Stan plantacji zbóż na przedwiośniu - Komunikat Rolny Agrosimex
⚊ J. Pietrzak
Zapraszamy do obejrzenia komunikatu rolnego z dnia 17.03.2021r. dotyczącego sytuacji na plantacjach zbóż na przedwiośniu.
Czego dowiesz się z filmu:
00:20 - sytuacja na plantacjach jęczmienia ozimego02:05 - sytuacja na plantacjach pszenicy ozimej02:58 - pszenica ozima Venecja - technologia zaprawiania05:34 - ciekawostka agrotechniczna
Transkrypcja:
Dzień dobry państwu. Maciej Mokrzan. Firma Agrosimex. Zapraszam dziś do obejrzenia komunikatu o sytuacji na plantacjach zbóż ozimych.
Znajdujemy się w tej chwili na Opolszczyźnie w okolicach Brzegu. Jest to plantacja jęczmienia ozimego zrobionego na browar. Jest to odmiana browarna posiana jesienią we wrześniu, dokładnie dziewiętnastego września czyli terminowy siew. Przedsiewnie zostało zastosowane nawożenie w formie fosforanu amonu 150 kilo na hektar oraz 200 kilo soli potasowej. Widzimy plantacja jest bardzo ładna, owszem niepokoi troszeczkę żółty kolor roślin. Jest to niestety efekt po obecnych przymrozki po zimie którą mieliśmy.
Dodatkowo warto zauważyć, że zdrowotność sama roślin jest bardzo ładna. Dodatkowo widzimy też całkiem fajnie wykształcony system korzeniowy. Możecie państwo liczyć, że dzięki takiemu systemowi rośliny się bardzo ładnie rozwiną i zapewnią nam duże plony. Nie zostało jeszcze przeprowadzone tutaj nawożenie azotowe wiosenne natomiast planujemy około 80 kilo czystego składnika właśnie czystego N nawieźć, aby nie uciekło nam białko, chcemy wyprodukować wysokiej jakości browar. Co możemy powiedzieć o tej plantacji. Jęczmień jest nieco zbyt gęsty. Mimo zastosowanej obsady około 300 roślin na metrze jest jednak troszeczkę za gęsty dzięki temu też opóźniamy zastosowanie nawozu azotowego, aby dodatkowo nie powodować zagęszczenia łanów. Jeżeli chodzi o choroby, został zastosowany zabieg fungicydowy jesienią w postaci morfoliny. Widać że rośliny są dość zdrowe, nie ma większych ognisk chorobowych. Bardzo ładny system korzeniowy, możemy tutaj tak naprawdę spokojnie czekać na normalny termin agrotechniczny, nie musimy się spieszyć. Na tę chwilę to wszystko z jęczmienia przejdźmy na pszenicę.
Szanowni Państwo, teraz znajdujemy się na plantacji pszenicy ozimej. Pszenica została zasiana dwudziestego pierwszego września. Jest w świetnej kondycji. Została oczywiście opryskana herbicydem jesiennym, preparatem Pontos włącznie z diflufenikanem. Widać że jest czysto nie ma żadnych chwastów nic się nie przebija. Dodatkowo przedsiewnie poszło nawożenie wynikające już z badań gleby w postaci fosforu amonu, 150 kilo oraz 120 kilo soli potasowej. Pszenica ta jak widać nie tylko charakteryzuje się dużą zawartością, ale ma bardzo duży rozbudowany system korzeniowy. Na pewno jest to efekt nie tylko dobrego nawożenia oraz gleby, ale przede wszystkim zaprawy. Pszenica ozima Venecja, oprócz zaprawy standardowej fungicydowej miała też nawóz donasienny o nazwie Startus Duo. Startus Activ Duo jest to nie tylko sam nawóz zawierający mikroelementy oraz związki MPK, azot, fosfor, potas, ale również kwasy humusowe, a także syntetyczne auksyny oraz formuła Active i kwasy humusowe czyli wszystko co może pozwolić roślinie na to, aby dobrze wystartować, dobrze rozwinąć system korzeniowy w tych wczesnych fazach rozwoju. Dzięki temu możemy liczyć, że plantacja będzie bardzo dobrze ukorzenione, rośliny będą zdrowe, będą mogły sobie poradzić w przypadku ubytków wody. Jeżeli chodzi o zdrowotność samych roślin nie widać na nich większych śladów chorób, gdzieniegdzie na starszych liściach pojawiają się jakieś stare jeszcze septoriozy, ewentualnie odrobina mączniaka. Na pewno nie jest to nic koniecznego, aby w tej chwili wjeżdżać w pole.
Sytuacja pogodowa na Opolszczyźnie i chyba w całym kraju nie wygląda ciekawie. Mamy połowę marca a tak naprawdę nocne przymrozki ograniczają wzrost roślin. Wegetacja ruszyła, ale z drugiej strony jest przez cały czas hamowania przez te niskie temperatury. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że tutaj na tej ciężkiej ziemi wilgoć przez cały czas jest w glebie, mamy duży opad zarówno po zimie, jak i teraz w tych okresach wiosennych. Z jednej strony jest to bardzo dobre, natomiast będzie ograniczać nam możliwości wjazdu w pole. Tutaj jako nawożenia azotowe jedenastego marca czyli kilka dni temu został zastosowany RSM w dawce 64 kilo czystego N. Jest to pierwsza dawka, która będzie za jakiś czas powtórzona, w momencie kiedy tak naprawdę pogoda pozwoli.
Co więcej o tej pszenicy. Na pewno możemy powiedzieć, że pszenica Venecja jest liderką jeżeli chodzi o pszenicę ozime, jest w COBORU zarejestrowana i jest jego wzorcem. Cechuje się bardzo wysoką zdrowotnością, ale również wysokim plonem i nie pozwala ta odmiana na wyleganie. Polecamy serdecznie. Zobaczymy jak będzie to wyglądać później.
Szanowni Państwo. A teraz ciekawostka. Jesteśmy w tej chwili na polu pszenicy ozimej. Tak, tak wygląda właśnie pszenica ozima. Widać że jest bardzo drobna, bardzo rzadka, jeszcze nie zaczęła się dobrze krzewić. Praktycznie jest w drugim liściu. Natomiast ciekawe, ona była tutaj zasiana dnia piętnastego grudnia. Czyli w momencie kiedy mieliśmy śniegi, kiedy był mróz. Przeżyła w bardzo dobrej kondycji. W tej chwili będzie pomalutku zmierzać do krzewienia, została nawieziona azotem w ilości 64 kilo czystego azotu w formie RSM-u. Nie zostało zastosowane nawożenie przedsiewne, dlatego głównie był zastosowany właśnie fosforan i sól potasowa. Widać że pszenica jest całkiem zdrowa, ma bardzo mocny widać system korzeniowy trzymają się baryłki i bardzo dobrze, i na pewno będzie z niej dużo większy plon niż z pszenicy, którą tutaj trzeba byłoby zasiać, jeżeli nie udałby nam się ten właśnie siew grudniowy. Ale proszę, zobaczyć piętnasty grudnia. Polecam serdecznie.