ROLNICTWO

KOMUNIKATY ROLNICZE

06.04.2018

THURE - półkarłowa odmiana rzepaku

P. Staszewska

THURE - półkarłowa odmiana rzepaku. Rolnicy uprawiający rzepak borykają się często z problemami zbytniego wyrastania roślin przed zimą, utrudnionymi zabiegami agrotechnicznymi wiosną i mało wydajnym zbiorem. Postanowiono zatem stworzyć program, który umożliwi wyhodowanie odmian o skróconej wysokości nazywanych odmianami półkarłowymi. Efektem tych starań jest pochodząca z hodowli Rapool odmiana Thure – pierwsza mieszańcowa odmiana półkarłowa zarejestrowana w Polsce, która została wpisana do krajowego rejestru w 2015 roku.

Termin siewu

Dzięki brakowi skłonności do wybiegania jesienią „okno” z terminem siewu jest bardzo szerokie. Thure można zasiać w terminie optymalnym, ale też bardzo wcześnie – bez problemu zachowa właściwy pokrój aż do zimy. Skracanie nie będzie konieczne, nawet przy wczesnych wysiewach.

Wigor i pokrój jesienny

Thure charakteryzuje się powolnym rozwojem jesiennym, co pozwala zrezygnować ze stosowania regulatorów wzrostu. Roślina przed zimą wygląda pięknie. Rozeta w sposób naturalny jest nisko osadzona, liście szeroko rozłożone, a szyjka korzeniowa znajduje się nisko przy ziemi. Pod tym względem Thure wyraźnie odróżnia się od tradycyjnych odmian mieszańcowych.
Agrosimex
Popularna odmiana tradycyjna (po lewo) Thure ( po prawo) Śrem 10.05.2018r

Thure - Przygotowanie do zimy

Pokrój Thure nie naraża jej na zimowe szkody. W tę porę roku wchodzi z bogatą rozetą liściową tuż przy ziemi i bardzo mocnym systemem korzeniowym. Do tego dochodzi „zimoodporna genetyka” Rapool. System korzeniowy sięga głęboko, dzięki czemu roślina pobiera bardzo intensywnie składniki pokarmowe i wodę, budując podstawy przyszłego plonu.

Regeneracja i start wiosenny

Po zimie Thure szybko się regeneruje. Intensywnie rozbudowuje aparat liściowy oraz korzeń. Wydłużanie łodyg jest jednak powolne, dzięki czemu roślina jest mniej narażona na pojawiające się w naszych warunkach klimatycznych wiosenne przymrozki.

Pokrój wiosenny

Rośliny odmian konwencjonalnych zaczynają się rozgałęziać dopiero na pewnej wysokości łodygi. Thure ma niski pokrój z licznymi rozgałęzieniami od samego dołu. Łan jest stabilny, zwarty.

Wysokość roślin latem -  rzepak Thure 

Agrosimex

Kwitnienie

Thure wytwarza kwiaty i łuszczyny ponad liśćmi na prawie jednakowej wysokości. Ułatwia to później równomierne dojrzewanie łuszczyn i tym samym zmniejsza straty zarówno przed zbiorem (spowodowane pękaniem łuszczyn), jak i w trakcie zbioru (spowodowane niedojrzałością części łuszczyn).

Łatwa pielęgnacja łanu

Wiosną niski łan Thure dużo łatwiej chroni się przed szkodnikami czy przed chorobami grzybowymi, np. kiedy trzeba wykonać oprysk „na płatek”. W przypadku konwencjonalnych, wysokich odmian, musimy liczyć się ze stratami z powodu uszkodzeń łanu, a czasami nawet, jak w roku 2017, sporymi trudnościami z poprawnym wykonaniem oprysku, gdy rośliny są tak wysokie, że „zahaczają” o belkę opryskiwacza. W przypadku odmiany półkarłowej, jak Thure, wykonanie oprysków późną wiosną jest zdecydowanie łatwiejsze.

Efektywne żniwa

Pokrój Thure sprawia, że łuszczyny dojrzewają nieomal jednocześnie, przez co łatwo wyznaczyć optymalny termin zbioru, minimalizując osypywanie się nasion z pękających łuszczyn. Brak grubej, wysokiej łodygi ułatwia ścinanie łanu. Z kolei mniejsza masa zielona trafiająca do kombajnu pozwala na efektywniejszy i tym samym znacznie wydajniejszy zbiór, przy okazji znacznie ograniczając koszty paliwa. Jednocześnie większa część wytworzonego plonu zbierana jest na przyczepę, gdyż kombajny, przerabiając mniejszą masę, „gubią” mniej nasion.

Ocena przezimowania odmian półkarłowych po zimie 2011/2012 wyrażona w skali 1–9, gdzie 9 oznacza dobre przezimowanie wszystkich roślin.

Agrosimex

Doświadczenie własne Rapool Polska – Gola k. Leszna 2012 rok

Najważniejsze zalety

Thure to odmiana o niskim pokroju, tolerująca wczesne terminy siewu, zdolna do przetrwania trudnych zim, z dającym się łatwo pielęgnować łanem i dobrym plonem, który można zebrać bez większych strat. Tomasz Sikorski  
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder