Zapraszamy do obejrzenia komunikat rolniczego POLE express z 07.04.2023 r., z którego dowiesz się jaki jest najlepsze rozwiązanie na zabieg T1 w zbożach.
Z komunikatu dowiesz się:
00:28 - jaki jest aktualny stan pszenicy na polu
01:03 - jakie rozwiązanie polecają nasi eksperci na pierwszy zabieg w zbożach - Pak na T1
01:41 - co zawiera Pak na T1 (Proviso 300 EC, Cyflux 50 EW
Pak na T1 kupisz TUTAJ
Transkrypcja:
Dzień dobry państwu. Maciej Mokrzan, Agrosimex. Zapraszam dziś do odcinka z cyklu "Pole Express", w którym przedstawię państwu najlepsze rozwiązanie na zabieg T1 w zbożach.
Pogoda nas w tym roku nie rozpieszcza zdecydowanie na wiosnę. To, co się dzieje, widzimy ciągłe przymrozki, niskie temperatury. Jednakże nasze zboże ciągle rośnie. Widzimy, na tej pszenicy zakończyła się już faza krzewienia. W tej chwili mamy do czynienia z początkiem pierwszego kolanka, czyli pszenica zaczęła strzelać w źdźbło. Należy pomyśleć o skróceniu oraz oczywiście o ochronie fungicydowej. Wiadomo, nie wykonamy tego zabiegu teraz, kiedy te temperatury nie osiągają nawet dziesięciu stopni, jednak musimy być przygotowani, dlatego, że ogniska chorobowe już istnieją, już pojawiają się infekcje, które gromadziły się nawet od jesieni.
W jaki sposób do tego podejść? Należałoby przemyśleć, zastanowić się i wybrać najlepsze, i najskuteczniejsze rozwiązanie. My do tego, jako Agrosimex, polecamy narzędzie o nazwie PAK na T1. Jak sama nazwa wskazuje, jest to idealne rozwiązanie właśnie na pierwszy zabieg w zbożach. Mamy do dyspozycji PAK, od razu wiemy, nie chodzi o jedno rozwiązanie, nie chodzi o jeden preparat, a o zestaw. Tutaj w tym zestawie mamy pełną ochronę zbóż, zarówno jeżeli jest to jęczmień czy pszenżyto ozime, czy żyto ozime, a także jęczmień ozimy, jary, a nawet pszenica jara. W skład zestawu na T1 wchodzi Proviso 300 EC, czyli protokonazol. W tej chwili jest to najlepsza substancja, która będzie działać na podstawę źdźbła, na choroby takie jak łamliwość zbóż i traw, ale również na wszystkie choroby liści, takie, które występują zarówno teraz, jak i w późniejszym czasie. Mówimy tutaj przede wszystkim o septoriozach, mówimy o rdzach, o plamistościach. Jeżeli chodzi o jęczmień, między innymi siatkowa plamistość, oinchosporioza. Możemy liczyć, że właśnie te choroby zostaną w bardzo dobrym stopniu zwalczone przez Proviso. Dlatego jest ono w zestawie na T1 jako jeden z najbardziej popularnych komponentów, protiokonazol. 300 gram, według etykiety podajemy go od 0,33 do 0,66. Zwykła dawka, czyli te 100 gram na hektar tworzy duet z drugim produktem właśnie w PAK-u na t1 na trzy hektary. Czyli możemy przyjąć, że nasz produkt będzie w stanie ochronić nam trzy hektary.
Jaka jest dziura w produkcie? Na pewno, jeżeli ktoś pamięta stare, jeszcze pierwsze protiokonazole, które były na rynku, one zawsze miały partnera w postaci substancji aktywnej działającej na mączniaka. Mączniak, choroba, którą każdy zna i na pewno każdy rolnik rozpozna, jest o tyle bardzo groźna, że występuje po pierwsze bardzo często, po drugie mimo, że jest to choroba, która teoretycznie nie niszczy liści, która nie niszczy tkanek, jednak może doprowadzić do spadków w plonie nawet powyżej 50%. Jest to niezmiernie istotne, aby zadbać o tę chorobę, jednak sam protiokonazol tego nie dokona. Jeżeli mówimy o połączeniach, jakie funkcjonowały i funkcjonują na rynku, są to najczęściej połączenia z morfolinami, pierwsza z piroksaminą, a również z proquinazidem.
My w PAK-u na T1 mamy coś zupełnie innego i będę starał się państwa przekonać, że chyba najlepszego w tej chwili na rynku. I takim drugim produktem, który mamy właśnie w PAK-u jest Cyflux. Cyflux, czyli cyflufenamid. Stężenie 50 gram. Jego zalecenia to 0,2-0,3 etykietowo, natomiast jeżeli chcemy podać to z partnerem, nawet zastosowanie jednej setki, czyli stu mililitrów na hektar jest w dużej mierze satysfakcjonujące. Jeżeli weźmiemy tutaj pół litra, które jest w zestawie, jest dedykowane, powiedzmy na trzy hektary, taką dawkę maksymalną, areał maksymalny ochrony, wtedy będziemy mieli niecałe 0,2 litra na hektar, które w zupełności wystarczy właśnie do tego, aby ograniczyć mączniaka, ograniczyć w przyszłości jego występowanie, czyli zapobiec infekcjom, ale jednocześnie też wyniszczyć. Jeżeli widzimy mączniaka, będziemy bardzo dobrze go również wyniszczać. Jeżeli chodzi o inne rozwiązania, dlaczego akurat cyflofenamid. Cyflofenamid ma tę cechę, która łączy dwie inne typy substancji, które na rynku występują. Jeżeli mówimy o morfolinach, czyli fenpropidynie, spiroksaminie, fenpropimorfu już nie ma, ale te substancje działały przede wszystkim wyniszczająco i działają. Czyli jeżeli mamy mączniaka na polu, one zwalczą go. Nie będzie po nim śladu. Bardzo dobrze, nawet w niskich temperaturach. Bardzo dobre substancje. Jednakże nie zapobiegają następnym infekcjom. Natomiast mączniak jest to choroba, która w określonych warunkach jest w stanie się nawet rozwijać w ciągu 48 godzin od infekcji. Innymi słowy dzisiaj wyczyścimy, a po dwóch dniach mamy następnego mączniaka na liściach, którego widzimy, który występuje. Żeby się przed tym przestrzec, trzeba zadziałać substancją, która będzie działała zapobiegawczo, długo i na długi czas zabezpieczy nam nasze liście.
Podobną substancją jest właśnie proquinazid, który będzie zabezpieczał, natomiast jego minus jest taki, że on niestety też nie wyniszcza, więc te infekcje, które są w danym momencie, nie zostaną wyczyszczone. Jeżeli chodzi o Cyflux, czyli cyflufenamid, on działa zarówno wyniszczająco leczniczo, ale także zabezpieczająco. I dzięki temu nasz łan będzie zabezpieczony przeciwko chorobom, takim właśnie jak mączniak prawdziwy na długi czas. W konsekwencji nasz PAK na T1, czyli Proviso i Cyflux zabezpieczy nam i zwalczy wszystkie choroby, które mamy w okresie T1, a dodatkowo jeszcze to jest rozwiązanie całkiem ekonomiczne. Czyli w obecnych czasach, kiedy tak naprawdę ceny płodów stoją pod dużym znakiem zapytania, a przy obecnych cenach ciężko liczyć w to, że będziemy inwestować bardzo wysokie nakłady w ochronę, jest to rozwiązanie ekonomiczne i co najważniejsze, bardzo skuteczne. Zapraszam serdecznie.