Podstawowym nawozem organicznym dostępnym w większości gospodarstw bez inwentarza są resztki pożniwne. Sprzątnięcie roślin z pola to dobra okazja, żeby odbudować wartość stanowiska i przygotować grunt pod uprawę roślin następczych poprzez wzmożenie procesu tworzenia próchnicy w glebie. Ze słomą wprowadza się do gleby spore ilości składników nawozowych.
dr inż. Tomasz Piotrowski
Przyorywanie słomy poprawia przede wszystkim bilans glebowej materii organicznej, choć jej oddziaływanie na żyzność gleby w porównaniu z obornikiem lub roślinami wieloletnimi jest znacznie słabsze. Wykorzystanie składników pokarmowych ze słomy w pierwszym roku po wprowadzeniu do gleby jest częściowe i zróżnicowane w zależności od rodzaju słomy i gatunku rośliny.
Optymalne wykorzystanie składników jest możliwe wtedy, gdy resztki pożniwne zostaną odpowiednio przygotowane do prawidłowego rozkładu, który można przyspieszyć i kontrolować, stosując przeznaczone do tego produkty.
Ukierunkuj i przyspiesz proces rozkładu resztek pożniwnych
Jak ukierunkować i przyspieszyć prawidłowy rozkład resztek pożniwnych?
Aby resztki pożniwne zostały przekształcone w wartościowy nawóz, muszą przejść szereg skomplikowanych przemian. W wyniku tych procesów uwalniane są do środowiska glebowego stosunkowo duże ilości składników odżywczych w formach łatwo przyswajalnych dla roślin, odżywiających je w początkowej fazie wzrostu. Dzięki przedstawionym poniżej rozwiązaniom podnosimy efektywność humifikacji w okresie jesiennym i właściwej mineralizacji w okresie wegetacji roślin, a co za tym idzie – żyzność gleby.
Najlepsze i najprostsze rozwiązania na zagospodarowanie resztek pożniwnych
Biorąc pod uwagę zarówno czynnik ekonomiczny, jak i aspekty ekologiczne i legislacyjne, najlepszymi dodatkowymi rozwiązaniami, które przyspieszą optymalne zagospodarowanie resztek pożniwnych, są zabiegi z wykorzystaniem poniższych kombinacji produktów:
- Rosahumus (3 kg/ha) + Rhizosum N plus (25 g/ha),
- Startus Active (3 l/ha) + Rhizosum N plus (25 g/ha).
Plan zagospodarowania resztek pożniwnych – 5 podstawowych zadań
- Jak najmocniejsze rozdrobnienie słomy (w miarę możliwości).
- Optymalne wymieszanie z glebą.
- Wapnowanie:
- a) uregulowanie pH gleby,
- b) nawożenie wapniem (pierwiastek strukturotwórczy przyspiesza rozkład materii organicznej, stabilizuje związki próchnicy i przyczynia się do wzrostu ich zawartości).
- Nawożenie azotem (łączenie się azotu z próchnicą – magazynowanie do następnego sezonu wegetacyjnego oraz pozytywny wpływ na rośliny – zaplecze pokarmowe dla mikroorganizmów glebowych).
- Dostarczenie kwasów humusowych (przyspieszenie i ukierunkowanie rozkładu resztek).
Tabela 1. Wartość resztek pożniwnych
Tabela 2. Wpływ różnych nawozów poprawiających rozkład słomy na plonowanie pszenicy ozimej, IUNG, RZD Grabów, 2021 r.
Tabela 3. Zawartość podstawowych makro- i mikroelementów w słomie
Źródło: Maćkowiak 1998
Tabela 4. Oddziaływanie różnych form nawozów organicznych i resztek pożniwnych na właściwości gleby (poziom oddziaływania: x – słabe, xx – średnie, xxx – duże )