SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

10.11.2011

Przygotowanie do zimowego cięcia w sadach i nie tylko

Brak autora

Agrosimex
Prace przy zbiorze owoców u większości sadowników są już zakończone lub mają się ku końcowi. Tegoroczny termin zbioru jabłek wyjątkowo sprzyjał sadownikom. Dawno nie było tak ładnej pogody w październiku czy listopadzie. Zbiory przebiegały w tym roku bardzo sprawnie, bez stresujących sytuacji, na które w minionych latach wpływ miała zazwyczaj zła aura. Po zbiorach należy pomyśleć o kolejnych pracach, które powinniśmy wykonać, aby nasze sady jak najlepiej przetrwały zimę i w stanie optymalnym weszły w okres wegetacji na wiosnę. Do najważniejszych czynności, które należy wykonać późną jesienią w sadach należy m.in. zabieg opryskiwania roślin odpowiednimi nawozami, a przede wszystkim cynkiem i borem, który ma zapewnić łagodniejsze przezimowanie drzew oraz wzmocnienie łagiewki pyłkowej podczas kwitnienia wiosną.

Jesień - doskonały czas na przygotowanie się do zimowego cięcia drzew owocowych

Przed tą czynnością warto wcześniej przeprowadzić przegląd narzędzi do cięcia, czyli pił i sekatorów, zarówno dwuręcznych jak i jednoręcznych. Przy sekatorach profesjonalnych możliwa jest  wymiana każdej zużytej części, co zapewnia jeszcze lepsze i bardziej precyzyjne cięcie oraz długie użytkowanie sprzętu. Czystość narzędzi bardzo ważna Bardzo ważne jest aby narzędzia utrzymywać w czystości, gdyż zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się bakterii, wirusów i grzybów. Należy pamiętać, aby często dezynfekować ostrze specjalnym płynem lub środkami dezynfekującymi.

Wybór i zakup sekatora

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych firm proponujących różnego rodzaju sekatory czy piłki, a zwłaszcza na naszym terenie ciężko jest dokonać właściwego wyboru, bo oferta jest bardzo zróżnicowana, zarówno pod względem cenowym, jak i jakościowym. Dobre narzędzia to inwestycja
Agrosimex
Pamiętajmy, aby przy wyborze odpowiedniego sekatora nie sugerować się tylko najniższą ceną, bo zwykle to właśnie ona jest niestety wyznacznikiem jego niskiej jakości. Lepiej jest zainwestować pieniądze w sprzęt profesjonalny, niż kupować tanie, często atrakcyjnie wyglądające jednorazówki. Tanie sekatory zazwyczaj nie mają gwarancji ani możliwości wymiany zużytych części, po za tym ich żywotność zwykle kończy się po jednym roku użytkowania. Kupując sekator profesjonalny, skonstruowany do precyzyjnego cięcia, znanej markowej firmy, zazwyczaj używamy go później przez kilka lat, więc pomimo jednorazowego większego wydatku i tak bardziej opłaca się taki właśnie zakup, niż tanich zamienników. Dokonując wyboru sekatora warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, a szczególnie na wagę i wymiary. Praca zbyt ciężkim i dużym sekatorem może być trudniejsza i mniej efektywna, ze względu na związaną z tym niewygodę użytkowania i szybkie zmęczenie osoby wykonującej cięcie.

Sekatory kowadełkowe

Agrosimex
Dotychczas w ofercie najpopularniejsze były tradycyjne sekatory nożycowe, ale wraz z postępem techniki we wszystkich dziedzinach tak i w tej branży, idziemy do przodu. Dlatego od niedawna coraz bardziej popularne stają się sekatory kowadełkowe. Powodują one, że nasza praca jest znacznie bardziej precyzyjna i łatwiejsza, a przy tym lżejsza i przyjemniejsza. Rany powstałe po ucięciu gałęzi są bardziej precyzyjne, gładkie i szybciej się goją.

Po za tym sekatory kowadełkowe są tańsze w utrzymaniu niż sekatory nożycowe, gdyż częściej wymianie podlega tylko samo kowadełko, które jest znacznie tańsze, niż ostrze czy całe przeciwostrze, tak jak w tradycyjnym sekatorze nożycowym. Należy podkreślić fakt, iż samo ostrze można ostrzyć profesjonalną ostrzałką Löwe o numerze seryjnym 0021. Zdaniem większości sadowników użytkujących sekatory kowadełkowe praca takim sekatorem jest znacznie bardziej komfortowa i wydajna, niż sekatorami których używali dotychczas. Dokonując zakupu sekatora nie należy się spieszyć, a decyzję należy dobrze przemyśleć, bo w końcu kupno profesjonalnego sprzętu nie jest małym wydatkiem. Przed jego zakupem dobrze byłoby poprosić sprzedawcę o możliwość przetestowania wybranego modelu, czyli ucięcia chociażby małej gałązki (najlepiej kilku), co na pewno ułatwi kupującemu podjęcie decyzji o jego nabyciu. Niektóre sekatory, a zwłaszcza kowadełkowe, nie wyglądają zachęcająco, ale po krótkim teście można radykalnie zmienić o nich zdanie.

Original Löwe - sekatory dla profesjonalistów

Firmą, która od dziesięcioleci specjalizuje się w produkcji profesjonalnych sekatorów kowadełkowych i tradycyjnych jest Löwe (Made in Germany), której jesteśmy wyłącznym dystrybutorem na Polskę. Szeroka gama produktów tej firmy zadowoli nawet bardzo wymagających klientów. W ofercie znajdują się zarówno sekatory jednoręczne jak i dwuręczne.
Agrosimex
Sekatory jednoręczne Wśród sekatorów jednoręcznych jest aż 17 różnych modeli, a są to zarówno modele kowadełkowe jak i tradycyjne. Niektóre modele posiadają obrotowe rączki, co dla niektórych czyni ciecie bardziej wygodnym. Różne wielkości sekatorów i różne kształty rączek pozwolą na dopasowanie narzędzia do wielkości dłoni i siły użytkownika. Ich rączki są ergonomiczne. Najmniejszy sekator kowadełkowy Szczególnie godne polecenia z sekatorów jednoręcznych są modele 5107, 5124 oraz 5127. Są to bardzo małe sekatory kowadełkowe, ale najbardziej cieszące się powodzeniem u klientów, gdyż mogą być używane zarówno do cięcia drzew owocowych w sadach, cięcia w szkółkach jak również do prac pielęgnacyjnych w ogródkach przydomowych. Sekatory dwuręczne Wśród sekatorów dwuręcznych można wybierać z 12 modeli, które są różnej długości i wagi. Dzięki odpowiednim surowcom, z których są wykonane sekatory, ich waga jest maksymalnie obniżona. Tak bogata oferta wyboru pozwala na dopasowanie odpowiedniego modelu do ręki i siły człowieka. Wśród sekatorów dwuręcznych najpopularniejszy jest model z serii 20.080 -  jest to sekator kowadełkowy o długości rączek 80 cm, co można wyczytać z nazwy. Waga tego sekatora wynosi zaledwie 1120 gram, a więc nie jest on ciężki, co jest znacznie mniej męczące dla ramion. Z tej serii są też dostępne sekatory o długości rączek 100, 65 oraz 50 cm. Dopuszczalna granica średnicy cięcia to 45 mm dla sekatora kowadełkowego oraz 40 mm dla sekatora tradycyjnego.

Zapraszamy na pokaz sekatorów podczas TSW 2012 w Warszawie

Agrosimex
Już niedługo bo 10 i 11 stycznia 2012 roku w Warszawie, w hali Expo na ul. Prądzyńskiego, będzie je można obejrzeć na stoisku Löwe na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa. Będzie tam można zapoznać się z naszą pełną ofertą sprzętu ogrodniczego, będzie można go przetestować, jak również porozmawiać z producentami omawianych sekatorów. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych już  dziś – do zobaczenia!

Polecamy artykuły i filmy wideo:

Agrosimex
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder