SADOWNICTWO

KOMUNIKAT JAGODOWY

20.05.2025

Truskawka - UWAGA szara pleśń | Komunikat jagodowy

Tomasz Domański

Po intensywnych opadach deszczu plantacje truskawek są szczególnie narażone na choroby grzybowe i bakteryjne. W tym komunikacie omawiamy aktualną sytuację na plantacjach i podpowiadamy, jak skutecznie chronić uprawy przed szarą pleśnią, mączniakiem, antraknozą i innymi zagrożeniami.

Znajdź interesujący Cię temat:

00:45 – Szara pleśń – duże nasilenie i skuteczne zwalczanie 

02:56 – Mączniak prawdziwy – coraz większe zagrożenie

03:28 – Antraknoza 

03:52 – Bakteryjna kanciasta plamistość liści 

04:23 – Wciornastek – monitoring i zwalczanie szkodników 

04:42 – Nawożenie: wapń, krzem i azot – co i kiedy podać

06:02 – Fertygacja 

Skuteczna ochrona truskawek przed szarą pleśnią – kluczowy moment sezonu

Witam serdecznie. Tomasz Domański - Agrosimex. Zapraszam na kolejny komunikat jagodowy. Jesteśmy dzisiaj na plantacji truskawek. Spotykamy się tutaj z państwem po ostatnich opadach deszczu. Tych opadów było kilka dni. Problemy z wjechaniem na plantację, problemy z odpowiednią ochroną, zabezpieczeniem naszych kwiatów czy też zawiązków owoców przed groźnymi chorobami. Proszę państwa, to jest kluczowy moment tego sezonu kiedy musimy naprawdę podjąć bardzo dużą walkę z szarą pleśnią na plantacjach truskawek. Obserwuję od dwóch, trzech dni bardzo duże nasilenie tej choroby, porażenie zarówno owoców na plantacjach, gdzie już owoce są zbierane, ale porażenie kwiatów, porażenie młodych przyrastających owoców. Także tutaj widzimy, że też są porażone karpy, ogonki liściowe, że ta szara pleśń jest na naszych plantacjach. Dlatego teraz w tym okresie musimy tutaj naprawdę wykonać bardzo, bardzo mocne zabiegi zwalczające, nie zabezpieczające plantację, ale zwalczające szarą pleśń na plantacjach truskawek. 

Co ja proponuję w tej chwili? Przede wszystkim chciałbym państwu zaproponować preparat Prolectus, który działa interwencyjnie, ma działanie wgłębne, także na pewno jest to dobry preparat właśnie na tą chwilę, na te trudne warunki, kiedy mamy tej szarej pleśni już sporo na plantacjach truskawkowych. Polecam zastosować Prolectus. Do Prolectusa warto zakwasić wodę. Po co? Po to, żeby po prostu uniknąć takiego charakterystycznego cząstkowego zapachu, jaki wydziela ten preparat właśnie po zastosowaniu na plantacjach truskawek. Także Prolectus i zakwaszenie wody. Oprócz Prolectusa dobrym też rozwiązaniem w chwili obecnej będzie Luna Sensation. Ta Luna również bardzo dobrze działa interwencyjnie, nie działa wgłębnie w roślinach, więc teraz Lunę również polecam jak najbardziej w tym momencie. Jeżeli państwo wykorzystaliście już te dwa preparaty, no to oczywiście dalej możemy kontynuować tutaj ochronę przy pomocy preparatów takich jak Sketch, Switch, Signum. Pamiętajmy, że tutaj ta rotacja substancji jest bardzo ważna, żeby też na czas, jeżeli ta szara pleśń wystąpiła, żeby tą szarą pleśń przysuszyć, żeby po prostu nam się tutaj nie rozchodziła dalej po plantacji. Dlatego te zabiegi teraz są bardzo ważne. Mamy okienko pogodowe, kiedy możemy te zabiegi wykonać. Zapowiadane są kolejne opady deszczu w najbliższych dniach, więc na pewno tutaj ta ochrona musi być szczelna.

Mączniak, antraknoza i plamistość – kompleksowe podejście do ochrony

Proszę państwa, oprócz szarej pleśni na pewno mączniak. Też obserwujemy, że tego mączniaka na plantacjach jest sporo. Są porażone liście, dlatego na pewno tutaj przeciwko mączniakowi również prowadzimy dalej bardzo szczelny program. W momencie, kiedy mamy takie warunki pogodowe, kiedy mamy wyższe temperatury, możemy tutaj zastosować na pewno Domark. Domark będzie tym dobrym rozwiązaniem. Na pewno też możemy wykorzystać Nimrod i myślę, że te preparaty na chwilę obecną będą tutaj bardzo dobrymi rozwiązaniami. Antraknoza za chwilę może nam się tutaj pojawić, kiedy tylko będą wyższe temperatury. Dużo wilgoci, wyższa temperatura – na pewno też to będą warunki sprzyjające dla antraknozy. Takim dobrym rozwiązaniem, które warto włączyć w tym momencie na plantacjach przeciwko antraknozie, z pewnością będzie Scorpion. No i proszę państwa, w ostatnim czasie też sporo pojawia się bakteryjnej kanciastej plamistości liści, więc tutaj przeciwko tej chorobie mamy zarejestrowany preparat Nordox. Nordox możemy w tym momencie bezpiecznie zastosować na plantacjach truskawek. Nie ma obawy, że uszkodzi kwiaty, więc polecam w tej chwili również stosować Nordox. Oprócz Nordoxu, jeżeli chodzi o tą bakteryjną kanciastą plamistość liści, możemy zastosować tak zwane miedzie aktywne, Viflo czy też ASX miedź systemiczna.

Nawożenie i szkodniki – skuteczne wsparcie dla roślin

Proszę państwa, jeszcze może kilka słów o szkodnikach. Na pewno tutaj takim szkodnikiem będzie wciornastek, który teraz też występuje na plantacjach. Tak jak już wcześniej, we wcześniejszych komunikatach polecaliśmy Spintor. Dalej kontynuujemy tutaj ochronę przy pomocy Spintora przeciwko właśnie wciornastkowi. Nawożenie w tej chwili oczywiście – w momencie kwitnienia i wzrostu owoców, już mamy końcówkę kwitnienia, owoce nam zaczynają przyrastać – więc warto wprowadzić wapń i krzem. Polecamy Metalosate Calcium, ASX chelat wapnia i te nawozy możemy łączyć bezpiecznie z nawozem ASX Krzem Plus. Takie rozwiązania myślę, że w połączeniu razem z fungicydami możemy wykonać. Będzie to na pewno ekonomiczne rozwiązanie – przejazd jednym zabiegiem, a te preparaty nawozowe bardzo dobrze się mieszają z fungicydem. Jeżeli chodzi o nawożenie, mamy dosyć dużo wilgoci w glebie. 

Jeżeli ktoś uważa, że jego rośliny są w słabej kondycji, potrzebuje zastosować w tej chwili nawożenie pogłówne, to tak jak tutaj jesteśmy jeszcze przed ściółkowaniem, przed ścieleniem słomą, można zastosować posypowo saletrę wapniową, można zastosować również Nitrabor, saletrę wapniową z borem. Takie rozwiązania w tej chwili możemy zastosować. Tylko uważajmy z tym azotem. Nie wszystkie odmiany tolerują wyższe dawki azotu. Ten azot też może wpływać niekorzystnie właśnie na naszą ochronę plantacji przeciwko szarej pleśni. Jeżeli te rośliny będą przeazotowane, taka ochrona na pewno będzie naszych plantacji utrudniona. Fertygacja. Jeżeli ktoś ma plantację na zagonach, kiedy musi tam dostarczyć składniki pokarmowe właśnie w obręb systemu korzeniowego przez fertygację – teraz ten okres, kiedy te owoce zaczynają przyrastać – to czas na podawanie Ultrasolu z przewagą potasu, czyli Ultrasol 12-12-36. Podajemy go na przemian z CATSem czy też z saletrą wapniową. 

Na dziś to wszystko. Naprawdę zachęcam państwa do wykonywania tych szczelnych zabiegów przeciwko szarej pleśni, bo to jest ten kluczowy moment sezonu, kiedy my walczymy o plon, który nie będzie porażony przez grzyb Botrytis cinerea. Także jeszcze raz zachęcam państwa, aby wykonywać te zabiegi i polecam w chwili obecnej Prolectus i Luna Sensation. To są te najbardziej skuteczne rozwiązania właśnie na ten okres sezonu. Dziękuję bardzo za uwagę.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder