Z ostatniej obserwacji dynamiki rozwoju pseudotecji grzyba
Venturia inaequalis przeprowadzonej dnia 18.04 wynika, że na
liściach wszystkich ocenianych odmian, pseudotecja osiągnęły już maksymalną dojrzałość, czyli 5 stopień rozwoju. Z
arodniki workowe znajdujące się w workach posiadały oliwkowe zabarwienie, co świadczy o ich maksymalnej dojrzałości i zdolności do wysiewów oraz dokonywania infekcji.
Potwierdziły to też wysiewy jakie zostały odnotowane w minionym tygodniu.
Aktualnie wypełnienie owocników workami z zarodnikami workowymi zdolnymi do infekcji oceniane jest na około 90%.
W najbliższych dniach przy sprzyjających warunkach tj. przede wszystkim wzrost temperatury oraz opad deszczu spowodują ponowne silne wysiewy i infekcje pierwotne.
Ostatnie obserwacje mikroskopowe pseudotecji grzyba
V.ineaqualis, pozwoliły na zaklasyfikowanie owocników do dwóch głównych stadiów rozwoju tj. IV stadium rozwoju czyli owocnik z 10-30% worków z zarodnikami workowymi oraz do V stadium rozwoju tj. ponad 30% worków z zarodnikami workowymi o wyraźnej zmianie zabarwienia na kolor zielony do oliwkowego.
Podczas analizy dojrzałości pseudotecjów na 100 owocnikach z każdej odmiany odnotowano, że najwięcej wypełnionych workami z dojrzałymi zarodnikami workowymi jest w przypadku: odmiany ‘Red Jonaprince’ (Kocerany) w tym czasie 98% badanych pseudotecjów znajdowało się w V stadium rozwoju pozostałe 2 % w IV stadium rozwoju.
Owocniki na odmianie 'Kosztela'
W przypadku odmiany ‘Kosztela’ (Nowy Dwór) – 93% owocników znajdowała się w V stadium rozwoju, zaś 7% w IV stadium rozwoju. Na odmianie ‘Gloster’ (Kazimierków) oraz ‘Gala’ (Potycz) 90% analizowanych owocników zakwalifikowano do V stadium rozwoju, zaś 10% do IV stadium rozwoju. Najmniejszy procent owocników znajdujących się w V stadium rozwojowym obserwowano na odmianach: ‘Gloster’ (Kaźmierków) – 88%
w V stadium rozwoju, a 12% w IV oraz ‘Ligol’ (Błędów) 87 % było w V stadium oraz 13 % w IV stadium rozwoju.
Karolina Felczak, Paulina Kurczak