SADOWNICTWO

SZKOLENIA

07.06.2017

Relacja ze spotkania Klubu Jagodowego- Malina

J. Warda

We wtorek 6.06 plantatorzy malin z okolic Tarczyna i Pniew mieli możliwość spotkania się z doradcami Klubu Jagodowego i podyskutować na temat bieżącej sytuacji w uprawie tego gatunku.
Agrosimex

Jakie problemy?

Tym na co najbardziej narzekają w tym sezonie producenci, są uszkodzenia mrozowe. Zarówno maliny letnie jak i jesienne, znacznie ucierpiały podczas wiosennych i zimowych mrozów.
Agrosimex
Odmiany owocujące na pędach tegorocznych, zostały uszkodzone już na samym początku wyrastania pędów z ziemi. By nadrobić czas stracony przez ich ścięcie, tuż po przymrozkach konieczne jest wprowadzenie intensywnego programu nawożenia. Mowa nie tylko o zwiększeniu nawożenia posypowego azotem ale także o wdrożeniu programu fertygacji opartego na nawozach zrównoważonych np. Rosasol 19-19-19 przemiennie z saletrą wapniową. Dolistnie na te odmiany należy podawać nawozy biostymulujące i wspomagające fotosyntezę np. oparty na aminokwasach roślinnych Protaminal.

Maliny letnie- kwitnienie

Maliny letnie są już na początku kwitnienia i w tym wypadku należy się skupić na poprawie odżywienia kwiatów i rozwijających się pąków. Konieczne w tym okresie jest podawanie łatwo wchłanialnych nawozów wapniowych, takich jak Metalosate Calcium zawierający wapń skompleksowany aminokwasami roślinnymi, przemiennie z nawozami potasowo-fosforowymi np. Rosaleaf nr 6. Do fertygacji w tym okresie można również wprowadzać wapń w postaci tiosiarczanu wapnia CaTS, który będzie nie tylko dostarczał przyswajalny wapń, ale również wspomagał pobieranie magnezu i potasu.
Agrosimex

Szkodniki

Patrząc na problemy, które występowały na truskawkach, konieczne jest wzmożenie czujności przy lustracjach na obecność kwieciaka i przędziorka chmielowca, tak by wykonać zabieg możliwie wcześnie tak by był on najskuteczniejszy. W malinie jesiennej najlepsze do zwalczania przędziorka, będą preparaty oparte na abamektynie np. Safran 18 EC.

Szara pleśń w natarciu

Kolejną analogią do sytuacji w truskawkach, może być spojrzenie na sytuacje z szarą pleśnią. Bardzo duże nasilenie tej choroby na plantacji truskawek świadczy o tym, że może ona również występować w dużym nasileniu na malinie. Konieczne jest w takim razie wdrożenie pełnego programu opartego na najskuteczniejszych preparatach. Jako kontaktowe preparaty, na początku wegetacji koniecznym jest zastosowanie tych opartych na kaptanie lub tiuramie. Jako te najskuteczniejsze w czasie kwitnienia można zastosować Pyrus lub Iprodione, które w ostatnich latach zbierają coraz bardziej pochlebne opinie plantatorów.

Rdza maliny

Jeszcze rzadko spotykanym, ale nie mniej ważnym problemem jest rdza maliny. Przeciwko tej chorobie zarejestrowany jest preparat Zato, ale nie można zapominać o korzystnym wpływie nawożenia siarką na ograniczanie tej choroby. Aż do momentu kwitnienia można bezpiecznie podawać Microthiol w dawkach ok 3-4 kg/ha. Michał Malicki, Doradca Sadowniczy
Agrosimex
Agrosimex
 
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder