SADOWNICTWO

SZKOLENIA

17.02.2014

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa – największe targi dla producentów owoców i warzyw w kraju

K. Felczak

Agrosimex
Zbliżają się IV Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2014. Wystawa zgromadziła rekordową liczbę wystawców z branży sadowniczej i warzywniczej – ponad 190 firm z Polski, Włoch, Holandii, Wielkiej Brytanii – stając się aktualnie największą wystawą skierowaną do profesjonalistów zajmujących się sadownictwem i warzywnictwem w Polsce.

Konferencje i wykłady

Imprezie towarzyszą konferencje dla producentów jabłek, owoców pestkowych, truskawek oraz specjalny blok wykładów dla producentów warzyw uprawianych w szklarniach, tunelach foliowych oraz w polu. Wykłady poprowadzą wybitni specjaliści z uznanych ośrodków doradztwa rolniczego w kraju i za granicą, naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Krakowie, Wydziału Inżynierii Produkcji SGGW, a także doradcy z kilku wiodących firm w Polsce. Na konferencji „Uprawa warzyw polowych“ nasz gość – David O’Connor z Allium@Brassica Centre w Wielkiej Brytanii opowie o uprawie cebuli. John Birkenshaw – sekretarz i doradca w Brytyjskim Stowarzyszeniu Plantatorów Marchwi w Wielkiej Brytanii przybliży problem szkodników i chorób marchwi, z którymi borykają się angielscy plantatorzy, a które mogą także dotyczyć polskich producentów tego warzywa. Oprócz tematyki agrotechnicznej pojawią się także zagadnienia związane z tzw. małym przetwórstwem, mogącym poprawiać rentowność gospodarstwa, będą też prelekcje prowadzone przez właścicieli gospodarstw sadowniczych, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi np. z uprawą truskawek, czy też szukaniem nowych możliwości rozwoju biznesu ogrodniczego. W czasie Targów TSW odbędzie się ponadto IV Krajowe Forum Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Nagroda im. Prof. Szczepana A. Pieniążka
Agrosimex

Na Targach TSW 2014, po raz pierwszy, zostaną przyznane Nagrody im. Prof. Szczepana A. Pieniążka dla najbardziej innowacyjnego, korzystnego dla ogrodnictwa, środowiska i społeczeństwa produktu.

Bezpośrednim celem konkursu jest promocja i nagrodzenie produktów/maszyn/usług przeznaczonych do produkcji sadowniczej lub warzywniczej, cechujących się innowacyjnością, przyjaznych dla środowiska naturalnego i wydatnie wspierających produkcję ogrodniczą, usprawniających pracę, wpływających na poprawę wyników ekonomicznych gospodarstwa ogrodniczego.

Konkurs, zgodnie z założeniem organizatorów, ma promować produkty, które wnoszą istotny wkład w rozwój polskiego ogrodnictwa.

Nowości na TSW

Duże zainteresowanie wzbudzi zapewne AGRIBOT – prototyp urządzenia, które ma za zadanie zautomatyzować

Agrosimex
prace w sadach i winnicach. Projekt jest realizowany przez spółkę Agrirobo wspólnie z Politechniką Wrocławską oraz Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu.

Na targach zadebiutuje też nowe czasopismo dla producentów owoców i warzyw pt. „Technika Sadownicza i Warzywnicza” (TSiW). Poświęcone będzie zagadnieniom profesjonalnej techniki, wykorzystywanej w gospodarstwach produkujących owoce i warzywa na rynek konsumencki oraz dla przetwórstwa. Wydawcą kwartalnika jest Oficyna Wydawnicza Oikos Sp. z o.o.

Loterie z nagrodami

Dla zwiedzających przygotowano loterię z nagrodami o łącznej wartości 19 tys. zł.

Gdzie i kiedy?

Targi odbywać się będą w dniach 19-20 lutego w Centrum Targowym Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie. Więcej informacji na www.tsw.targi.pl   
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder