SADOWNICTWO

NAWOŻENIE OWOCÓW

26.04.2023

Ochrona i nawożenie truskawek w tunelach - Projekt truskawka odc. 2

K. Jakubowska

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka Projektu Truskawka. Zobacz jakie zabiegi planowane są w uprawie truskawek tunelowych w drugiej połowie fazy kwitnienia. Z filmu dowiesz się: 01:07 - ściółkowanie 01:32 - zabiegi agrotechniczne 01:55 - wykonane zabiegi ochrony przeciwko szarej pleśni 03:00 - zwalczanie mszyc 03:19 - fertygacja 04:05 - biostymulacja 04:22 - zmiany w fertygacji po kwitnieniu 05:00 - planowane zabiegi ochrony przed szarą pleśnią i mączniakiem 05:32 - SAMAR - nowy produkt zawierający substancje aktywne: boskalid i piraklostrobinę 05:58 - nawożenie dolistne
Produkty polecane w filmie: Malvin 80 WDG Pyrus 400 SC Kobe SP Flipper Switch 62,5 WG Mag S Aloy Ultrasol 20 20 20 CaTs Maral Domark 100 EC Metalosate Calcium ASX Krzem plus Omex Zynergy Polecamy - NOWOŚĆ 👉 SAMAR

Transkrypcja

Widzimy się dzisiaj ponownie w tunelach z odmianą Fler, od ostatniego naszego nagrania minęły dwa tygodnie, więc tutaj też wegetacja troszeczkę przyspieszyła.

To już druga odsłona Projektu Truskawka, całosezonowego doświadczenia prowadzonego w celu maksymalizacji wielkości, jakości i trwałości po zbiorczej owoców. W tym sezonie przetestujemy dla państwa praktyczne rozwiązania nawożenia i ochrony w uprawie truskawek pod osłonami. Zachęcamy do oglądania odcinków Projektu Truskawka na naszym kanale YouTube i Facebook.

W poprzednim odcinku mieliśmy początek kwitnienia, pojawiały się pierwsze kwiaty, ale tych kwiatów było jeszcze niewiele. Teraz przez ten okres mieliśmy troszeczkę ciepła, ale były też noce z przymrozkami. Rośliny rozwijają się bardzo fajnie. Widzimy, że już teraz jesteśmy po połowie kwitnienia, już większość kwiatów jest przekwitnięte. Mamy zawiązki owoców, owoce rozwijają się prawidłowo, tak że tutaj wegetacja cały czas postępuje, a co za tym idzie również zabiegi, które są wykonywane na tej plantacji. Przede wszystkim w ostatnich dniach zostało tutaj zastosowane ściółkowanie. Tak jak państwo widzicie, już część plantacji jest wyścielona słomą, ponieważ te owoce już przybierają na masie, będą coraz cięższe, no i będą się przekładały tutaj w zagony. Dlatego tutaj oczywiście ta słoma, żeby te owoce były czyste. Taki zabieg, no już tutaj będzie dokończony jeszcze jutro, tak żeby już ta plantacja była taka przygotowana, jeżeli chodzi o to ściółkowanie do sezonu.

Jeżeli chodzi o zabiegi agrotechniczne, widzimy, że na zewnątrz mamy pochmurną dosyć pogodę, jest sporo opadów deszczu, jest ochłodzenie, ale w tunelach mamy sporo wilgoci. Wilgoć, która nam się skrapla na folii, ale również wewnątrz roślin. Co za tym idzie, kiedy przychodzą troszeczkę cieplejsze dni, mamy wyższe temperatury, również różnice temperatur, ta wilgoć utrzymuje się cały czas w tych tunelach, ale te wyższe temperatury powodują to, że mamy problem z występowaniem chorób, przede wszystkim szarej pleśni. I tutaj również już znalazłem pierwsze kwiaty porażone właśnie szarą pleśnią. Dlatego program zabezpieczający tę plantację jest ułożony dość szczelnie. W ostatnich dniach zostały wykonane tutaj dwa zabiegi przeciwko szarej pleśni. W pierwszym z nich został zastosowany Malvin w połączeniu z Pyrusem. Tak jak już mówiłem w poprzednim odcinku, był zaproponowany ten zabieg, został on wykonany. I wczoraj został tutaj wykonany zabieg drugi, zabieg Switchem w połączeniu z nawozem Mag S Aloy, po prostu, żeby uzupełnić niedobory magnezu, które gdzieniegdzie widzimy na liściach. Switch, no to tutaj już interwencja, ponieważ są pierwsze porażenia, pierwsze kwiaty gdzieś je znajdujemy. Jest ciężko je znaleźć, ale niemniej jednak gdzieś się znajduje. Stąd też decyzja o tym Switchu.

Oprócz tego, jeżeli chodzi o inne nawożenie, tutaj w ostatnich dniach nie było stosowane. Od ostatniego komunikatu na samym początku kwitnienia został tu jeszcze zastosowany Kobe w połączeniu z Flipperem w celu zwalczania mszyc. Później zostały wstawione owady zapylające, dlatego tutaj już żadnych innych zabiegów zwalczających szkodniki nie wykonywaliśmy na tej plantacji.

Oczywiście dalej tutaj w tunelach prowadzimy fertygację, ponieważ dostarczamy te składniki pokarmowe wraz z wodą bezpośrednio pod system korzeniowy. Na zewnątrz tuneli mamy dosyć dużo wilgoci ta gleba jest nasiąknięta, niemniej jednak w tych tunelach tej wilgoci nie ma aż tak dużo, jeżeli chodzi o glebę. Jeżeli chodzi o cały tunel, tutaj są specyficzne warunki. Mamy dużo wilgoci, ale w glebie tej wody troszeczkę nam brakuje. No i oczywiście łącznie z wodą nie możemy zapominać o podawanie składników pokarmowych, aby odpowiednio odżywiać te rośliny.

W ostatnim czasie tutaj było stosowane nawożenie wieloskładnikowe, czyli Ultrasol zrównoważony 20-20-20. Jeżeli chodzi o nawozy wapniowe, to był stosowany CaTs, ale również tutaj biostymulacja, czyli Maral był stosowany w ostatnim tygodniu.

W tym tygodniu proszę państwa, już troszeczkę będziemy tę fertygacji zmieniali, ponieważ mamy więcej już owoców, mniej już tych kwiatów, dlatego też zmieniamy pożywkę. Będziemy przechodzili na nawozy z przewagą potasu, czyli Ultrasol 12-12-36. Oczywiście dalej stosujemy ten CaTs, aby dostarczać ten wapń odżywczy, żeby te owoce były jędrne, trwałe w obrocie właśnie handlowym. I w tej chwili już na ten tydzień nie stosujemy Maralu, po to, żeby zbyt intensywnie nie pobudzić do wzrostu liści, żeby te rośliny nie wybujały nam zbytnio, dlatego ten Maral zostawiamy sobie na późniejszą fazę rozwojową.

To fertygacja, a co oprócz fertygacji na bieżący tydzień? Proszę państwa, oczywiście dalej walka z szarą pleśnią. Jeżeli chodzi o ochronę, to tutaj w sobotę będzie wykonany zabieg Malvin plus Domark. Malvin, czyli kaptan, który nam tutaj będzie działał zabezpieczająco, a Domark dokładamy na mączniaka, ponieważ tutaj też panują warunki sprzyjające mączniakowi. Ja znalazłem już pierwsze porażone listki, które wyginają się łódkowato, więc na pewno tutaj ten Domark w tej chwili jest bardzo potrzebny.

A następnie w kolejnym zabiegu będzie zastosowany tutaj preparat Samar. Samar, który zawiera dwa dobrze znane państwu substancje, boskalid i piraklostrobinę, który działa interwencyjnie przy okazji również na antraknozę, tak że w kolejnym zabiegu po właśnie Malvinie i Domarku będzie tutaj zastosowany Samar.

Jeżeli chodzi o nawożenie dolistne, no to powoli tutaj musimy wchodzić z nawożeniem nawozami zawierającymi wapń, po to, żeby budować tę jakość naszych truskawek. Tak że do Domarku i Malvinie będą zastosowane nawozy Metalosate Calcium i ASX Krzem Plus, po to, żeby już właśnie zacząć budować tę jakość owoców. A do preparatu Samar będzie dołożony nawóz Omex Zynergy. Omex zawiera miedź i cynk i tutaj on będzie zastosowany w celu podnoszenia tej naturalnej odporności roślin na porażenia przez wszelkiego rodzaju patogeny. Jak dobrze wiemy, mieć ma bardzo pozytywne działanie na bakterie, dlatego tutaj również w tym momencie chcemy zastosować ten Omex.

Proszę państwa, to tyle, jeżeli chodzi o dzisiejszy odcinek. Myślę, że w miarę rzetelnie udało mi się przekazać te wszystkie informacje, jeżeli chodzi o właśnie te uprawy tunelowe. No tutaj dzieje się bardzo dużo. Dynamiczny rozwój roślin, widzimy, że ta wegetacja postępuje, w gruncie aż takiej dynamiki w tej fazie nie mamy. Niemniej jednak, no tutaj trzeba się skupić na tych zabiegach, ponieważ tak jak zawsze mówię, ten okres kwitnienia to jest najważniejszy moment w sezonie, kiedy my wpływamy na to, co my będziemy zbierali. Dlatego nie zapominajmy o tym, że już teraz dochodzi do właśnie porażenia naszych kwiatów przez szarą pleśń i te najmocniejsze preparaty, te preparaty interwencyjne powinniśmy wykonywać właśnie w tej chwili, w tej fazie rozwojowej naszych roślin. Dziękuję bardzo za dzisiejszy odcinek Projektu Truskawka i zapraszam państwa do oglądania naszych kolejnych odcinków.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder