SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

20.04.2023

Pierwsze zabiegi na plantacjach malin - komunikat jagodowy

K. Jakubowska

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego w tym sezonie komunikatu jagodowego dotyczącego uprawy malin letnich. Komunikat z dnia 18.04.2023 r. Z filmu dowiesz się: 00:22 - Info-Karta - co to jest Info-Karta i jak działa 02:24 - aktualna kondycja roślin na plantacji malin na lubelszczyźnie 04:54 - planowane zabiegi w sezonie nawożenie dolistne 06:46 - fertygacja na plantacji malin
Produkty polecane w filmie: Info-Karta Rosafert 5-12-24 CaTs Bolero ZN Zinc 750 Bolero Omex Zynergy Rosaleaf czerwony Maral Algex Viflo CuB Zato Rosasol 8-50-12

Transkrypcja

Witam serdecznie. Tomasz Domański, Agrosimex. Zapraszam na pierwszy w tym sezonie komunikat jagodowy dotyczący uprawy malin letnich.

Zanim przejdziemy do komunikatu, chciałbym państwa zachęcić do zakupu Info-Karty, gdzie w newralgicznych momentach przedstawiamy państwu najważniejsze zalecenia. Ino Karta to system komunikatów sadowniczych wysyłanych w formie SMS-a na państwa telefony, więc jesteście dzięki temu państwo, na bieżąco, jeżeli chodzi o pojawianie się zagrożeń i możecie wtedy zaplanować odpowiedni zbieg jak najszybciej. Jak to działa? Jak działa nasza Info-Karta? My w oparciu o dane pogodowe z naszych stacji, tak jak państwo widzicie, tutaj również jest stacja na tej plantacji, oraz obserwacji pojawienia się szkodników, czy też monitoringu pułapek, przygotowujemy dla państwa najbardziej aktualne i rzetelne informacje właśnie o występowaniu zagrożeń szkodników, ale również przygotowujemy zalecenia nawozowe, tak aby na daną fazę rozwojową zastosować odpowiednie nawożenie. Co ważne, te szczegółowe zalecenia opracowane są dla lokalizacji, która wybierzecie państwo, zamawiając właśnie Info-Kartę. Mamy w całej Polsce system naszych stacji pogodowych, tak że na bieżąco dla danej lokalizacji przygotowujemy właśnie te najbardziej aktualne zalecenia. Dzięki temu właśnie wiecie państwo, czym i kiedy pryskać swoje plantacje, tak aby właśnie ograniczać występowanie szkodników, chorób, ale również odpowiednio nawozić te plantacje. Zachęcam do dołączenia do grona zadowolonych klientów Info-Karty w sezonie 2023.

Jesteśmy dzisiaj na plantacji malin owocujących na pędach dwuletnich, odmiana Glen, oczywiście na Lubelszczyźnie. Dlaczego dzisiaj znajdujemy się tutaj na takiej plantacji? Ponieważ chciałem państwu przekazać rzetelnie, jak wyglądają plantacje, jaki jest rozwój roślin właśnie w zagłębiu malinowym, czyli na Lubelszczyźnie. Dzisiaj mamy przyjemność gościć na bardzo fajnej plantacji. Plantacja kilkuletnia, tutaj akurat Glen przygotowany do sezonu, został zastosowany już pierwszy nawóz posypowy, czyli Rosafert 5-12-24 w dawce 200 kilogramów i to jako pierwsze nawożenie zostało wykonane tutaj w ostatnich dniach, w ostatnim tygodniu. Dlaczego ten nawóz nie został wysypany tutaj wcześniej? Dlatego, że w porozumieniu po prostu z gospodarzem nie chcieliśmy tej plantacji pędzić, tak żeby ta plantacja za wcześnie nam nie ruszyła i ewentualne przymrozki, żeby jej nie uszkodziły.

Jaka jest kondycja roślin? Widzimy, że po tych ostatnich spadkach temperatur, po tych przymrozkach nie ma tutaj większych uszkodzeń, plantacja jest w dobrej kondycji, rozwój naszych roślin postępuje prawidłowo. Widzimy, że jeszcze są fioletowe liście, czyli widać te niedobory fosforu, no ale jest to związane na pewno z temperaturą gleby, ta gleba jest jeszcze nieodpowiednio nagrzana i to pobieranie składników pokarmowych, czyli tego fosforu, widzimy, że jest troszeczkę przyblokowane, więc na dniach, kiedy ta temperatura nam się tutaj znacznie zwiększy, gleba też się nagrzej, ten fosfor na pewno będzie pobierany i te niedobory będą w pewnym stopniu uzupełnione.

W najbliższych dniach, jeżeli chodzi o nawożenie, tutaj polecamy zabieg RSM-em w dawce 100 litrów łącznie z CaTs-em, czyli tiosiarczanem wapnia, który będzie zastosowany w dawce dwudziestu litrów. Dlaczego taka mieszanina? Ponieważ pierwsze nawożenie poszło bardziej pod kątem uzupełnienia potasu, troszeczkę fosforu, a jeżeli chodzi o azot, to właśnie w tej chwili ten RSM, po to, żeby dostarczyć tego azotu. CaTs jest stosowany po to, żeby ograniczyć straty w nawożeniu azotem, poprawić wykorzystanie tego azotu, no i oczywiście też dostarczyć wapnia odżywczego, który jest niezbędny przy produkcji owoców najwyższej jakości. To nawożenie będzie wykonane tutaj jeszcze w tym tygodniu.

Jeżeli chodzi o dolistne dostarczanie składników pokarmowych, to oczywiście na najbliższy okres polecamy zastosowanie cynku i boru, czyli nawozów Bolero Zn lub Zinc razem z Bolero, ponieważ tutaj te dwa pierwiastki są na starcie sezonu bardzo potrzebne, ale łączymy to z nawożeniem Rosaleafem. Rosaleaf czerwony, czyli z przewagą potasu i Omex Zynergy. Omex jest nawozem, który zawiera miedź i cynk i będzie tutaj fajnie się wpisywał w budowanie tej naturalnej odporności roślin, dlatego też teraz już w tym okresie polecamy zastosowanie tego nawozu. W kolejnym zabiegu będą tutaj zastosowane algi morskie, czyli Maral bądź też Algex. Ale to już kolejny zabieg.

Jeżeli chodzi o ochronę i takie nawożenie, czyli tutaj taką ochronę naszych roślin przeciwko bakteriom, polecamy w chwili obecnej stosowanie nawozu Viflo CuB, ponieważ miedź z tego nawozu ma działanie systemiczne, ona będzie krążyła w roślinie, ale również dzięki temu będzie oczywiście zabezpieczała nasze rośliny przed chorobami bakteryjnymi. W ostatnim czasie na malinach coraz więcej pojawia się różnych patogenów. My w naszym laboratorium, w Instytucie Agronomicznym Fertico również potwierdzamy nowe patogeny, które się pojawiają na malinach, są to właśnie patogeny przede wszystkim pochodzenia bakteryjnego, dlatego tutaj to Viflo będzie jak najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną. Oprócz tego również planowany jest zabieg Zato w celu ograniczenia przede wszystkim tutaj rdzy malin.

To są te najważniejsze zabiegi, które zostaną wykonane na tej plantacji i również zachęcam państwa, aby te zabiegi wykonać na swoich plantacjach. Oprócz tego jest również czas na rozpoczęcie fertygacji. Wiem, że w chwili obecnej mamy dosyć dużo wilgoci, nawet dzisiaj tutaj padał deszcz, jest dosyć mokro, niemniej jednak jest już czas na podanie pierwszych nawozów właśnie poprzez system nawadniania. Tam, gdzie są rośliny uprawiane na matach, gdzie jest trudno o stosowanie nawozów posypowych, ale również i na zwykłych, tradycyjnych plantacjach warto podać teraz Rosasol 8-50-12, aby uzupełnić właśnie te niedobory fosforu, które widzimy na tych najmłodszych liściach. No i oczywiście po takim nawożeniu i wzroście temperatur na pewno te niedobory ustąpią, te liście się poprawią, kondycja się poprawi i wzrost przyspieszy.

Na dziś to wszystko, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do śledzenia naszych kolejnych komunikatów, które w tym sezonie również będą cyklicznie wydawane i myślę, że będziemy się coraz częściej spotykali tutaj na Lubelszczyźnie. Dziękuję bardzo.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder