WARZYWNICTWO

UPRAWA

30.01.2023

Preparaty miedziowe – istotne w uprawie warzyw

P. Rekas

Dobra skuteczność preparatów miedziowych w zwalczaniu chorób bakteryjnych i grzybowych oraz ich dość niska toksyczność dla organizmów zwierzęcych i środowiska powodują, że te środki i nawozy stanowią bazę w prowadzeniu działań profilaktycznych i terapii na plantacjach warzyw. Oto krótki przegląd produktów, po które warto sięgnąć. Janusz Miecznik
Agrosimex
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, w uprawie warzyw polecane jest stosowanie fungicydów zapobiegawczych, do których należą m.in. środki miedziowe, oraz nawozów zawierających miedź.
Zaaplikowane z wyprzedzaniem, czyli przed infekcją grzybową lub bakteryjną, są bardzo skuteczne. Hamują kiełkowanie zarodników grzybów chorobotwórczych i nie dopuszczają do rozwoju grzybni w tkankach roślin. Budują też barierę dla bakterii patogenicznych, ograniczającą ich wnikanie do tkanek.

Warunek skuteczności

Poza właściwym terminem aplikacji warunkiem skuteczności preparatów miedziowych jest dobre pokrycie roślin cieczą użytkową. W przypadku oprysku warzyw pewna trudność polega na tym, że ich liście naturalnie pokryte są warstwą woskową. Dlatego do niektórych środków wskazane jest stosowanie adiuwantów (np. Flipper czy Prolonger).

Obecnie fungicydy i nawozy miedziowe oparte są na kilku substancjach aktywnych:

  • tlenku miedzi (Nordox 75 WG),
  • tlenochlorku miedzi (Cuproflow 375 SC, Miedzian 50 WP, Miedź plus 50 WP),
  • wodorotlenku miedzi (Champion 50 WG),
  • siarczanie miedzi (Cuproxat 345 SC),
  • nanocząsteczkach miedzi (Viflo miedź-bor).

Wyjątkowy tlenek miedzi

Aż 75% tlenku miedzi zawiera Nordox 75 WG. Wyjątkowość tego granulatu polega na doskonałym rozdrobnieniu substancji aktywnej (1,2 mikrometra), jednorodnej wielkości cząstek oraz na zastosowaniu naturalnych nośników. W efekcie środek zapewnia bardzo dobrą skuteczność w zwalczaniu patogenów przy praktycznie zerowym zagrożeniu dla środowiska. Specyficzny jest także mechanizm jego działania. Polega on na stopniowym uwalnianiu jonów Cu+ i Cu++ w środowisku uwilgotnionych części nadziemnych roślin.Kationy Cu++ powodują zamieranie komórek bakteryjnych oraz nie dopuszczają do rozwoju grzybni. Ponadto Nordox 75 WG jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie i już po kilku sekundach tworzy jednolitą, gotową do użycia zawiesinę o wyjątkowej przyczepności do chronionej powierzchni. Środek stosuje się w uprawach wielu gatunków warzywnych do ochrony przed: alternariozą, antraknozą, mączniakiem rzekomym, Stemphylium i bakteriozami.

Opłacalne tlenochlorki miedzi

To historycznie najstarsza grupa preparatów miedziowych i wciąż najczęściej stosowana. Wykazują one dobre właściwości bakteriobójcze i średnie grzybobójcze. Z ekonomicznego punktu widzenia cechuje je niski koszt zabiegu. Do tej grupy należą:
  • środki ochrony roślin: Cuproflow 375 SC, Miedzian 50 WP,
  • nawozy: Miedź plus 50 WP.
Co ważne, w przypadku tych produktów trzeba pamiętać o właściwej konserwacji sprzętu po zabiegach ze względu na ryzyko wystąpienia korozji.

Przylegający wodorotlenek miedzi

Środkiem reprezentującym grupę produktów zawierających miedź w postaci wodorotlenku miedzi jest Champion 50 WG.  W tym przypadku cechą charakterystyczną jest mniejsza podatność na zmywanie z chronionej powierzchni w porównaniu do środków na bazie tlenochlorku miedzi. Kryształki wodorotlenku miedzi mają postać igieł, dzięki czemu bardzo dokładnie przylegają do opryskiwanej powierzchni.

Efektywny siarczan miedzi

Cuproxat 375 SC to preparat miedziowy w formulacji płynnej, na bazie szczególnie efektywnego trójzasadowego siarczanu miedzi. Doskonała mieszalność ze zwilżaczami i środkami dyspergującymi (odpowiedzialnymi za właściwe połączenie się składników) wzmacnia jego działanie i zwiększa odporność na zmywanie.

Szybkie nanocząsteczki miedzi

W przypadku warzyw miedź wykazuje działanie ograniczające choroby grzybowe i bakteryjne. Dzięki nanocząsteczkom, będącym głównym składnikiem nawozu Vifo miedź-bor, jony miedzi przenikają przez przestrzenie międzykutykularne, przetchlinki oraz przez aparaty szparkowe roślin. Ich małe rozmiary umożliwiają szybkie absorbowanie i przemieszczanie się w całej roślinie, zapewniając jednocześnie największą z możliwych powierzchnię kontaktu. Vifo miedź-bor jest płynnym, dolistnym nawozem przeznaczonym do likwidacji niedoborów miedzi, boru, cynku i manganu. Mikroskładniki występujące w nawozie w postaci molekuł skompleksowanych kwasem glukonowym są w pełni kompatybilne z metabolizmem nawożonych roślin.
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder