Nawożenie jabłoni NPK
NPK Mg S Ca – podstawowe składniki pokarmowe. Bardzo istotne jest dostarczenie optymalnej ilości tych składników, aby zapewnić odpowiedni wzrost i plonowanie drzew. Aby nawożenie było efektywne i relatywnie tanie, należy wcześniej poznać zasobność gleb, uregulować ich odczyn w sadzie i ustalić potrzeby nawozowe na podstawie plonów i analiz owoców w poprzednim sezonie. Na początku wegetacji drzewa korzystają ze składników pokarmowych zgromadzonych w drewnie w poprzednim roku.
Ważne jest, aby nie zabrakło ich podczas kwitnienia, dlatego też bardzo wczesną wiosną należy zastosować szybko działające nawozy bezchlorkowe, a po kwitnieniu trzeba zapewnić dostateczną ilość azotu. Ponieważ w ostatnich latach nasila się deficyt wody, a wręcz występuje susza hydrologiczna, część nawozów należy zastosować podczas fertygacji.
- Podstawowe nawożenie NPK
- Dobre zaopatrzenie drzew w azot w okresie kwitnienia ważne dla utrzymania owoców
Nawożenie dolistne wapniem
Wapń, jako budulec ścian komórkowych, ma kluczowe znaczenie dla jakości i zdrowotności owoców. Dlatego nawożenie wapniem należy rozpocząć już w fazie różowego pąka i kontynuować aż do zbiorów. Wśród nawozów wapniowych na szczególną uwagę zasługuje Metalosate, w którym wapń jest skompleksowany aminokwasami. Dzięki temu podane składniki są wchłaniane przez liście w czasie 2–4 godz. po zabiegu. Z kolei Viflo Cal S poza wapniem zawiera nanosrebro poprawiające zdrowotność drzew i owoców.
- Nawożenie dolistne wapniem
- Jakość z wapnia – wywiad
- Nawożenie wapniem w Sadzie Doświadczalnym SGGW – wideo
Nawozy stymulujące z alg morskich
Nawozy z dodatkiem ekstraktu z alg morskich powinny być stosowane w sytuacjach stresowych dla rośliny (np. zimno, susza, brak słońca, nadmiar wody). Preparaty te zawdzięczają swoje właściwości zawartości substancji takich, jak: jod, mannitol, poliaminy, auksyny, gibereliny, fitoaleksyny, kwas alginowy czy aminokwasy.
- Nawozy z alg morskich
- Agrocean – nawozy z ekstraktem z alg morskich
- Nawozy z alg morskich: Widzę efekty!
Nawożenie jabłoni - mikroelementy
Jak dowiodły badania prowadzone przez ISiK w Skierniewicach, odpowiednie zaopatrzenie drzew w mikroelementy może skutkować nawet 30-procentowym wzrostem plonu. Dobre zaopatrzenie w mikroskładniki jest warunkiem optymalnego wykorzystania makroskładników, dlatego warto uwzględnić je w programie nawożenia. Nawóz Mikrostar complex ma postać mikrogranulatu. Zawiera miedź, żelazo, mangan oraz cynk w 100% schelatowane EDTA. W uprawie jabłoni zaleca się 1–3 zabiegi po kwitnieniu co 10–14 dni w dawce 0,5–1 kg/ha (wyższą dawkę stosować w przypadku stwierdzenia niedoborów).Nawożenie jabłoni cynkiem
Cynk poprawia odporność jabłoni na wiosenne chłody, a także stymuluje pobieranie azotu i przemiany hormonalne w stożkach wzrostu. Nawożenie dolistne cynkiem należy wykonać wczesną wiosną (faza pękania pąków). Cynk (podobnie jak bor) przemieszcza się w roślinie stosunkowo wolno. Dlatego zaleca się dokarmianie cynkiem także jesienią po zbiorach, ale przed opadnięciem liści.