Skuteczne odchwaszczanie ziemniaka bez użycia metrybuzyny - wiosna POLE express
⚊ A. Leksandra.Wieremczuk
Zapraszamy do obejrzenia komunikatu POLE express z 23.05.2024 na temat powschodowego odchwaszczania ziemniaka bez użycia metrybuzyny.
Te tematy mogą Cię zainteresować:
0:40 Jaki jest stan plantacji ziemniaka?
1:14 Jaki jest największy problem z odchwaszczaniem ziemniaka w tym sezonie wegetacyjnym?
1:37 Jak odchwaścić plantację ziemniaka bez użycia metrybuzyny?
2:41 Jak wpływa zachwaszczenie wtórne na plon ziemniaka?
2:56 Jak prawidłowo zastosować produkt Rim 25 WG w uprawie ziemniaka?
3:59 Jak prawidłowo zastosować Basagran 480 SL w uprawie ziemniaka?
4:32 Jak skutecznie powschodowo zwalczyć chwasty jednoliścienne w uprawie ziemniaka?
5:36 Od czego zależy skuteczność ochrony herbicydowej?
Dowiedz się więcej o produktach omawianych w komunikacie:
Herbicydy na chwasty dwuliścienne w uprawie 🥔
Basagran 480 SL Rim 25 WG
Herbicydy na chwasty jednoliścienne w uprawie 🥔
Camwin 120 EC ReadySelect Super 120 EC
Zachęcamy do przeczytania treści zawartych w komunikacie
Maciej Mokrzan: Dzień dobry państwu, Maciej Mokrzan, Agrosimex. Dziś zapraszam do dość nietypowego odcinka z cyklu POLE expres, gdyż będziemy mówić o roślinie, która nie jest zbożem, nie jest to uprawa stricte rolnicza, gdyż ziemniak należy do warzyw. Ale w obecnym czasie, gdzie mamy te bardzo duże w tym roku nasadzenia, na pewno warto na niego zwrócić uwagę. Do naszej dyskusji zaprosiliśmy eksperta w dziale właśnie warzywniczym, jakim jest doktor Renata Pawlak. Zapraszamy. Cześć Renato, dobrze cię widzieć.
Renata Pawlak: Cześć Maćku.
Maciej Mokrzan: Jak ci się podobają nasze plantacje tutaj?
Renata Pawlak: Plantacje są w całkiem dobrym stanie, dobra kondycja. Te rośliny w miarę są wyrównane, wyrównane wschody. Mamy jeszcze takie niektóre pojedyncze rośliny, gdzie faktycznie wybijają nam się ponad powierzchnię, ale nie widzę w tym problemu. Mimo chociażby nawet tej suszy, którą obecnie mamy, ta plantacja jest w dosyć dobrym stanie z tego względu, że wchodzi nam nawadnianie. Więc mamy, jesteśmy tutaj o ten jeden krok do przodu.
Maciej Mokrzan: No właśnie, ale w obecnym czasie największym problemem są chwasty. Szczególnie z tego powodu, że zabrakło na rynku wszechobecnej metrybuzyny.
Renata Pawlak: Tak, zgadzam się. No i tutaj, no niestety, te zabiegi, które zrobiliśmy też doglebowo, nie zawsze nam w dobrej kondycji pozostawiły tę glebę, bez chwastów. I czasem nam się zdarza, że musimy zrobić poprawki już po wschodach ziemniaka.
Maciej Mokrzan: No tak, jeżeli chcemy zrobić poprawki, jak najbardziej, ale czym możemy to zrobić?
Renata Pawlak: Tak na dobrą sprawę, zostaje nam niewiele substancji czynnych. Nieszczęsna metrybuzyna, której w wielu przypadkach nam brakuje, ale też tę metrybuzynę możemy gdzieś tam wykorzystać. Mamy też na uwadze to, że jest wiele odmian, które są wrażliwe na metrybuzynę, więc tutaj tę metrybuzynę musimy wykluczyć. Ale oprócz metrybuzyny mamy dwie substancje czynne, które zwalczają nam chwasty dwuliścienne, czyli bentazon w postaci produktu Basagran 480 SL i druga substancja też bardzo popularna wśród plantatorów ziemniaka, czyli najzwyczajniej Rim 25 WG, rimsulfuron.
Maciej Mokrzan: Rimsulfuron. No dobrze, jeżeli mamy już dwa produkty, a w zasadzie dwie substancje w dwóch produktach. Jaką mieszankę moglibyśmy zaproponować właśnie na powschodach, bo rozumiem, że chodzi o odchwaszczanie powschodowe, kiedy ziemniak już jest na wierzchu, a chwasty niestety również.
Renata Pawlak: Tak, niestety też te chwasty mamy. Ogólnie zachwaszczanie w ziemniaku, to wtórne, może nam powodować coraz większy ten spadek plonu. Szacuje się, że nawet 30-40% tego plonu może nam ziemniak zmniejszyć ten potencjał. Natomiast jeżeli chcemy coś zaproponować dla państwa, to przede wszystkim Rim 25 WG w dawce 40-50 gramów na hektar. Tylko teraz ważna jest faza i ziemniaka, i jeszcze ważniejsza faza chwastów. Więc ziemniak, tak jak tutaj widzicie, mamy ten pokrój krzaczka 10-15 centymetrów, wtedy kiedy już będzie mniej wrażliwy na te substancje czynne. Druga sprawa, kiedy mamy już chwasty oczywiście w fazie co najmniej tej siewki albo tych pierwszych par liści właściwych. Więc ta dawka jak najbardziej będzie skuteczna. Przede wszystkim komosy, ale też przy okazji pamiętamy, że rimsulfuron zwalcza nam chwasty jednoliścienne, więc ta dawka 40-50 gramów też będzie skuteczna, chociażby przy chwastnicy jednostronnej, gdzie nie mamy jakiegoś wielkiego natężenia tych chwastów.
Maciej Mokrzan: Może nam się pojawić też samosiewy zbóż, bo też nowe plantacje, które są nasadzane, to też często są właśnie w zmianowaniu zbożowym.
Renata Pawlak: Tak i najczęściej przed plonem pod ziemniaki są zboża.
Maciej Mokrzan: Więc w tym momencie Rim jak najbardziej. A co z tym bentazonem, czyli co z Basagranem?
Renata Pawlak: Basagran to dobre wyjście przede wszystkim na plantacjach nawadnianych, gdzie mamy problem z rdestami i to jest świetna substancja, która będzie nam mocno ograniczać te zachwaszczenia. Dawka do 3 litrów na hektar. Tutaj musimy też uważać na to, że bentazon potrafi czasem nam przypalić tego ziemniaka, więc raczej zalecamy w taki dzień pochmurny robienie tych zabiegów. Oprócz chwastów dwuliściennych, mamy też często problem z zachwaszczeniem, chociażby chwastnicami, zbożami, które nam przezimowały, perz jak najbardziej, szczególnie gdzieś tam przy tych miedzach i tak dalej. Więc tutaj polecamy oczywiście głównie w sumie dwa produkty, Select Super.
Maciej Mokrzan: Oczywiście oraz produkt Ready, który jest nowością u nas, ma rejestrację nie tylko w ziemniaku, ale przede wszystkim też w rzepaku. Ogólnie to jest to graminicyd z substancją, którą bardzo dobrze znamy z produktu Agil.
Renata Pawlak: Dokładnie. Tutaj jeżeli chodzi o dawki, to tak jak zalecamy i tak jak w etykiecie, te niższe dawki stosujemy przy zachwaszczeniu, chociażby chwastnicą, samosiewami zbóż, ale jeżeli mamy już problem z perzem, to stosujemy te dawki stosunkowo wyższe.
Maciej Mokrzan: Musimy o tym też pamiętać, że te produkty, jakimi są graminicydy, one działają nalistnie, więc muszą mieć oczywiście wschody chwastów. Chwast musi być na wierzchu, żeby przyjąć tę substancję, a z drugiej strony musimy pamiętać, że im większy ten chwast, tym wyższą powinniśmy też zastosować dawkę.
Renata Pawlak: Dokładnie. Najlepiej zwalczać oczywiście chwasty w najmniejszych tych fazach rozwojowych, byle tylko by była powierzchnia chłonna tej rośliny. Ale jeżeli mamy wyższe te chwasty, bo czekamy aż te chwasty nam wszystkie powschodzą, bo nie będziemy jeździć tam w to pole bardzo często, bo mamy też przede wszystkim późniejsze zabiegi, chociażby z ograniczaniem zarazy, więc skupiamy się już później na czymś innym, dlatego tutaj proponujemy te dwa rozwiązania, które będą na pewno skuteczne i pamiętamy o tych wczesnych fazach rozwojowych, aby niższą dawką skutecznie zwalczyć zachwaszczenie wtórne i utrzymać ziemniaki, plantację ziemniaków w dobrej kondycji.
Maciej Mokrzan: Dokładnie tak. Musimy zwrócić też uwagę na to, że te chwasty jednoliścienne mogą być takimi chwastami troszeczkę ruderalnymi, takimi łąkowymi, typu jakieś wiechliny, jakieś kostrzewy. Produkty standardowe, szczególnie chizalofopy, które są najczęściej stosowanymi graminicydami, również w ziemniaku, nie do końca sobie z tym radzą. Tutaj naprawdę zwróciłbym uwagę na to, żeby jednak kierować się po kletodym, czyli Select Super 120 EC, ewentualnie Camwin 120 ECjako produkt alternatywny. Te produkty, te substancje są w stanie zwalczyć. To one są zupełnie z innych grup, inaczej też troszeczkę działają, więc dobrze jest też przerotować. O tym mówiłem już wielokrotnie w tematach rzepaczanych.
Renata Pawlak: Tak. Myślę, że w ten sposób w dosyć krótkim, zwięzłym przekazie pokazaliśmy państwu, w jaki sposób zwalczać zachwaszczenia wtórne.
Maciej Mokrzan: Dziękujemy bardzo za uwagę. Zapraszamy do kolejnych odsłon już na kanale Doradca Warzywniczy, w których właśnie nasza koleżanka Renata przedstawi pierwsze zabiegi fungicydowe właśnie w ziemniaku. Zapraszamy też do subskrybowania naszych kanałów i do oglądania. Do zobaczenia.
Renata Pawlak: Dziękujemy.
Maciej Mokrzan: Dziękujemy.