Nawożenie ziemniaków, obok zabiegów ochrony, odgrywa coraz większą rolę. Uprawa ta charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe, w tym na mikroelementy. Prawidłowy program nawożenia ziemniaków pozwala nie tylko na zwiększenie plonu, lecz także poprawę odporności roślin i zdolności przechowalniczych bulw.
Nawożenie ziemniaków azotem
Odpowiednio zbilansowane nawożenie ziemniaków azotem decyduje o wysokości i jakości uzyskanych plonów, dlatego też przy ustalaniu dawek nawozów azotowych należy uwzględnić ilość azotu wnoszonego w oborniku i nawozach wieloskładnikowych. Do nawożenia azotem odmian wczesnych najlepsza jest saletra amonowa PULAN, a do odmian późnych – mocznik.
Na glebach o wyższym pH można stosować siarczan amonu. Potrzeby pokarmowe dotyczące azotu wahają się w przedziale 40–80 kg N/ha dla odmian wczesnych, a do 120–140 kg/ha dla odmian późnych.
Przenawożenie ziemniaków azotem przedłuża wegetację, wpływa negatywnie na plon ziemniaków oraz pogarsza ich jakość, spada zawartość skrobi.
Nawożenie NPK
Ziemniaki są bardzo wrażliwe na chlor zawarty w nawozach potasowych. Dlatego też polecamy stosowanie nawozów bezchlorkowych typu Rosafert (konkretny skład nawozu należy wybrać w zależności od zasobności gleb). Stosowanie nawozów bezchlorkowych zapewnia prawidłowy wzrost roślin, wysoką zawartość skrobi oraz zapobiega ciemnieniu bulw.
Poprawa żyzności gleby
Podstawą racjonalnego
nawożenia ziemniaków jest prawidłowy odczyn gleby, jej
właściwa struktura i odpowiednia zawartość próchnicy. Jeżeli te elementy są poprawne, nawożenie mineralne będzie łatwe, a nawozy zostaną wykorzystane w sposób optymalny. W gospodarstwach, w których nie ma dostępu do obornika, należy zastosować nawozy z kwasami humusowymi, np.
Rosahumus. Dobrym rozwiązaniem jest także pobudzenie mikroorganizmów glebowych preparatem
Delsol.
Likwidacja niedoborów azotu
W przypadku wystąpienia niedoborów azotu polecamy zastosowanie nawozu
Azofol (5–10 l/ha). Zawiera on
16,1% N, 4% MgO, 8,1% SO3. Synergia trzech składników podnosi skuteczność działania nawozu.
Najważniejszą jednak zaletą nawozu jest dodatek lignosulfonianów – naturalnego związku chelatującego, który zmiękcza wodę i poprawia przyczepność nawozu do liści. Tworzy warstwę utrudniającą wnikanie szkodliwych patogenów.
Poprawa zawiązywania bulw
Ilość i wielkość bulw pod krzakiem decyduje o wysokości uzyskanych plonów. Duży wpływ na ilość zawiązanych bulw ma dobre zaopatrzenie w
fosfor. Dlatego po wytworzeniu pąków kwiatowych (wtedy zaczyna się proces wiązania bulw) należy wykonać oprysk nawozem
Rosafos w dawce 5–10 l/ha. Wyższą dawkę stosujemy w okresie wiosennych chłodów, które ograniczają pobieranie fosforu. W celu prawidłowego rozwoju bulw zabieg należy powtórzyć po 14 dniach. Wiązanie bulw i zdrowotność roślin poprawiają także nawozy
Fosfiron Cu,
Fosfiron Mg, które zawierają łatwo dostępny i ruchliwy w roślinie
fosfor oraz
miedź lub
magnez.
Stymulacja w sytuacjach stresowych
W okresach niekorzystnych warunków atmosferycznych (zimno, intensywne opady, susza), kiedy następuje zahamowanie wzrostu ziemniaków, celowe jest stosowanie
nawozów biostymulujących takich jak np
. Agrocean lub
Algex, które zawierają
wyciągi z alg morskich. W ich składzie znajdują się:
auksyny,
jod,
mannitol,
gibereliny,
betaina,
poliaminy i
fitoaleksyny.
Lepsze przechowywanie ziemniaków
W celu zminimalizowania strat podczas przechowywania ziemniaków zalecane jest stosowanie w lipcu i sierpniu nawozów wapniowych
Agrocean Ca lub
Metalosate Calcium. Zastosowanie ich zdecydowanie zmniejsza aktywność enzymów oddechowych podczas przechowywania ziemniaków, co zapobiega więdnięciu bulw i zmniejsza straty.
Poniższy schemat zawiera zestawienie polecanych nawozów w uprawie ziemniaków ze wskazaniem terminu ich stosowania i przypadające na ten moment fazy rozwojowe rośliny.
Polecane artykuły: