ROLNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

22.02.2018

Ochrona upraw ziemniaka

P. Staszewska

Ochrona upraw ziemniaka. Wśród wielu patogenów występujących na plantacjach ziemniaka największe znaczenie ma Phytophthora infestans, sprawca zarazy ziemniaka.Choroba ta towarzyszy uprawom ziemniaka od zawsze i może powodować poważne straty plonu na polach niechronionych, sięgające nawet 70–100%. Wiele wysiłków włożono w badania prowadzone od przeszło 160 lat, które miały na celu opanowanie choroby. Działania te nie zawsze były skuteczne, ponieważ patogen jest bardzo zmienny i stwarza wciąż nowe problemy na polach ziemniaczanych. Ochrona plantacji przed zarazą ziemniaka to konieczność. Wiadomo, że występowaniu i rozwojowi choroby w sezonie sprzyjają przede wszystkim przedłużające się opady deszczu i podwyższona wilgotność powietrza (mgły, rosy) oraz umiarkowana temperatura. Przy wyższej temperaturze (optimum 24°C) rozproszone w środowisku zarodniki grzyba kiełkują bezpośrednio, infekując nowe rośliny ziemniaka. Przy niższej temperaturze (optimum 12°C) zarodniki zmieniają się w zoospory wytwarzające 6–16 drobnych zarodników pływkowych (zoospor), które w warunkach podwyższonej wilgotności zakażają nowe rośliny. Dalszy rozwój choroby przebiega najintensywniej przy temperaturze ok. 20°C. W takich warunkach plantacja ziemniaka może zostać zniszczona przez chorobę w ciągu zaledwie kilku dni. Z powyższych powodów warto zapoznać się z fungicydami dostępnymi w tym roku, aby skutecznie chronić swój plon przed chorobami.

AXIDOR
Agrosimex

Preparat z dwiema substancjami czynnymi: chlorowodorkiem propamokarbu i cymoksanilem. Jest to środek grzybobójczy o działaniu wgłębnym i układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka w dawce 2,5 l/ha. Pierwszy zabieg wykonujemy zgodnie z sygnalizacją lub w okresie zwierania się roślin w rzędach (na plantacjach odmian wczesnych). Środek można stosować od początku fazy rozwoju pędów bocznych na głównym pędzie do końca fazy, gdy 50% liści brązowieje (BBCH 21–95).

ARMETIL M 72 WP

Agrosimex
Preparat z substancjami czynnymi: mancozebem oraz metalaksylem o działaniu układowym i powierzchniowym. Środek Armetil M 72 WP przeznaczony jest do stosowania zapobiegawczego w ochronie ziemniaka przed chorobami grzybowymi. Zwalcza zarazę ziemniaka w dawce 2,5 kg/ha. Zabiegi wykonujemy od maja do września (wczesna – późna BBCH 14–69). W rejonach, gdzie ryzyko wystąpienia choroby jest wysokie, pierwszy zabieg wykonujemy przed zwieraniem się liści w rzędach i przed wystąpieniem objawów choroby.

TAZER 250 SC

Preparat grzybobójczy o pełnym działaniu systemicznym i wgłębnym do zapobiegawczego zwalczania chorób w zbożach, rzepaku, ziemniakach i kukurydzy. Zapewnia długotrwały efekt „zielonych liści” poprzez wpływ na procesy fizjologiczne: wzrost intensywności fotosyntezy w roślinach, lepsze wykorzystanie azotu mineralnego, opóźnianie procesu starzenia się rośliny. Jego substancją aktywną jest azoksystrobina. Zwalczając alternariozę w uprawie ziemniaka, stosujemy dawkę 0,5 l/ha. Opryskujemy w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby, od początku fazy zakrywa- nia międzyrzędzi do końca fazy początku żółknięcia liści (BBCH 31–91).

REBOOT 66 WG
Agrosimex

Preparat zawiera substancje cymoksanil i zoksamid. Reboot 66 WG jest środkiem grzybobójczym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie ziemniaka przed zarazą ziemniaka. Na roślinie działa wgłębnie i powierzchniowo. Zwalcza zarazę ziemniaka w dawce 0,45 kg/ha. Środek stosujemy od fazy widocznego pierwszego pędu bocznego do fazy, gdy jagody pierwszego owocostanu są dojrzałe (BBCH 21–89). Patrycja Staszewska
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder