SADOWNICTWO

KOMUNIKATY SADOWNICZE

17.04.2024

Przymrozki - komunikat sadowniczy

K. Jakubowska

Pierwsze przymrozki za nami! ❄️ Zapraszamy do obejrzenia komunikatu sadowniczego z 17 kwietnia 2024 r. na temat ochrony jabłoni w okresie wiosennych przymrozków. Z filmu dowiesz się: 00:12 - pierwsze przymrozki 00:56 - zalecenia na okres przymrozków 01:21 - kiedy zabiegi giberelinowe 03:06 - kontynuacja ochrony zapobiegawczej przed parchem
  Produkty polecane w filmie: ASX Tytan plus Asahi Ashanti Max Maral ASX Krzem plus  

Transkrypcja

Dzień dobry, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na nowy komunikat sadowniczy.

Witam państwa w ten rześki poranek po pierwszym przymrozku. Wystąpiły spadki temperatur miejscami lokalnie nawet do -3. Nie wszędzie, lokalnie, bo w niektórych regionach, w niektórych miejscowościach tego przymrozku nie było w ogóle. Było na plusie. Niemniej jednak w tych miejscach, w tych lokalizacjach, gdzie było -2, -3 stopnie, no obawiamy się o uszkodzenia, ale póki co jeszcze zbyt wcześnie, żeby je ocenić.

Jakie zalecenia, proszę państwa, ponieważ wszyscy się martwimy, dzwonicie państwo do nas, konsultujecie jaką strategię obrać w tym okresie występowania przymrozków. Co stosować, jak się zabezpieczyć, jak wspomóc rośliny. Więc na tę chwilę, proszę państwa, wciąż aktualne są zalecenia tych zabiegów z użyciem biostymulatorów, czyli algi, tytan, krzem, Asahi, Ashanti Max. Przed i w trakcie, pomiędzy przymrozkami kontynuujmy zabiegi tymi produktami.

Natomiast jeśli chodzi o gibereliny, zalecam jeszcze poczekać 2-3 dni i wykorzystajmy te produkty giberelinowe po tych najgroźniejszych sytuacjach i najniższych spadkach temperatur. Wtedy sięgniemy po zabiegi giberelinowe. Na tę chwilę, oczywiście w rotacji, ale kontynuujmy, jeśli chcemy tutaj dalej działać i wspomagać, zabezpieczać rośliny, uchronić przed dużymi stratami, kontynuujmy w rotacji te zabiegi z użyciem biostymulatorów. Na przemian, albo nawet można w mieszaninie dwa zmieszać ze sobą, ponieważ się mieszają. Więc to jest Maral, to jest Ashanti Max, ASX Krzem.  I to możemy kontynuować w tej chwili. Mieszają się te preparaty z fungicydami. Natomiast, jeśli potwierdzą się prognozy i faktycznie ta jutrzejsza noc i następna będzie groźniejsza i te przymrozki będą bardziej dotkliwe, będą uszkodzenia, to wtedy sięgniemy… po takiej sytuacji sięgnie my po preparaty giberelinowe, po to aby zregenerować te uszkodzenia i uchronić plon.

Więc wstrzymajmy się z giberelinami, nie teraz jeszcze i wtedy będziemy polecali Novagib, GIBB plus, Perlan, jeśli będą duże uszkodzenia, to również w mieszaninie na przykład z Ashanti Max albo z Asahi.

Czekajcie państwo, oczekujcie państwo tych informacji, śledzimy sytuację na bieżąco, będziemy państwa informowali zarówno w komunikatach Info-Karta, jak i wideo.

Co z parchem? Ta pogoda, czyli zimno i umiarkowanie sucho, bo te opady przelotne na początku tygodnia nie sprzyjały do występowania infekcji. Owszem, minimalne wysiewy były, ale też nieduże, bo było zimno, natomiast warunków do infekcji nie było. Dlatego kontynuujmy ochronę zapobiegawczą z użyciem preparatów kontaktowych opartych na Captanie, Ditianonie, Malvin, Merpan, Pastor, Rebaate albo Caldera, Delan. I polecam tutaj mieszaninę z produktem fosforynowym, takim jak Phytosarcan albo Soriale. To jest ochrona, kontynuacja ochrony zapobiegawczej.

Jeżeli po przymrozkach się okaże, że trochę popada i będzie cieplej, w takiej sytuacji po infekcji ewentualnej będzie wciąż czas na anilinopirymidyny, czyli wykorzystamy tutaj Pyrus, Pyrogal albo Chorus, ale to będziemy informowali i sygnalizowali państwa o takiej konieczności właśnie tych zabiegów.

Monitorujemy, obserwujemy, lustrujemy sady, zbieramy informacje dla państwa i na bieżąco będziemy na pewno państwa informowali o dalszych krokach, jak postępować i jak chronić nasze rośliny.

Dziękuję bardzo za uwagę, do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder