SADOWNICTWO

KOMUNIKATY SADOWNICZE

24.05.2024

Owocówka jabłkóweczka, Zaraza ogniowa oraz pozostałe zalecenia - komunikat sadowniczy

K. Jakubowska

Zapraszam na komunikat sadowniczy z 22 maja 2024 r. na temat aktualnego zagrożenia ze strony owocówki jabłkóweczki, parcha jabłoni oraz zarazy ogniowej. Z filmu dowiesz się: 00:40 owocówka jabłóweczka - aktualna sytuacja 01:18 kiedy wykonać zabieg przeciwko pierwszemu pokoleniu owocówki jabłkóweczki 02:40 strategia ochrony przed owocówką 03:33 produkty polecane na pierwsze pokolenie owocówki 03:46 nowość! Grandex Max - środek biologiczny zawierający granulowirus owocówki jabłkóweczki 05:26 parch jabłoni 07:14 ochrona zapobiegawcza przed parchem 07:30 zaraza ogniowa - uwaga na duże zagrożenie 08:53 miodówka 10:00 dokarmianie sadów 10:52 fertygacja 11:38 ochrona przed nasionnicą - zastosować acetamipryd 12:49 dokarmianie dolistne 13:25 kontynuacja dokarmiania wapniem
  Produkty polecane w filmie: Suvisio SC Coragen 200 SC Affirm 095 SG Grandex Max Difo 250 EC Hajmon 250 EC Domark 100 EC Phytosarcan Luna Care 71,6 WG Viflo CuB ASX Miedź systemiczna Silver Phos Movento 100 SC Delegate Limocide Unika Calcium Qrop mix CaTs Maral Mospilan 20 SP Kobe 20 SP Exirel 100 SE Protaminal Azofol Rosaleaf zielony Rosaleaf czerwony ASX Complex ASX Krzem plus ASX Chelat wapnia Metalosate Calcium Viflo Cal S Rosatop Ca  

Transkrypcja

Witam, Robert Binkiewicz, Agrosimex. Zapraszam na komunikat sadowniczy.

W dzisiejszym komunikacie poruszę kilka ważnych spraw, ważnych zagadnień. Niby przez te dni suche, bez opadów, troszeczkę sytuacja się uspokoiła w sadach, zagrożenie jest niższe, ale trzeba pamiętać o pewnych elementach, które w tej chwili, w najbliższych dniach będą ważne do wykonania, do przypilnowania.

22 maja, więc o tej porze zazwyczaj skupiamy się na owocówce jabłkóweczce. W tym roku nieco wcześniej w niektórych regionach, z uwagi na wcześniejszą wegetację, ale obserwujemy, że sytuacja jest bardzo zróżnicowana w obrębie całego kraju, tak jak co roku i nie da się jednoznacznie powiedzieć, wskazać terminu optymalnego dla całego kraju na zabieg przeciwko owocówce jabłkóweczce pierwszego pokolenia.

Więc wyjaśniam teraz, jaka jest sytuacja, bo dużo pytań, oczywiście sadownicy dopytują, pytacie nas państwo, kiedy optymalny ten termin na ten zabieg na pierwsze pokolenie, aby był jak najbardziej skuteczny.

Południowe regiony sadownicze, czyli Sandomierz, Lublin, te loty owocówki już rozpoczęły się w pierwszych dniach maja. Owszem, były niewielkie, ale już po 10 Maja te temperatury były wyższe nocą i tam masowe loty już nieco wcześniej się odbywały, dlatego ten zabieg na południu kraju już powinien być wykonany według naszych zaleceń, naszego komunikatu. Pozostałe regiony, wschodnia część kraju, ale również i zachód, Wielkopolska, Kujawy, ten zabieg przeciwko owocówce należy wykonać do końca tego tygodnia, to będzie optymalnie, ponieważ tam też od kilku dni już obserwujemy masowe loty owocówki jabłkóweczki, ale to również jest owocówka południóweczka, bo o tym trzeba pamiętać. Natomiast jeśli chodzi o centrum kraju, region Warka, Grójec, Biała Rawska, dopiero od 2-3 nocy właściwie obserwujemy loty motyli. Nie są to jeszcze masowe loty w zależności od regionu, ale widzimy już tendencję zwyżkową, więc uważamy, że weekend, bądź pierwsze dni następnego tygodnia to będzie optymalny termin na zabieg przeciwko owocówce właśnie w centrum kraju.

Jaką przyjąć strategię, jeśli chodzi o cały program przeciwko owocówce? Wiadomo, że mamy dwa główne pokolenia owocówki jabłkóweczki w sezonie, ale nie jest to takie proste, żeby uchwycić te dwa konkretne terminy, te fazy i wykonać dwa zabiegi. Tych zabiegów niestety, ale jest potrzebne więcej, również i pomiędzy tymi pikami takimi głównymi tych dwóch pokoleń, a to z uwagi po prostu pogody i klimatu, czyli mamy w tej chwili latem dużo wyższe temperatury, cieplejsze noce, łagodny klimat sprzyjający właśnie do aktywności owocówki jabłkóweczki i te motyle są aktywne, pojawiają się w pułapkach nawet pomiędzy tymi właśnie pokoleniami i to jest niebezpieczne, i o tym trzeba pamiętać, i wykonywać te zabiegi również pomiędzy tymi głównymi pokoleniami.

Co polecamy na ten pierwszy zabieg, teraz na pierwsze pokolenie? Standardy, czyli Coragen albo Suvisio, czyli dwa preparaty o takim samym działaniu, z taką samą substancją lub Affirm. Nowością od tego sezonu w ofercie Agrosimex jest preparat biologiczny przeciwko owocówce jabłkóweczce o nazwie Grandex Max. To jest środek biologiczny zawierający granulowirus owocówki, ale warto wykorzystać go i w sadach ekologicznych, zintegrowaną ochroną, produkcją, ale również i konwencjonalnych właśnie do uzupełnienia tego programu i włączenia go w cały program tam, gdzie tych zabiegów należy wykonać więcej. Jak wspomniałem, preparat biologiczny, bezpieczny dla fauny pożytecznej, bez pozostałości, warto o tym pamiętać i wykorzystać właściwości też tego właśnie produktu. Precyzyjny termin zabiegu, to też jest bardzo istotne, aby wykorzystać maksymalnie właściwości preparatu Grandex Max i wykonać zabieg w punkt. A ta faza optymalna to jest masowe składanie jaj tuż lub w trakcie wylęgania się larw owocówki jabłkóweczki, więc to również będzie w najbliższych dniach. Dlatego podsumowując: Coragen, Souvisio, Affirm albo Grandex Max polecamy na ten pierwszy zabieg pierwszego pokolenia owocówki jabłkóweczki. I to też jest tak, że w niektórych regionach jest aktywna owocówka południóweczka, więc nie zapominajmy o tym, ale tutaj te preparaty zabezpieczają również i przed tym gatunkiem. To jest owocówka.

Jeśli chodzi o parcha, proszę państwa, sezon mamy łagodny, spokojny, no ostatni miesiąc powiedzmy, kiedy jest sucho i nie ma opadów, to nie znaczy, że parch już odpuścił i już jest po parchu. Zostało te kilka procent zarodników workowych zdolnych do wysiewów i teraz proszę się skupić na tej końcówce, na tym końcowym etapie, fazie rozwoju parcha, tak żebyśmy gdzieś na koniec właśnie nie wpuścili sobie parcha do sadu, dlatego że mamy przelotne opady deszczu, burzowe opady, na najbliższe dni również są takie zapowiadane, więc lokalnie na pewno gdzieś wystąpią, nie wszędzie, chcielibyśmy, żeby wszędzie popadało i podratowało nasze sady, ale dla parcha będzie to bardzo sprzyjające, dlatego że mamy wysokie temperatury w dzień i nocą, mamy po kilkanaście stopni wieczorem i nocą również, więc tutaj warunki do infekcji, do bardzo szybkiej infekcji i wysiewów będą idealne, sprzyjające, więc dlatego teraz na finiszu tych infekcji pierwotnych pamiętajmy o dobrej ochronie zapobiegawczej i przypilnujmy tę końcową fazę parcha, tak żeby po prostu sady były czyste, tak jak obecnie są. Owszem trochę plamek się pojawiło w niektórych sadach, więc proszę zwrócić uwagę podczas lustracji, jeśli faktycznie zaniepokoi nas to i gdzieś aktywne plamy parcha znajdziemy, warto teraz przy okazji też ewentualnego zabiegu interwencyjnego po opadach wykorzystać difenokonazol, czyli Difo, Hajmon albo preparat Domark. Tu będziemy mieli też ochronę łączną z mączniakiem, ponieważ tego mączniaka jest w sadach sporo.

Ochrona zapobiegawcza w tym okresie, preparaty oparte na Kaptanie albo Ditianonie w połączeniu z fosforynami, czyli Phytosarcan, warto też przed tą taką ostatnią groźną infekcją i wysiewem wykorzystać fosforyny do wsparcia ochrony zapobiegawczej.

Zaraza ogniowa. W poprzednim komunikacie już informowałem, ale również w komunikatach SMS, proszę teraz naprawdę tego nie bagatelizować, ponieważ większość tych młodych drzewek sadzonych tej wiosny kwitnie i warunki do infekcji erwinią są idealne. Modele chorobowe wskazują na najwyższy poziom zagrożenia, więc teraz jeśli tylko będzie ciepła i wilgotna pogoda, a taka jest i te przelotne opady, będzie naprawdę duże ryzyko wystąpienia porażenia tych drzewek przez zarazę ogniową. Dlatego zabezpieczajmy te sady, młode sady, nie tylko te drzewka tegoroczne, ale również i te sady, w których zaraza wystąpiła w ubiegłym sezonie.

Ochrona zapobiegawcza z użyciem… nie jeden zabieg, ale dwa, trzy w takim programie w tych młodych sadach z użyciem preparatów Luna Care, Viflo miedź-bor, ASX Miedź systemiczna, również Phytosarcan, fosforyny, ale to też będzie nawóz zawierający nanosrebro o nazwie Silver Phos. Warto wykorzystać właśnie te produkty w rotacji i zabezpieczać te młode sady przed zarazą ogniową, bo dobrze wiemy, że potem kiedy już mamy objawy, to jest bardzo źle i bardzo trudno pozbyć się tej bakterii z sadu i są naprawdę duże problemy.

Miodówka i nasionnica. Proszę państwa, w tej chwili w sadach gruszowych w większości jesteśmy około 18-20 dni, 17 dni po zabiegu Movento, dlatego proszę lustrować sady. Ale to jest przy tej pogodzie oczywiście będzie to duże zagrożenie, wysoka presja miodówki, więc w najbliższych dniach należy wykonać kolejny zabieg. Więc jeśli poprzednio były zastosowane Movento, to teraz Delegate, jeśli ktoś zastosował Delegate, teraz jak najbardziej Movento. Jeżeli spotkamy już larwy, warto dodać Limocide, olejek pomarańczowy do tego zabiegu, tak żeby wspomóc ochrony i zwalczyć szybciej te larwy, które są obecne w sadzie.

W niektórych regionach trochę plonu jest w sadach, nawet i w tych, gdzie te przymrozki były dotkliwe, to w niektórych kwaterach, szczególnie na wierzchołkach drzew ten plon jest umiarkowany albo całkiem niezły, więc pytacie państwo jak zasilać, jak dokarmiać obecnie sady, dlatego trzy takie kierunki: dolistne, fertygacja i doglebowe. Wiadomo, że przy tej niskiej wilgotności, braku opadów, najbardziej ograniczona jest ta trzecia wersja, czyli nawożenie doglebowe, ale tam, gdzie powiedzmy spodziewamy się opadów i w najbliższych dniach one mogą wystąpić, tam, gdzie mamy dobre plony w Gali, w Goldenie, Pinowa, grusze, czereśnie, warto wysiać saletrę potasowo-wapniową taką jak Qrop mix albo Unika Calcium, albo saletrę wapniową po prostu rozsiewaczem w pasy, no ale to jeśli mamy duże prawdopodobieństwo opadów w najbliższym czasie albo mamy zraszacze nadkoronowe do tego, żeby później po prostu podlać te sady, żeby te nawozy, te granule się rozpuściły.

Fertygacja w tych sadach, gdzie mamy plony dobre, stosujmy chociaż raz w tygodniu, nawadniamy co dzień albo co drugi dzień stosujmy, aplikujmy nawozy NPK wieloskładnikowe takie jak Soluplant, Ultrasol, Rosasol, może to być również saletra wapniowa. Jeśli chodzi o wapnie, to CaTS, ale tam gdzie mamy troszeczkę słabszą kondycję roślin, dobrym rozwiązaniem będzie też dodatek biostymulatora Maral. Wystarczy jeden litr na hektar do tego, żeby też zastymulować, pobudzić system korzeniowy do rozwoju, ale również i do pobierania składników pokarmowych.

Powiedziałem miodówkę, ale pominąłem nasionnicę. Nasionnica to jest ten szkodnik, o który też państwo pytacie w ostatnich dniach i słusznie. Wczesne odmiany czereśnie dojrzewają, średnio wczesne już się przebarwiają na żółto, zaczynają się zapalać, dużo wcześniejszy sezon, dlatego obserwujmy żółte tablice. Jeszcze do niedawna, 2-3 dni temu jeszcze te tablice żółte były puste, ale już w tej chwili obserwujemy po dwie, trzy, cztery muchówki na tablicach żółtych, dlatego nie czekajmy z tym zabiegiem. Pierwszym zabiegiem, szczególnie w tych wczesnych odmianach i średnio wczesnych zastosujemy acetamipryd, Kobe, Mospilan. To na kilka dni zabezpieczy te sady, ale oczywiście w całym programie, tak jak co roku będziemy polecali na następny zabieg Movento i tuż przed zbiorami Exirel ten preparat o wysokiej skuteczności z najkrótszą karencją. Dlatego zaplanujmy sobie ten program całej ochrony przed nasionnicą w swoim sadzie czereśniowym, w zależności od struktury, odmian i tego w jakim tempie będą one dojrzewały, tak żebyśmy po prostu nie mieli strat.

Jeśli chodzi o dolistne dokarmianie, nic nowego nie powiem. To co w poprzednim komunikacie, czyli azot, mikroelementy, magnez, to kontynuujmy, czyli Azofol, Protaminal w mieszaninie z Rosaleafem, Rosaleaf zielony albo czerwony. Do tego możemy jeszcze dodać mikroelementy, czyli ASX Complex albo ASX Krzem plus. To też będzie bardzo korzystne teraz przy tej suszy, przy tych wysokich temperaturach i silnej operacji słonecznej, krzem.

Jeśli chodzi o wapń, kontynuujmy program dokarmienia wapniem. Metalosate Calcium, ASX Chelat wapnia, Rosatop Calcium, Viflo Cal S. Więc naprzemiennie, jeśli wykonujemy jedną aplikację tym pakietem azot, mikroelementy, NPK, to na następny zabieg nawóz wapniowy.

Myślę, że to wszystko. Sporo informacji w tym komunikacie. Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder