Dynamiczny rozwój rynku produktów biologicznych umożliwia wyprodukowanie lepszych jakościowo owoców i uzyskanie satysfakcjonujących plonów. W Polsce przyczyniło się to do reaktywacji zainteresowania uprawą w systemie ekologicznym. Biologiczne metody ochrony roślin są ważne również dla sadowników produkujących owoce w sposób konwencjonalny, ponieważ wciąż maleje liczba dopuszczonych do użycia środków chemicznych. Warto zatem być na bieżąco z dostępnymi rozwiązaniami.
Wojciech Niemiec
W ciągu ostatnich lat rolnictwo w krajach Unii Europejskiej przechodzi znaczącą transformację ekologiczną.
Zgodnie z założeniami europejskiego Zielonego Ładu już w 2030 roku grunty przeznaczone pod produkcję ekologiczną mają stanowić 25% struktury upraw. W Polsce największą powierzchnię ekologicznych upraw owoców odnotowano w 2013 roku – były ich ponad 62 tys. ha. W kolejnych latach nastąpił wyraźny spadek zainteresowania tą metodą. W 2017 roku plantacje tego rodzaju zajmowały już tylko nieco ponad 27 tys. ha. Natomiast od 2020 roku obserwuje się ponownie znaczny wzrost zainteresowania produkcją owoców w systemie ekologicznym, co jest efektem m.in. większej dostępności skutecznych preparatów przeznaczonych do ochrony roślin.
Biofungicyd Biocontrol T34 na choroby odglebowe
Ochronę z wykorzystaniem preparatów biologicznych można prowadzić już na samym początku uprawy w celu zabezpieczenia roślin przed chorobami odglebowymi, których sprawcami są patogeny Fusarium spp. i Phythium spp. Do tego celu służy m.in. biofungicyd
Biocontrol T34 (Trichoderma asperellum szczep T34). Preparat należy stosować zapobiegawczo. W uprawach sadowniczych jest polecany zwłaszcza do ochrony młodych roślin w szkółkach, które są szczególnie narażone na porażenie chorobami odglebowymi.
Ponadto Biocontrol T34 ma rejestrację w uprawach polowych:
- borówki i maliny w ochronie przed zgorzelą sadzonek,
- truskawki w ochronie przed fuzariozą i zgnilizną korzeni.
Delfin WG do zwalczania gąsienic
W ochronie upraw sadowniczych przed gąsienicami zwójek liściowych, żerujących na liściach i owocach,
bardzo wysoką skuteczność wykazuje Delfin WG. Ten sprawdzony bioinsektycyd zawiera zarodniki bakterii Bacillus thuringiensis spp. kurstaki szczep SA-11, które wytwarzają krystaliczne białkowe toksyny. Ich działanie po mniej więcej 30 minutach prowadzi do zaprzestania żerowania szkodników, a po 2–3 dniach następuje śmierć gąsienic.
Nordox WG preparat grzybobójczy i bakteriobójczy
Kolejnym skutecznym rozwiązaniem w biologicznej ochronie roślin sadowniczych jest Nordox WG, zawierający miedź w postaci tlenku miedzi [750 g/kg (75%)]. To środek grzybobójczy i bakteriobójczy o działaniu powierzchniowym.
Jest przeznaczony do stosowania zapobiegawczego w ochronie:
- jabłoni (parch jabłoni),
- gruszy (parch gruszy, rak bakteryjny drzew owocowych, zaraza ogniowa, rak drzew owocowych),
- winorośli (mączniak rzekomy),
- truskawki (antraknoza, czerwona i biała plamistość liści truskawki, bakteryjna kanciasta plamistość liści).
Zgodnie z założeniami europejskiego Zielonego Ładu już w 2030 roku grunty przeznaczone pod produkcję ekologiczną mają stanowić 25% struktury upraw.