SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

11.02.2016

Profesjonalne cięcie - wybierz odpowiednie narzędzia

B. Rogala

Zima i wczesna wiosna to okres wykonywania cięcia zimowego w sadach. Obok całej grupy zabiegów agrotechnicznych cięcie nadal pozostaje jednym z najważniejszych elementów wpływających na plonowanie. Dowiedz się jakie narzędzia tnące wybrać, aby zabieg wykonać poprawnie przy mniejszych nakładach pracy.

Dobre narzędzia inwestycją na lata

Pamiętajmy, że niska cena sekatora z reguły jest wyznacznikiem również niskiej jakości. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na profesjonalne narzędzia, które posłużą nam dłużej niż jeden sezon. Cechą jak najbardziej pożądaną jest możliwość wymiany elementów sekatora, której nie znajdziemy w przypadku narzędzi o słabej jakości. Wobec tego ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnego sprzętu z możliwością wymiany zużywających się elementów, a nie kupno nowego sekatora.

Sprawdź parametry - sekatory jednoręczne

Agrosimex
Dokonując wyboru sekatora warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, m.in. wagę, wymiary i materiał z jakiego wykonane są ostrza. Praca przy użyciu zbyt ciężkiego narzędzia jest mniej efektywna. Na uwagę zasługuje ważący niespełna 190 g sekator Lowe 15.104 i 15.107, oba z zakrzywionym ostrzem kowadełkowym. Równie lekkie są modele 14.104 i 14.107 wyposażone w standardowe ostrza, co umożliwia ścięcie pędów przy nasadzie. Ciekawą alternatywą do pracy w młodych sadach jest sekator kowadełkowy Lowe 5. 104, 5.107 lub 5.109, które ze względu na swoje niewielkie wymiary (17,5 cm długości) idealnie nadają się do skracania końcówek pędów i przewodnika małych drzew. Podstawowym sekatorem kowadełkowym jest model 6, sekator z prostym ostrzem najczęściej wybierany przez klientów, jego odpowiednikiem wyposażonym w zagięte ostrze i kowadełko jest nr. 8. Dzięki zagięciu kowadełka i ostrza gałąź jest lepiej trzymana przez przeciwostrze podczas cięcia. Model nr 7 jest mniejszą wersją modelu nr. 8, wyposażony jest w krótszą głowicę tnącą. Takie parametry są odpowiednie w przypadku wycinania wielu drobnych przyrostów odmian intensywnie rosnących. W modelach 6,7,8, i 9 zastosowano śrubę służącą do regulacji szerokości rozwarcia rączek, dzięki czemu użytkownik może dostosować szerokość rączek do własnej dłoni.

Bez korozji - stal najwyższej próby

Firma Lowe przy produkcji narzędzi wprowadziła innowacyjny system pokrycia metalowych części 0,01 mm powłoką, aby zabezpieczyć je przed korozją. Oprócz tego powłoka zawiera składnik zapobiegający przyklejaniu się do niej zabrudzeń, co znacząco poprawia wydajność pracy i ułatwia utrzymanie sekatora w czystości. Czysty sekator to brak źródeł bakterii i wirusów powodujących infekcje chorobowe w sadzie.

Grube gałęzie nie straszne

Agrosimex
Niejednokrotnie stajemy przed wyzwaniem usunięcia grubych konarów, zwłaszcza w sadach na podkładkach półkarłowych lub odmian intensywnie rosnących. Gałęzie o większej średnicy wymagają użycia pił ręcznych. Warto sięgnąć po składane piły ręczne marki SharkTools o ergonomicznym, ułatwiającym cięcie kształcie. Piły te wyposażone są w hartowane ostrza, co zapewnia dłuższą trwałość narzędziom. Dostępne są w długości 18, 21, 24 i 30 cm, wszystkie z możliwością wymiany ostrzy, składane w kaburze zawierającej uchwyt mocowania na pasku. Przy cięciu grubych gałęzi przydatne są również sekatory dwuręczne. Model 21 to sekator ze standardowym ostrzem umożliwiający wycinanie pędów do 40 mm średnicy. Model 20 wyposażony jest w kowadełko i bez trudu tnie gałęzie o średnicy 45 mm. Kowadełko wykonane jest z miękkiego stopu, po to aby ostrze które docina gałąź do niego nie tępiło się szybko. Model 22 posiada zakrzywione ostrze i kowadełko. Sekatory dwuręczne dostępne są w długości rączek 50 cm, 65 cm, 80 cm i 100 cm. Beata Rogala  
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder