Całosezonowe doświadczenie prowadzone na plantacji truskawki uprawianej metodą tradycyjną w gruncie to kolejna odsłona zainicjowanego w 2021 roku przez Agrosimex formatu praktycznych materiałów wideo, skierowanych do producentów owoców. Głównym założeniem przedsięwzięcia było opracowanie i wdrożenie technologii odżywienia i ochrony truskawki pod kątem uzyskania pożądanych parametrów owoców – wielkości i trwałości w obrocie towarowym (shelf life).
Agnieszka Bober, Tomasz Domański
Doświadczenia w ramach „Projektu Truskawka 2022” prowadzone były na plantacji w Grobicach koło Chynowa, w powiecie grójeckim. Jej właściciel, Konrad Buczek, od lat zajmuje się uprawą roślin sadowniczych, w tym truskawek. Po stronie Agrosimexu koordynatorem przedsięwzięcia był Tomasz Domański, doradca specjalizujący się w uprawach jagodowych.
Plantacja Marmolady w „Projekcie Truskawka”
Założenia
Programem została objęta odmiana Marmolada, uprawiana na powierzchni 2 hektarów, z czego 1 ha stanowiła drugoroczna, intensywnie owocująca plantacja, a drugi – jednoroczna. Rozwiązania zaproponowane przez doradców Agrosimexu wdrażano na połowie każdej z plantacji. Na drugiej części upraw gospodarz kontynuował standardowy program ochrony i nawożenia w celu porównania wyników doświadczenia. Zalecenia w ramach projektu były opracowywane na podstawie szczegółowych badań gleby przeprowadzonych w laboratorium Instytutu Agronomicznego Fertico oraz obserwacji plantacji podczas kolejnych etapów produkcji, z uwzględnieniem aspektu ekonomicznego. Zaproponowany program oparty był na nawożeniu posypowym i dolistnym, ukierunkowanym na łagodzenie stresów pogodowych u roślin i natychmiastowe uzupełnianie widocznych niedoborów pokarmowych w uprawach. Poza nawożeniem w programie uwzględniono elementy ochrony herbicydowej, fungicydowej i insektycydowej, mające szczególny wpływ na badane parametry: wysokość plonu, wielkość owoców, wydłużenie ich trwałości po zbiorach.Wyniki programu wdrożonego na plantacji w Grobicach były pozytywne, założone cele zostały osiągnięte. Plon ogólny w częściach doświadczalnych był wyższy o mniej więcej 10% w stosunku do kontroli.