Zaprawianie nasion
Przed wysianiem nasiona powinny być zaprawione, aby zabezpieczyć młode rośliny przed działaniem szkodników oraz
patogenów glebowych powodujących np. zgorzel siewek przedwschodową i powschodową, fytoftorozy. Ponadto zaprawianie nasion może zmniejszyć ilość zabiegów chemicznych wykonywanych w czasie sezonu wegetacyjnego. W tym celu do ochrony nasion można wykorzystać dostępną na rynku zaprawę pod nazwą Zaprawa Nasienna T 75 DS/WS do zaprawiania na sucho lub sporządzania zawiesiny wodnej. Warto wykorzystać preparat Septovital 200 SL zawierający wyciąg z grejpfruta, charakteryzujący się silnym działaniem bakteriobójczym oraz grzybobójczym wobec czynników chorobotwórczych, który dodatkowo wzmacnia system obronny młodych roślin.Wielodoniczki i palety rozsadowe
Dzięki wprowadzeniu na szeroką skalę do produkcji rozsady:
- wielodoniczek (multiplatów)
- palet rozsadowych,
- kostek torfowych.
Możliwe jest wyprodukowanie bardzo dużej ilości rozsady bez pikowania i uszkodzenia systemu korzeniowego młodych roślin. Rozsada z bryłą korzeniową uprawiana w wielodoniczkach i kostkach torfowych jest znacznie bardziej odporna na uszkodzenia, np. podczas mechanicznego sadzenia, co zapewnia dalszy wzrost roślin bez nadmiernego stresu. Uzyskanie zdrowej rozsady o wysokiej kondycji i wigorze, dobrze ukorzenionej, uprawianej w wielodoniczkach, zależy głównie od zapewnienia roślinom odpowiedniego światła, temperatury i wilgotności. Trzeba zadbać o właściwe warunki wilgotnościowe, ponieważ w mniejszej objętości komory multiplatu podłoże szybciej wysycha. Wielodoniczki i kostki torfowe są doskonałe do produkcji warzyw o dosyć krótkim okresie rozwoju, m.in. sałaty. Natomiast w przypadku warzyw ciepłolubnych o dłuższym okresie wegetacji, jak np. pomidor, papryka, ogórek, zaleca się używać do produkcji rozsady doniczek lub tzw. cylindrów doniczkowych. Wynika to z faktu, że system korzeniowy tych roślin wymaga więcej „przestrzeni” do wzrostu i prawidłowego rozwoju niż w pojedynczej jednostce multiplatu. Tym samym prawdopodobieństwo uszkodzenia włośników korzeni np. pomidora podczas wysadzania z doniczki jest niewielkie.
Po co hartować?
W celu przystosowania rozsady do warunków panujących po wysadzeniu na miejsce stałe, wykonywany jest zabieg hartowania, poprzez działanie niekorzystnymi czynnikami, m.in.:
- obniżeniem temperatury,
- ograniczeniem podlewania,
- wywołaniem suszy fizjologicznej.