Transkrypcja
Witam serdecznie, Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na komunikat jagodowy dotyczący zaleceń w uprawie borówki tuż po okresie kwitnienia.
Jesteśmy dziś na plantacji borówki, tutaj mamy odmianę Bluecrop. Jesteśmy już po fazie kwitnienia. W ostatnim tygodniu już ostatnie kwiaty nam zakwitły, przekwitły, tak że teraz już widzimy, że mamy zawiązki owoców. Przede wszystkim spotykam się tutaj z państwem, ponieważ w zeszłym tygodniu lokalnie wystąpiły przymrozki. Przymrozki, gdzie spadki temperatur były nawet do minus trzech, czterech stóp. Początek czerwca, a tu przymrozki. Kolejne przymrozki po tych majowych. To jest na pewno bardzo newralgiczna sytuacja dla plantacji borówek i niektóre borówki zostały bardzo mocno uszkodzone w tym sezonie. Teraz te czerwcowe przymrozki, te przymrozki z początku czerwca, potrafiły również uszkodzić owoce. Tam, gdzie doszło do silnych uszkodzeń, no niestety już nie jesteśmy w stanie pomóc takim owocom, raczej plonu z takich plantacji nie będzie. Tu, gdzie te uszkodzenia są minimalne, gdzie nie ma praktycznie uszkodzeń, tak jak na tej plantacji widzimy, że tutaj uszkodzeń nie ma, dalej prowadzimy oczywiście szczelną ochronę. Program nawożenia bardzo intensywny, tak aby już teraz wykarmić te owoce, żeby one sobie systematycznie dorastały. Jeżeli rośliny zostały w jakikolwiek sposób jeszcze uszkodzone w trakcie tych ostatnich przymrozków, możemy tutaj poprawić tę kondycję i zastymulować te rośliny do lepszego wzrostu, stosując oczywiście dolistnie preparat Maral.
Proszę państwa, co dalej z naszymi plantacjami? Teraz na koniec tego tygodnia zapowiadane są opady deszczu, dlatego widzimy, że tutaj już mamy część owoców przekwitniętych, jeszcze jest troszeczkę okwiatu, więc tutaj na pewno zagrożenie, występowaniem szarej pleśni i antraknozy jest bardzo duże. Dlatego należy zabezpieczyć owoce przed porażeniem przez te patogeny właśnie przed zapowiadanymi opadami deszczu. Czym zabezpieczamy teraz borówki? Możemy tutaj wykorzystać preparaty oparte na kaptanie, na przykład Pastor, ale też te preparaty najlepsze dwuskładnikowe, czyli Samar, Signum, Switch czy też Luna Sensation. Wiem, że większość z państwa prowadzi tę ochronę z ograniczoną ilością pozostałości substancji aktywnych w owocach, dlatego tutaj przestrzegajmy też tej rotacji, jeżeli jest to możliwe, po to, żeby jak najlepiej zwalczać te patogeny.
Teraz po kwitnieniu też widzimy bardzo dużą presję szkodników. Na plantacjach pokazują się pierwsze mszyce. Oprócz mszyc na pewno będzie też pryszczarek. Na niektórych plantacjach bardzo duża presja misecznika. I proszę państwa, tutaj na pewno te zabiegi zwalczające te szkodniki trzeba będzie wykonać w najbliższych dniach. Co polecamy? Przede wszystkim wykorzystać możemy tutaj preparaty oparte na acetamiprydzie, Kobe, Mospilan w połączeniu z dobrym adiutantem, jakim będzie Flipper, czyli do zwalczania przede wszystkim mszyc i pryszczarków. W przypadku, kiedy mamy bardzo silną presję mszyc, czy też w czerwcu, w którym przedstawicielem w uprawie borówki najczęściej jest misecznik śliwowy, warto wykonać tutaj zabieg preparatem Movento. Movento zastosowane w tej chwili pozwoli nam zwalczać właśnie mszyce, miseczniki, ale również i pryszczarka, dlatego myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, które warto właśnie w tej chwili zastosować na plantacjach.
Co oprócz tego? Oczywiście nawożenie. Nawożenie dolistne z wykorzystaniem preparatów zawierających wapń i krzem. Ja rekomenduję w tej chwili Metalosate Calcium, ASX chelat wapnia i te nawozy możemy łączyć z nawozem ASX Krzem Plus. Dlatego, że teraz wpływamy już na jakość, na tę trwałość owoców. Widzimy, że owoce w tym sezonie są dosyć zróżnicowane. To kwitnienie przebiegało przez długi okres czasu. To kwitnie, nie wiem, było tak skondensowane i nie było w jednym czasie, więc teraz widzimy, że owoce też są różnej wielkości. Są małe owoce, są większe owoce i dlatego to też zapowiada, że zbiory tych owoców nie będą skupione na dwu, trzyetapowy zbiór, tylko ten zbiór będzie na pewno rozciągnięty. Teraz walczmy o tę jakość tych owoców. Jeżeli już mamy zawiązane, takie tutaj państwo widzicie tych owoców sporo, walczmy o to mnie jakość, podajmy te nawozy wapniowe i krzemowe, ale oprócz tego możemy też podać nawozy z przewagą potasu, czyli Rosaleaf czerwony czy też Metalosate Potassium, to zabiegi dolistne.
Oczywiście w przypadku, kiedy mamy tak wysokie temperatury, silną operacją słoneczną, nie możemy zapominać o nawadnianiu naszych plantacji. Cały czas systematycznie powinniśmy podawać wodę i w przypadku wysokich temperatur transpiracja wody jest większa, ponieważ owoce teraz bardzo mocno przyrastają. Przyrasta też nam pęd naszych borówek, liście, więc tutaj zapotrzebowanie na wodę i składniki pokarmowe jest bardzo duży. Dlatego podawajmy cały czas wodę, a z wodą nawozy. Jakie nawozy? Ja w tej chwili rekomenduje na stosowanie nawozów z przewagą potasu, czyli Ultrasol 12-12-36, ale również nawozów zawierających wapń, czyli CaTs, tiosiarczan wapnia, tak aby również od korzenia te rośliny mogły pobierać ten jakże ważny pierwiastki.
Na sam koniec chciałbym państwu jeszcze powiedzieć kilka słów o chwastach, ponieważ teraz już po kwitnieniu borówek możemy wykonać zabieg na chwasty jednoliścienne przy użyciu preparatu Select Super. Nie pozwólmy, aby te chwasty nam zarosły plantacje borówki, dlatego wykonajmy ten zabieg już teraz, kiedy nie mamy pszczół na naszych plantacjach. Zabieg Selectem będzie jak najbardziej bezpieczny.
Na dziś to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oglądania naszych kolejnych komunikatów.