SADOWNICTWO

KOMUNIKAT JAGODOWY

07.05.2025

Porzeczka po kwitnieniu | Komunikat Jagodowy

Tomasz Domański, Wojciech Niemiec

W najnowszym komunikacie omawiamy aktualną sytuację na plantacjach czarnej porzeczki po kwitnieniu. Dowiesz się, jakie zagrożenia mogą pojawić się w najbliższych dniach oraz jakie zabiegi ochronne i nawożeniowe warto teraz wykonać.

Znajdź interesujący Cię temat:

00:46  Zabiegi przeciwko opadzinie porzeczki

01:07  Ochrona przed amerykańskim mączniakiem agrestu

02:10  Limocide – kiedy warto go zastosować?

02:33  Rozwiązania na przędziorki i pryszczarki: Movento 100 SC

03:04  Next Pro – fizyczna metoda zwalczania mszyc i przędziorków

04:30  Optymalny termin zabiegu Next Pro

04:53  Pantoea Care – biologiczne wsparcie w walce z szarą pleśnią

06:00  Biostymulacja po przymrozkach – jak wspomóc rośliny?

Aktualne zalecenia w ochronie porzeczki czarnej

Witamy serdecznie. Tomasz Domański i Wojciech Niemiec. Zapraszamy na komunikat dotyczący bieżących zaleceń w uprawie porzeczek. Jesteśmy dzisiaj na plantacji porzeczki czarnej. Spotykamy się, aby przekazać państwu troszeczkę zaleceń odnośnie ochrony, jak również nawożenia tego gatunku. Przede wszystkim chcielibyśmy tutaj zacząć troszeczkę od problemów, od tego, co się może pojawić w najbliższych dniach na plantacjach porzeczek. No i jakie zabiegi oczywiście rekomendujemy jako firma Agrosimex. 

Proszę państwa, w pierwszej kolejności tutaj oczywiście chcielibyśmy zwrócić uwagę na zabiegi przeciwko opadzinie liści porzeczki. Polecamy wykonać zabiegi w tej chwili preparatami. Jak będą troszeczkę lepsze warunki, troszeczkę cieplej, polecamy Samar, Signum. No i to są właśnie te preparaty. Ale oprócz tego również tutaj amerykański mączniak agrestu, proszę państwa, jest na pewno dużym problemem na plantacjach porzeczek w tym okresie, w okresie już po kwitnieniu, tak powiedzmy, bo już to kwitnienie nam się tutaj w tej chwili kończy. Dlatego też mamy oczywiście niższe temperatury i preparaty do ochrony musimy dobrać odpowiednio do warunków panujących w tej chwili. Dlatego Zato, które rekomendujemy na opadzinę liści, również będzie w tej chwili dobrym rozwiązaniem na mączniaka. Jeżeli nam się te temperatury troszeczkę podniosą, będzie cieplej, na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie Nimrodu bądź też preparatu Penkona

W późniejszym okresie, kiedy będziemy już się zbliżali do zbiorów owoców, na pewno dobrym rozwiązaniem na tego mączniaka będzie Limocide. Ale proszę państwa, Limocide to nie tylko mączniak. Tak - zastosowując Limocidę, będziemy też zwalczali przędziorki czy inne szpeciele, mszyce. Także warto włączyć to rozwiązanie szczególnie w tym okresie już przed zbiorami. Przypomnę, że tutaj okres karencji wynosi tylko jeden dzień, więc idealne rozwiązanie na te zabiegi w późniejszej części sezonu wegetacyjnego porzeczki. No jeżeli mówimy o przędziorkach, o pryszczarku, no mamy też rozwiązanie jeszcze konwencjonalne w tym sezonie z chemii konwencjonalnej, które możemy wykorzystać i jest takim rozwiązaniem Movento. Movento jeszcze do końca października tego roku możemy wykorzystać, no ale niestety już traci rejestrację, nie będziemy mogli go stosować w ogóle na żadnych plantacjach w Polsce. Tak więc na pewno Limocide będzie takim pomocnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o walkę z przędziorkami.

Skuteczna walka ze szkodnikami w uprawie porzeczek

Warto wspomnieć może jeszcze o Next Pro. Poza oczywiście okresem kwitnienia, ale porzeczka już tutaj kończy ten okres kwitnienia, możemy zastosować Next Pro w zwalczaniu takich szkodników jak właśnie mszyce, przędziorki. Zalecane tutaj stężenie to 0,2%. Tylko wybierzmy takie dni bardziej pochmurne, z niższą temperaturą. I tutaj to stężenie 0,2% jak najbardziej bezpieczne. Next Pro, taki fizyczny mechanizm, unieruchomienie szkodników na powierzchni roślin. Więc też możliwość takiego fizycznego zwalczania tej szkodnicy. Mszyca zaczyna tutaj nam się bardzo masowo pojawiać na plantacjach porzeczki. Od tego sezonu nie możemy wykorzystać do ochrony przeciwko temu szkodnikowi Mospilanu, acetamiprydu, więc naprawdę trzeba się przyłożyć, wykonywać te zabiegi właśnie takimi preparatami, które zawierają na przykład związki silikonowe jak Next Pro. Wykonujmy te zabiegi wcześniej, kiedy te szkodniki jeszcze nie pozwijają liści, kiedy tych szkodników jest mało, wtedy na pewno efektywność takiego zabiegu będzie lepsza, będzie bardziej skuteczny ten zabieg. 

Czyli obserwujmy plantację. Wczesne stadia rozwojowe, wtedy ta skuteczność tych preparatów takich jak Limocide czy Next Pro jest zdecydowanie wyższa, więc regularny monitoring tutaj w przypadku tych preparatów to zdecydowanie klucz do sukcesu. No co tutaj jeszcze trzeba nadmienić, jeżeli chodzi o Next Pro, to unikajcie państwo stosowania na mokre rośliny. Też ważne, żeby ta roślina była sucha i na pewno taki zabieg będzie efektywny i nie będzie dochodziło do żadnych uszkodzeń roślin.

Nawożenie i biostymulacja w czasie przymrozków

Wojtku, co jeszcze chcielibyśmy tutaj polecić państwu? Chcielibyśmy jeszcze polecić produkt Pantoea Care. Jest to nasz nawozowy produkt mikrobiologiczny, który w swoim składzie zawiera bakterie z rodzaju Pantoea. Możemy śmiało zalecić włączenie tego produktu do programu ochrony konwencjonalnej w kontekście ograniczania szarej pleśni. I tutaj też skupiłbym się głównie na zabiegach przed zbiorami, bo nie mamy tutaj oczywiście żadnego okresu karencji, prewencji. No i w kontekście oczywiście pozostałości jak najbardziej jest to produkt, który będzie skutecznie ograniczał właśnie szarą pleśń. Tak, ale teraz już możemy ten preparat włączyć do ochrony. No jesteśmy po okresie kwitnienia w tej chwili. No nie mamy typowych warunków do wystąpienia szarej pleśni, ale za chwilę ta pogoda może nam się zmienić. Przyjdą jakieś opady deszczu, zrobi się ciepło. Na pewno będzie duże zagrożenie - Pantoea Care bardziej zapobiegawczo. Więc tutaj ważne, żeby jeżeli będą zapowiadane jakieś niekorzystne warunki pogodowe, warto ten preparat już wprowadzić na plantację porzeczek. 

Może jeszcze kilka słów o nawożeniu i biostymulacji. Jesteśmy w okresie chłodów, przymrozków. Te przymrozki występują oczywiście na terenie całego kraju z mniejszym bądź też większym nasileniem. Oczywiście zależy od lokalizacji, tak? Od lokalizacji, w której ta plantacja znajduje się. Dlatego my rekomendujemy, aby poprawić kondycję roślin, aby te rośliny troszeczkę wyprowadzić ze stresu. Więc przed przymrozkami proponujemy zabiegi preparatem Stim Efekt. Są to nitrofenolany, bardzo dobry preparat, który wzmocni roślinę, który zniweluje stres termiczny, na jaki będzie ta roślina narażona. Oczywiście możemy ten preparat stosować łącznie z nawozem ASX Tytan Plus. Takie zabezpieczenie roślin przed przymrozkiem myślę, że będzie bardzo dobre. A jeżeli chodzi po przymrozkach, co zastosować na plantacjach porzeczek? No ja tutaj bym się skupił głównie na Maralu. Taka biostymulacja algami morskimi na pewno spowoduje lepszą regenerację roślin. 

Oczywiście jeżeli wystąpi bardzo silny przymrozek i te zawiązki już owoców bardzo mocno przemarzną, no to niestety tutaj żadna biostymulacja nie pomoże. Natura już swoje zrobi. Tak, ale miejmy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie, że przymrozki będą łagodne dla plantatorów, a ta biostymulacja, którą proponujemy w tym momencie pozwoli państwu zniwelować straty do zera. 

Dziękujemy państwu za uwagę. Na dziś to wszystko. Wojtku, dziękuję za garść informacji o produktach biologicznych, które myślę, że warto wprowadzać na plantację porzeczek. Myślę, że musimy się powoli uczyć włączania tych rozwiązań mikrobiologicznych. 

No bo chociażby w kontekście wycofania acetamiprydu, nie wiadomo co będzie wycofywane w kolejnych sezonach, więc warto się uczyć włączania tych rozwiązań mikrobiologicznych i włączania ich w odpowiednim czasie. Wtedy naprawdę ta skuteczność jest zadowalająca. Tak, tracimy Mospilan, tracimy Movento, więc warto już w tej chwili uczyć się łączyć ochronę konwencjonalną z ochroną biologiczną. 

Dziękujemy bardzo za uwagę. 

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder