Zapraszamy do obejrzenia komunikatu jagodowego z 9 maja 2024 roku z plantacji malin letnich odmiany Glen. Dowiedz się jak poprawić kondycję roślin po niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
W filmie:
00:40 sytuacja roślin po przymrozkach
02:25 nawożenie dolistne (azot + aminokwasy)
02:50 nawadnianie i fertygacja
03:32 jak zadbać o młode pędy i przyszłoroczny plon
05:10 zabieg biostymulacji Maralem
05:30 ochrona przed kwieciakiem
05:49 ochrona przed zamieraniem pędów i rdzą malin
06:18 lustracja sadów przed zabiegiem przeciwko przędziorkom
Produkty polecane w filmie:
Nawożenie dolistne
Azofol
Protaminal
Rosaleaf zielony
Ferytgacja
Rosasol 19-19-19
Ultrasol 20-20-20
Delsol plus
Rhizosum N plus
Rosahumus
Ochrona przed szkodnikami
Mospilan 20 SP
Kobe 20 SP
Flipper
Aprentis
Luna Experience 400 SC
Zato 50 WG
Koromite
Transkrypcja
Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący zaleceń w uprawie malin letnich.
Jesteśmy dzisiaj na plantacji malin letnich z odmianą Glen, oczywiście na Lubelszczyźnie. Spotykam się z państwem, aby przekazać troszeczkę informacji, jak wzmocnić rośliny, jak poprawić kondycję roślin po tych niekorzystnych warunkach atmosferycznych, jakie wystąpiły w większości rejonów w Polsce.
Proszę państwa, po kolei. Od czego tutaj chciałbym zacząć? Omawiając sytuację roślin, na pewno trzeba mieć na uwadze poziom uszkodzeń przez przymrozki. Nie każda plantacja, nie każda odmiana wygląda jednakowo. Ja przejeżdżając, lustrując tutaj te plantacje, widzę, że są plantacje w dużo lepszej kondycji, ale są też plantacje, które bardzo mocno zostały uszkodzone przez przymrozki. Kondycja tych roślin jest zła, a wręcz bardzo zła. Tu jesteśmy na plantacji pod daszkami. Wydawałoby się, że troszeczkę cieplej. Folia, która jest rozciągnięta nad nami, że daje nam pewną ochronę, jeżeli chodzi o spadki temperatur. Niemniej te spadki, które mieliśmy, minus 5, minus 6 stopni, no to taka folia oczywiście nie zabezpieczy tej plantacji. Agrowłóknina, okrywanie też nie zabezpieczyło plantacji, które zostały w taki sposób zabezpieczane, gdzie zostały podjęte takie kroki. Widzimy, że wzrost roślin jest różny, różny poziom uszkodzeń, ale na pewno trzeba tutaj podjąć odpowiednie programy nawożenia, biostymulacji, aby te rośliny wydały dobrej jakości plony.
Proszę państwa, mamy sporo pędów, gdzie są krótkie przyrosty. Te przyrosty rosną słabo, tkanka wewnątrz jest uszkodzona, przemarznięta. My byśmy oczekiwali na ten moment bardzo ładnych, długich przyrostów, tak jak mamy tutaj. Zobaczcie państwo, przyrost w granicach 40 centymetrów. Z takiego przyrostu jesteśmy w stanie uzyskać owoce najwyższej jakości, owoce bardzo grube, deserowe. Teraz naszym zadaniem jest, aby poprawić kondycję tych słabszych przyrostów, aby poprawić kondycję roślin.
Ja ze swojej strony proponuję oczywiście kilka zabiegów. Przede wszystkim zacząłbym od tego, żeby tutaj dolistnie dostarczać na pewno, teraz jeszcze przed kwitnieniem, Rosaleaf zielony, Azofol, aminokwasy, czyli Protaminal, czyli nawozy zrównoważone, azot i aminokwasy. To na pewno warto teraz dolistnie tutaj dostarczyć.
Co oprócz tego? Oczywiście warto łączyć nawodnienia, podawać wodę, ponieważ mamy też dosyć duże deficyty tej wody, robi się sucho na plantacjach i raz, że rośliny zostały uszkodzone przez przymrozki, teraz znowu przychodzi susza, czyli kolejny czynnik, który wywołuje stres dla roślin. Dlatego, żeby te rośliny lepiej sobie poradziły ze skutkami tych przymrożeń, na pewno warto również intensywniej je nawadniać, ale również z wodą podawać nawozy do fertygacji. Do fertygacji proponuję w tej chwili Ultrasol, bądź też Rosasol zrównoważony. Ultrasol 20-20-20, Rosasol 19-19-19. To są te na pewno nawozy, które warto podać.
Ale proszę państwa, w momencie kiedy plantacje są bardzo mocno uszkodzone, warto pomyśleć też o tym, co my będziemy mieli z tych plantacji w przyszłym roku. My musimy już teraz pomyśleć o tym, żeby zbudować masę na przyszły rok, czyli młode pędy, które będą wybijały z ziemi, musimy je w jak najlepszej kondycji zachować przez całe lato. Dlatego myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie podanie teraz doglebowo na pewno Delsolu. Bakterie, które tutaj poprawią wiązanie fosforu, poprawią dostępność fosforu dla roślin. Ale również podanie Rhizosum N plus, czyli bakterii Azotobacter salinestris, które wiążą wolny azot z powietrza, tak żeby te rośliny miały jak najwięcej tych składników pokarmowych dostępnych w momentach, kiedy tego najbardziej potrzebują. No i myślę, że również warto podać do fertygacji, bądź też belką herbicydową, kwasy humusowe, czyli Rosahumus.
Te zabiegi na pewno poprawią też kondycję tych roślin, które teraz będą nam produkowały owoce, ale na pewno też zastymulują system korzeniowy do wybijania zdrowych, ładnych pędów, które będziemy mogli wyprowadzić na kolejny sezon. Dlatego ja zachęcam państwa, aby zastosować Delsol i Rhizosum N plus właśnie teraz. O dodatkowym zabiegu kwasami humusowymi też warto na pewno pomyśleć i wdrożyć go na swojej plantacji.
Oprócz takiej stymulacji, co jeszcze możemy tutaj zastosować z naszej gamy produktów? Myślę, że też dobrym rozwiązaniem jest Maral, który pobudzi części nadziemne zastosowany dolistnie, ale również jeżeli zastosujemy go doglebowo, system korzeniowy będzie nam się lepiej rozwijał i stymulował te rośliny do lepszego wypuszczania pędów, ale również do lepszego pobierania składników pokarmowych. Tak że również warto zastosować Maral.
Proszę państwa, ochrona. Jesteśmy przed okresem kwitnienia, na pewno trzeba zwrócić uwagę na kwieciaka. Tutaj oczywiście polecamy zabiegi Kobe, Mospilan łącznie z dobrymi adiuwantami, jakimi będą Flipper czy też Apprentis. Zamieranie pędów, tutaj na pewno warto wykorzystać Lunę Experience, a jeżeli gdzieś u państwa były problemy z rdzą, ja tutaj akurat nie obserwuję rdzy, ale warto rozważyć zabieg za to, właśnie przeciwko rdzy malin.
Przędziorki. Po tych chłodnych dniach, gdzie wystąpiły te przymrozki, później był tydzień ocieplenia, ale na razie nie ma tutaj presji, jeżeli chodzi o przędziorka. Jesteśmy w okresie przedkwitnieniowym, dlatego ja zachęcam państwa, aby przeprowadzić lustrację. Jeżeli na państwa plantacjach zaczynają pojawiać się przędziorki, to na pewno taki zabieg przed kwitnieniem należy zrobić i wykorzystując tutaj możemy zastosować Koromite. Myślę, że warto tę lustrację zrobić, ponieważ później mamy okres kwitnienia, za chwilę będzie po kwitnieniu, wiadomo, owocowanie, więc ten Koromite, myślę, że warto rozważyć, aby wykonać ten zabieg jeszcze teraz w tym okresie.
Proszę państwa, to są te najważniejsze zabiegi. Tej ochrony teraz nie ma takiej dużej, nie mamy też bardzo problemów jeszcze z szarą pleśnią, bo jeszcze nie mamy otwartych kwiatów, ale na pewno tutaj musimy się skupić na tej odpowiedniej regeneracji roślin. Proszę zwrócić uwagę, jak wygląda przekrój pędu, jak jest uszkodzona mocno tkanka przewodząca. To ma bardzo duże znaczenie.
Bardzo duże znaczenie w kontekście regeneracji, na pewno będą miały też te zabiegi, które państwu poleciłem w dzisiejszym komunikacie.
Na dziś to wszystko, dziękuję za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.