnie w uprawie tunelowej truskawki. Dlaczego? Dlatego, że te tunele są coraz bardziej popularne, my też współpracujemy z wieloma gospodarstwami, które uprawiają truskawkę w tunelach i chcieliśmy państwu zrelacjonować w tym sezonie właśnie, jak z praktycznego punktu widzenia wygląda ta uprawa truskawek pod osłonami? Może po kolei, od początku. Znajdujemy się w tunelach pojedynczych, solowych, gdzie truskawka jest uprawiana na zagonach podwyższonych, ściółkowanych agrotkaniną, jest tutaj odmiana Fler, która została posadzona w lipcu zeszłego roku z sadzonek plug. Troszeczkę ten projekt opóźniliśmy w tym sezonie, ponieważ już tutaj widzicie państwo pierwsze kwiaty, rośliny nam zaczynają kwitnąć. Niestety z problemów zdrowotnych nie mogłem wcześniej nagrać pierwszych odcinków, ale dzisiaj zrelacjonuję państwu to, co po kolei było wykonane na tej plantacji do tej pory. Przede wszystkim ta plantacja wczesną wiosną została oczyszczona, wszystkie liście stare, zaschnięte zostały usunięte, no i w ten sposób zaczęliśmy przygotowywać się do sezonu. Następnie pierwszy zabieg, jaki tutaj został wykonany, był tutaj zastosowany Nordox w dawce 1,33 kilograma na hektar po to, żeby właśnie zabezpieczyć te młode liście przed wszelkiego rodzaju plamistościami, ale również też przed antraknozą, ponieważ walkę z antraknozą trzeba podjąć już na samym starcie sezonu. Kolejny zabieg, który tu został wykonany, był to Scorpion w dawce jednego litra na hektar, po to, aby również zabezpieczyć nasze rośliny przeciwko antraknozie, ale też białej plamistości liści. To są te zabiegi na choroby, które zostały wykonane dopiero do tego momentu na tej plantacji, ale oczywiście również tutaj były wykonane zabiegi przeciwko szkodnikom.
Jeżeli chodzi o takie typowe zabiegi przeciwko szkodnikom, to został tutaj wykonany zabieg Movento na roztocz, Movento w dawce litrowej i została tutaj zastosowana abamektyna, czyli Szafran w dawce 1,20 na hektar. Dlatego tutaj podjęliśmy taką walkę, ponieważ tutaj już pokazały się pierwsze przędziorki i trzeba było po prostu tutaj zainterweniować. Mieliśmy ciepłe dni, kiedy ta temperatura tutaj w tych tunelach była naprawdę wysoka powyżej 20 stopni, no ale oczywiście po tych ciepłych dniach przyszło ochłodzenie. W ostatnich dniach mieliśmy duże spadki temperatur, przymrozki i tak jak państwo widzicie, ta plantacja cały czas, pomimo tego, że jest uprawiana w tunelach, jest okryta agrowłókniną. Dlatego ta agrowłóknina jest tutaj potrzebna, ponieważ tak jak nawet dzisiaj mamy na zewnątrz dwa, trzy stopnie na plusie, tutaj temperatura w tunelach jest niewiele wyższa. Kiedy mamy w ciągu dnia niską temperaturę, tunele nam się nie nagrzewają. Kiedy przychodzą w nocy spadki temperatur nawet do minus sześciu, siedmiu, to, co mieliśmy w ostatnich dniach, może dojść do uszkodzeń. Dlatego oprócz tej folii, którą mamy, konieczne jest okrywanie właśnie plantacji agrowłókniną w celu zabezpieczenia roślin przeciwko przemarzaniu kwiatów. Dodatkowo Ta agrowłóknina oczywiście również będzie nam przyspieszała rozwój roślin, no i przyspieszy nam tutaj też kwitnienie.
Proszę państwa, co dalej? Oprócz oczywiście tych zabiegów ochroniarskich zostały tutaj wykonane zabiegi naworzeniowe. Nawozy dolistne, tutaj zastosowano kombinację Azofolu w połączeniu z siarczanem magnezu i z nawozem ASX Complex, tak żeby dostarczyć te mikroelementy. Również tutaj już zostały zastosowane pierwsze nawozy do fertygacji. Pierwszym nawozem był monofosforan i tutaj dawka 25 kilogramów na hektar. I również do fertygacji został zastosowany Maral. Maral w dawce trzech litrów na hektar.
Widzimy, że kondycja roślin jest dobra, liście są ciemne, liście są zdrowe, mamy pierwsze kwiaty, zaczyna nam się tutaj kwitnienie, tak że spodziewamy się zbiorów za około cztery tygodnie, wszystko oczywiście zależy od warunków atmosferycznych, od tych temperatur, jakie będziemy mieli, ale myślę, że już na początek maja, na Majówkę pokażą się pierwsze polskie truskawki. Dlatego proszę państwa, teraz w tym momencie jest to newralgiczny czas, kiedy trzeba wykonać szereg zabiegów na tej plantacji, tak żeby dobrze zabezpieczyć nasze kwiaty, a późniejsze owoce, żeby nie były porażone przez wszelkiego rodzaju patogeny. Widzimy, że jest dosyć dużo wilgoci. Wilgoć nam się skrapla na tunelach, skrapla nam się na agrowłókninie, rośliny są mokre, mokre są kwiaty, to są na pewno warunki sprzyjające do rozwoju chorób, szczególnie szarej pleśni. Nie ma może tej typowej wysokiej temperatury, która sprzyja rozwojowi tej choroby, ale przy temperaturach na poziomie 15-10 stopni też szara pleśń w jakimś stopniu będzie się rozwijała. Dlatego tutaj w najbliższych dniach będzie wykonany zabieg Malvinem w dawce 2,1 kilograma na hektar. Zabezpieczenie Captanem w tej fazie jest jak najbardziej odpowiednie i taki zabieg zostanie wykonany.
Oprócz Captanu w najbliższych dniach również zostanie wykonany zabieg Koromitem, po to, żeby właśnie przed tym kwitnieniem, czy z początkiem kwitnienia zwalczyć jeszcze wszelkiego rodzaju przędziorki, które się pokazują. Koromite przypomnę, że zwalcza wszystkie stadia rozwojowe przędziorków, dlatego też i formy ruchome i jaja i będzie tym odpowiednim zabiegiem na tę fazę. Nie możemy pominąć tego zabiegu, ponieważ, jeżeli zacznie nam się pełnia kwitnienia, nie będziemy mogli wykonywać typowych zabiegów na przędziorka, a po kwitnieniu często jest już problem ze zwalczaniem tego szkodnika. Kolejny szkodnik, który się pokazuje tutaj w uprawie tunelowej, to na pewno jest mszyca. Te mszyce również trzeba zwalczać, dlatego tutaj będzie zastosowane Cobe w połączeniu z Flipperem, tak aby tę mszycę właśnie przed okresem kwitnienia zwalczyć i ewentualnie pierwsze kwieciaki, które się pokażą, również Kobe nam tutaj zwalczy. A typowy zabieg na kwieciaka będzie zastosowany tutaj Verimark do fertygacji, ale to jeszcze chwilkę, musi nam się troszeczkę gleba jeszcze ogrzać, tak że tutaj po tej przerwie świątecznej na pewno będzie ten zabieg na kwieciaka typowy Verimarkiem wykonany. Verimark zastosowany do fertygacji, będzie tutaj dawka 0,375 mililitrów. I tak jak mówi producent, będzie najpierw cykl nawodnieniowy, najpierw będzie woda puszczona, następnie cykl z Verimarkiem i kolejny cykl trzeci, będzie tutaj woda, przepłukanie linii kroplujących i rozprowadzenie tego Verimarku w obrębie systemu korzeniowego truskawek. Myślę, że jest to bardzo dobry zabieg i na pewno warto wykorzystać go do walki z kwieciakiem. Nawożenie w najbliższych dniach tutaj zostanie zastosowany Maral, Maral dolistnie tym razem, nie do fertygacji, bo już do fertygacji poszedł w ostatniej aplikacji, teraz Maral nalistnie. A do fertygacji tutaj teraz pożywka, która będzie przygotowywana to Ultrasol zrównoważony, czyli o składzie 20-20-20 w jednym zbiorniku, a w drugim zbiorniku CaTs, czyli tiosiarczan wapnia, tak aby podać tutaj ten wapń odżywczy.
To tyle, jeżeli chodzi o ten dzisiejszy pierwszy odcinek Projektu Truskawka. W kolejnych odcinkach już na bieżąco będziemy relacjonowali, jak te rośliny się zachowują po naszych systemach i nawożenia poprzez zabiegi dolistne, poprzez fertygację, ale również naszych programów ochrony. Chcemy państwu pokazać właśnie z tego punktu praktycznego, jak wygląda taka uprawa truskawek w tunelach. Na dzisiaj to wszystko, bardzo dziękuję za uwagę. Zapraszam do oglądania naszych odcinków Projektu Truskawka na naszym kanale na YouTube, ale również na naszym kanale na Facebooku, Doradca Sadowniczy, tam państwo znajdziecie oprócz odcinków Projektu Truskawka również komunikaty bieżące dla truskawek, które są uprawiane w gruncie. Oprócz tego zachęcam państwa do zakupu Info-Karty, W Info-Karcie na bieżąco przedstawiamy zagrożenia, rozwiązania, jakie tutaj należy podjąć w celu walki z wszelkiego rodzaju szkodnikami i patogenami. Komunikaty Info-Karty są pisane na bazie obserwacji, ale również na bazie naszych stacji pogodowych, które mamy w całej Polsce, gdzie są zbierane dane metrologiczne, dane o zagrożeniach i występowaniu patogenów na plantacjach. Dlatego zachęcam państwa do zakupu Info Ka