SADOWNICTWO

OCHRONA OWOCÓW

04.02.2015

Szkodniki gruszy – zwalczaj już wczesną wiosną

B. Konewka

Wczesną wiosną jest możliwe skuteczne zwalczanie szpecieli gruszowych. Jednak problemów w sadach gruszowych w tym czasie przysparzają coraz częściej wzdymacz i podskórnik gruszowy. W poprzednich latach brakowało preparatów do walki z nimi, czego efektem jest wzrost populacji i zagrożenie wystąpieniem szkodników w wielu sadach.

Podskórnik gruszowy i wzdymacz gruszowy – czym i kiedy zwalczać?

Zabiegi chemiczne przeciwko podskórnikowi powinny być wykonywane już w okresie pękania pąków i ukazywania się liści, najpóźniej w fazie zielonego pąka – zabieg należy przeprowadzić w ciepły, słoneczny dzień, kiedy szkodniki znajdują się na powierzchni liści. Z kolei zwalczanie wzdymacza gruszowego powinno być przeprowadzone nieco później, pod koniec zielonego lub w początkowej fazie białego pąka kwiatowego (albo tuż po kwitnieniu). W przypadku występowania obu szkodników jednocześnie zabieg najlepiej zaplanować w fazie zielonego pąka kwiatowego.

Ortus 05 SC – teraz również do walki ze szpecielami
Agrosimex

Niedawno rejestrację do zwalczania szpecieli na gruszy otrzymał Ortus 05 SC i jest to obecnie jedyny akarycyd dla grusz. Oprócz szpecieli zwalcza on tak że przędziorki. W przypadku dużej presji ze strony opisanych szkodników jeden zabieg może być niewystarczający. Niestety, Ortus 05 SC można stosować tylko raz w sezonie. W przypadku nieskutecznej walki z tą grupą szkodników powinno się rozważyć introdukcję do sadu dobroczynka gruszowego.

Miodówka gruszowa – czym i kiedy zwalczać?

Agrosimex
larwy miodówki gruszowej Miodówka gruszowa plamista zimuje pod postacią osobników dorosłych. Gdy tylko wiosną temperatura osiągnie 10°C (luty, marzec lub początek kwietnia), zaczynają one składać pierwsze jaja. Po 3– 4 dniach ocieplenia jest dobry moment do zastosowania jednego z zarejestrowanych pyretroidów, które – pod warunkiem wykonania zabiegu w najcieplejszym momencie dnia – niszczą osobniki dorosłe, zanim te zdążą złożyć jaja (ograniczają jednocześnie populację kwieciaka jabłkowca). Można również zastosować preparat z grupy neonikotynoidów – Apacz 50 WG lub zawierający wodorowęglan potasu – Atilla SP.

Walka z miodówką po pojawieniu się pierwszych liści

Nieco później, bo od fazy rozwiniętego pierwszego liścia można również sięgnąć po Mospilan 20 SP (zalecenia w ramach rozszerzenia rejestracji w uprawach małoobszarowych). Środek ogranicza występowanie osobników dorosłych i larw pierwszego pokolenia. Miodówki zwalczamy zawsze z dodatkiem zwilżacza.

Lustracja sadów przed miodówką

Lustracje należy wykonywać do kilku dni przed kwitnieniem, kiedy należy przejrzeć 50 gałązek z pąkami kwiatowymi długości 20 cm, po 1 pędzie z drzewa. Próg zagrożenia to obecność jaj i larw na ponad 5 pędach. To wtedy właśnie pojawia się pierwsza generacja larw. Do dyspozycji sadownika są wówczas: ponownie Apacz 50 WG lub Dimilin 480 SC (ten koniecznie w dawce 0,3 l/ha, gdyż w wyższej nie jest obojętny dla pszczół). Zabieg wykonuje się w maksymalnym okresie składania jaj i pierwszych wylęgających się larw.

Glinka Kaolinowa - zwalczanie miodówki na krótko przed kwitnieniem

Od momentu pojawiania się pierwszych zielonych części do momentu kwitnienia oraz po kwitnieniu (nie podczas kwitnienia) polecamy glinkę kaolinową. Kaolin działa całkiem dobrze przeciwko miodówkom. Problem z tym preparatem polega na tym, że bardzo łatwo się zmywa. Po 10 mm deszczu jest całkowicie zmyty, po 5 mm deszczu zmywa się w połowie. W praktyce glinkę kaolinową stosujemy jedynie w okresach suchej pogody, gdy miodówki wykazują największą aktywność.

Zwójki liściowe i inne szkodniki pojawiające się tuż przed kwitnieniem gruszy
Agrosimex

Tuż przed kwitnieniem zagrożeniem mogą być również zwójkówki liściowe, mszyce czy paciornica gruszowianka – szkodniki raczej występujące lokalnie, ale w niektórych sadach mogą być również groźne dla plonu. W przypadku zagrożenia przez zwójki zabieg wykonuje się przed kwitnieniem lub zaraz po nim preparatami: Affirm 095 SG, Mospilan 20 SP (zalecenia w ramach rozszerzenia rejestracji w uprawach małoobszarowych) lub jednym z zarejestrowanych pyretroidów (jednak te nie powinny być wykorzystywane o tej porze ze względu na to, że niszczą pożyteczną faunę w sadzie). Z kolei paciornicę gruszowiankę zwalcza się po przekroczeniu progu zagrożenia (uszkodzonych w poprzednim sezonie 20 zawiązków, po przejrzeniu 200 sztuk, po 10 z drzewa) w fazie zielonego pąka kwiatowego preparatem Calypso 480 SC mszyce zwalczamy po zauważeniu ich pierwszych kolonii. Po wycofaniu Pirimoru 500 WG można sięgnąć po Mospilan 20 SP lub jeden z zalecanych pyretroidów. Barbara Błaszczyńska Zobacz także: Wczesną wiosną rozpocznij ochronę swojego sadu jabłoniowego
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder