SADOWNICTWO

AGROTECHNIKA

23.03.2024

Nowoczesne elektronarzędzia w sadzie czereśniowym - Konferencja Czereśniowa

K. Jakubowska

Zapraszamy na III część Konferencji Czereśniowej z dnia 21 marca 2024 r. na temat cięcia sadu czereśniowego z wykorzystaniem sekatorów i pił elektrycznych. W filmie: 01:25 - jak najmniej ran ciętych w młodych sadach 03:03 - utrzymanie równowagi wzrostu wegetatywnego i generatywnego 07:33 - elektronarzędzia tnące - zalety 10:25 - sekator elektryczny Athena 12:45 - sekatory elektryczne Nativa Medium i Nativa Small 15:45 - sekator elektryczny Diana40 17:05 - sekator elektryczny do prac lekkich - Work It 30 i Work It 25 17:45 - piły elektryczne Nativa Saw i Work It Saw
 

Transkrypcja

Witam państwa bardzo serdecznie, Robert Binkiewicz.

Proszę państwa, nowoczesne, karłowe, dochodowe sady czereśniowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, formowania, a po posadzeniu przez kilka lat, ale również i na dalszym etapie prowadzenia sadu, odpowiedniego cięcia, przecinania w celu odmładzania i wymieniania pędów. Więc powinniśmy odpowiednio do tej czynności podejść i przygotować się zarówno merytorycznie, jak również i praktycznie w postaci odpowiednich narzędzi. Do tej pory używaliśmy tradycyjnych sekatorów do cięcia, do przecinania drzew czereśni, ale ostatnio mamy dużą, bogatą ofertę, jeśli chodzi o elektronarzędzia, nie tylko do cięcia sadów czereśniowych, ale oczywiście i innych drzew i krzewów owocowych. I to takie możliwości techniczne chciałbym państwu przybliżyć w dzisiejszej prezentacji.

Ale zacznijmy od początku. Jaka zasada powinna funkcjonować od samego początku, po posadzeniu, w takim młodym sadzie czereśniowym, karłowym, jeśli chodzi o formowanie tych drzew? Powinniśmy unikać wycinania pędów, na pewno przez pierwsze 2-3 lata i to w praktyce się bardzo dobrze sprawdza, czyli jeśli jest taka konieczność usunięcia zbyt silnych pędów, najlepiej je po prostu wyrwać. Jakie korzyści są z takiego działania? Po pierwsze, w miejscu usuniętego w ten sposób silnego pędu, wegetatywnego, nie wyrośnie nam w następnym sezonie jeden albo dwa kolejne silne pędy. A po drugie, taka rana naturalna bardzo łatwo się goi. Nie ma wycieków bakteryjnych i jest to bardzo dobra metoda do tego, żeby po prostu w pierwszych latach poprawnie formować drzewka czereśni, ale z zachowaniem dobrej zdrowotności, kondycji drzew. Dlatego te pierwsze dwa, trzy sezony w zasadzie tych narzędzi tnących używamy jak najmniej, tylko jeśli jest taka konieczność. Natomiast co dalej? Już od 2-3 roku, nawet po posadzeniu drzewek tego typu, dwuletnich, rozgałęzionych, pomimo tego, że chcemy jak najwięcej tych pędów zachować, żeby one zapąkowały, żeby jak najwcześniej te drzewa weszły w owocowanie, okazuje się, że przy tak dobrym materiale szkółkarskim może być już w drugim roku nadmiar tych pędów jednorocznych i część z nich, powiedzmy 2, 3, 4, najsilniejsze należy usunąć. Usunąć w sensie skrócić tak, żebyśmy na kolejnym sezonie, żeby nam się rozwinęły nowe pędy, tak, abyśmy mieli już w czwartym, w piątym roku owocowania rotację pędów, żeby nie doszło do sytuacji, kiedy szanujemy wszystkie pędy, wszystkie nam zapąkują, zaowocują w następnym roku i potem mamy problem, bo szybko nam się takie drzewo starzeje, a później szkoda jest dużej ilości pędów wymienić. Więc tutaj już w drugim, w trzecim roku jest potrzeba przycięcia sekatorem w celu wymiany pędów, takiej regulacji owocowania nawet w takim młodym sadzie, ale to tylko pojedyncze pędy. Oczywiście nie ma tutaj jeszcze takiej potrzeby silnego cięcia.

Co dalej? Tu mamy już sad na Giseli 5, Regina w szóstym roku po posadzeniu. Sad już owocujący. Okazuje się, że taki model sadu obecnie na podkładkach karłowych, głównie na Giseli 5, moglibyśmy trochę porównać do sadów jabłoniowych na podkładce M9, czyli wcześnie te sady wchodzą w owocowanie, owocują corocznie, obficie, ale wymagają innego podejścia do pielęgnacji, do agrotechniki, do nawożenia, do cięcia, prowadzenia sadu. Dlaczego? Dlatego że tutaj widzimy, że już te drzewa mogą w szybkim czasie wytracić wigor. One mogą głównie zakładać pąki kwiatowe i owocować, ale na takich pędach, które wytracą wigor, wiemy, że tak jak na przykładzie jabłoni czy grusz po prostu powstają, wyrastają drobne owoce. Dlatego tutaj też zależy nam na średnicy. Stąd w takim sadzie już stopniowo wprowadzamy cięcie odmładzające, skracamy lub usuwamy pędy, które owocowały przez 2-3 sezony, wytraciły wigor bądź wytracają wigor i nie chcemy dopuścić do takiej sytuacji, że po prostu drzewo nam się szybko zestarzeje.

Tutaj mamy Reginę na Giseli 5, sad 16-letni, który owocuje regularnie każdego roku i widzimy, że tutaj poprzez odpowiednie cięcie, prowadzenie właściwie pozbyliśmy się silnych pędów bocznych na korzyść tylko takich mocno zapąkowanych, wiotkich pędów o charakterze generatywnym. I dobrze, bo możemy tutaj zrywać dorodne owoce czereśni każdego roku i wysokie plony. Natomiast w przypadku takich pędów nie zapominajmy o tym, że szybko mogą one po prostu się zestarzeć, wytracić wigor i owoce będą po prostu drobniały na nich. Stąd w takim sadzie już niezbędne jest cięcie poprawiające wigor, czy cięcie odmładzające, ale w sensie wzmocnienia tych pędów, przecinania, skracania. Więc do tego, proszę zobaczyć, że doszliśmy do takiego etapu, kiedyś nie mogliśmy się uporać, szczególnie na Reginie, ale na niektórych innych odmianach, które też dość silny charakter wzrostu mają, nie mogliśmy się uporać z nadmiernym wzrostem wegetatywnym, a czekaliśmy na plony. W tej chwili przy zastosowaniu tych podkładek karłowych i innej agrotechnice widzimy, że bez problemu możemy osiągać dobre plony, ale nie możemy po prostu przespać takiego momentu, gdzie należy już wymieniać pędy, skracać, wzmacniać, bo to może szybko doprowadzić do utraty jakości.

Doskonale w te wszystkie techniki wpisują się elektronarzędzia, elektronarzędzia tnące, które w ostatnim czasie stały się tak popularne i w naszej firmie mamy do zaoferowania szeroką paletę sekatorów elektrycznych, ale również i piły elektryczne, za chwilę o tym powiem. Od jakiegoś czasu możecie państwo w mediach obserwować informacje na temat różnych wybranych modeli. Precyzyjnie dobraliśmy te modele właśnie do konkretnych gatunków, dedykujemy specjalnie do niektórych wybranych gatunków konkretne modele, tak żeby wykorzystać maksymalnie ich właściwości.

Sekatory i piły elektryczne dostarcza nam firma Ausonia z Włoch. Jesteśmy dystrybutorem w Polsce właśnie tych narzędzi tnących. I już tej zimy, w tym sezonie cięcia drzew, już zyskała uznanie wśród sadowników. Tak naprawdę jakie korzyści osiągamy, możemy osiągnąć, sięgając po elektronarzędzia? Proszę państwa, to nie znaczy, że powinniśmy odstawić już sekatory ręczne, bo to już przeżytek i nie da się nimi ciąć i pracować. Nic bardziej mylnego, oczywiście wykorzystujmy optymalnie i te narzędzia dotychczasowe, których używamy, ale do tego, żeby sobie usprawnić pracę, przyspieszyć, aby była ona mniej pracochłonna, czasochłonna, żeby nie była tak obciążająca, warto sięgnąć właśnie po takie rozwiązania. Coraz częściej tniemy sady sami. Dobrze, bo wtedy robimy to poprawnie, ale czasami trzeba się też posiłkować pracownikiem, więc przy większych areałach naprawdę ważna jest ta wydajność pracy, dlatego tutaj te elektronarzędzia, te sekatory elektryczne dają nam taką możliwość, żeby faktycznie przyspieszyć pracę, żeby była ona bardziej wydajna, nie tak ciężka, nie tak obciążająca nas jak tradycyjne sekatory. To, na czym nam zależy, to również żeby te narzędzia były bezawaryjne, żeby firma zapewniała serwis i przede wszystkim, żeby ta praca też była komfortowa, żeby nam się wygodnie i komfortowo pracowało takimi narzędziami.

Dlatego wybraliśmy kilka takich modeli, które według nas spełniają właśnie te kryteria i już są one w sprzedaży. Spośród tych narzędzi tnących, sekatorów i pił, wyróżnia się jeden elektryczny sekator o nazwie Athena, ten, który w tej chwili prezentuję, dlatego że jest to jedyny sekator w naszej ofercie elektryczny z baterią w plecaku i na kablu. Myślę, że szczególnie w przypadku starszych sadów czereśniowych ten sekator będzie miał zastosowanie, dlatego że średnica cięcia to jest 40 milimetrów, a nawet i większe gałązki ten sekator bez problemu utnie. Więc jeśli mamy już starsze sady i odmładzamy je i usuwamy starsze pędy, starsze gałęzie, to potrzebujemy już takich parametrów i większych możliwości, jeśli chodzi o moc i o średnicę cięcia gałęzi. Więc tutaj mamy 40 milimetrów, jest to sekator z baterią w plecaku, więc jest pojemna bateria i wystarczająca na cały dzień pracy. Więc dla tych, którzy po prostu oczekują właśnie takiego narzędzia, które wytnie i grubsze gałęzie, i ta bateria po prostu nie rozładuje się po dwóch godzinach, tylko będzie można cały dzień nim pracować, to jak najbardziej Atena jest takim rozwiązaniem. Bardzo lekki sekator, około 1 kilograma. Sam sekator niecały 1 kilogram, bo to jest 850 gram, więc tutaj na pewno jest to też duża zaleta. Cięcie progresywne, spust, który umożliwia cięcie progresywne. Jeśli się pomylimy, jeśli chcemy cofnąć ruch, to automatycznie ostrze odpuszcza. Do tego Athena ma też wbudowany wyświetlacz, na którym wyświetlane są właśnie prezentowane podstawowe informacje o parametrach pracy, o stopniu naładowaniu baterii. Dlatego uważam, że tutaj do takiej intensywnej pracy przy prześwietlaniu drzew, czereśni już starszych, polecam Athenę i to jest ten model, który uważam, że tutaj spełni wszystkie wymagania i oczekiwania sadowników, jeśli chodzi o prześwietlanie tych starszych sadów. To był jeden sekator na kablu z baterią w plecaku.

Pozostałe narzędzia to są tak popularne obecnie sekatory elektryczne z baterią wbudowaną w rękojeść, bez kabla, bardzo dobrze wyprofilowane, bardzo dobrze wyważone i lekkie przede wszystkim. Jest linia sekatorów Nativa. My posiadamy w ofercie dwa modele, Nativa Medium i Nativa Small. To jest ten. Czym się charakteryzują te sekatory? Przede wszystkim bardzo niską wagą, masą, ponieważ z baterią to jest około 900 gram, a Nativa Small nawet poniżej 900 gramów z baterią waży, więc naprawdę bardzo lekkie sekatory. I tutaj, jeśli chodzi o młodsze sady, skracamy pędy, przycinamy właśnie takie, które już trzeba odmłodzić, pobudzić, a nie są to grube gałęzie, które usuwamy w całości, to spokojnie wystarczają te sekatory do takiej ciągłej pracy przez cały dzień. Nativa Medium wycina pędy o średnicy do 32 milimetrów, natomiast Nativa Small już nieco cieńsze pędy, bo do 25 milimetrów, ale zarówno jeden, jak i drugi sprawdza się doskonale w prześwietlaniu, skracaniu, przycinaniu młodszych pędów, cieńszych właśnie w takich karłowych, młodych sadach, a przy tym ta praca jest naprawdę bardzo lekka, komfortowa, po całym dniu pracy intensywnej naprawdę nie ma takiego obciążenia, żebyśmy po prostu na drugi dzień nie mogli kontynuować pracy. W zestawie są dwa akumulatory, powiem tak w praktyce, jeśli to jest cały dzień intensywnej pracy, potrzebny jest trzeci akumulator, który również można u nas nabyć, mieć w zestawie trzy akumulatory. Tutaj również zarówno przy Nativa Medium, jak i Small mamy progresywne ostrze, więc również można ten ruch cofnąć, spust odpuścić i ostrze wrócić, jeśli nie chcemy po prostu, chcemy zrezygnować z danej czynności, z ucięcia pędu. Nativa Medium 32 milimetry cięcia i Nativa Small 25 milimetrów cięcia. Uważam, że te dwa modele doskonale sprawdzą się właśnie w sadach czereśniowych, karłowych, na podkładce Gisela 5, tam, gdzie powinniśmy dużo takich detali już wykonać, jeśli chodzi o cięcie młodych pędów.

To jest proszę państwa sekator o nazwie Diana 40, dlatego że może wycinać pędy o średnicy do 40 milimetrów, ale to jest wciąż sekator z baterią w rękojeści, więc tutaj jeśli jest taka potrzeba wycinania grubszych gałęzi, ale potrzebujemy lepszej sprawności manewrowania tym sekatorem wewnątrz korony, a sekator na kablu powiedzmy wtedy nie do końca nam się sprawdzi, to Diana jest doskonałym właśnie narzędziem do takich prac. Jest to sekator solidny, bardzo mocny, z łatwością wycina grube pędy, grube gałęzie, ma mocną baterię, natomiast trzeba mieć na uwadze to, że jednak jest już zdecydowanie cięższy od tych poprzednich, które wymieniłem, a to za sprawą po prostu też parametrów tego sekatora. Więc mocny, silny sekator z baterią w rękojeści, nieco cięższy, ale pracuje naprawdę perfekcyjnie i jeśli jest potrzeba właśnie wycinania grubszych gałęzi, to Diana doskonale się do tego nadaje.

Powiem jeszcze o dwóch sekatorach elektrycznych z serii Work It, Work It 25 i Work It 30. Są to sekatory do prac lekkich. Tutaj w czereśniach myślę, że mogą mieć mniejsze zastosowanie niż w innych gatunkach, ale być może do skracania, przycinania cieńszych pędów doskonale też się sprawdzą, a jednocześnie są rozwiązaniem ekonomicznym. I tutaj, jeśli mamy większy zespół pracowników do cięcia i chcemy po prostu wyposażyć ich w takie narzędzia, to będzie to bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Sekatory to jedno, ale tak jak wspomniałem wcześniej, ciekawym rozwiązaniem do prześwietlania starszych drzew, starszych sadów są piły elektryczne. Jednym z takich modeli jest piła o nazwie  Nativa Saw, drugi Work It Saw. To są oczywiście narzędzia, które wspomagają nas w takich lżejszych pracach czy takich pracach do wycięcia gałęzi w starszych sadach, ale oczywiście nie do karczowania sadów, mówimy tutaj o takim wspomaganiu się. Natomiast jest to bardzo wygodne narzędzie, kiedy trzeba wyciąć grubsze gałęzie. Czasami już w starszych sadach wierzchołki musimy bardziej prześwietlić i usunąć grubsze gałęzie, to wtedy warto sięgnąć.

A mamy na przykład sekator Nativa Medium o średnicy cięcia 32 milimetry, więc szkoda takich grubszych gałęzi wycinać, bo po prostu szybciej bateria się rozładuje, ale i żywotność takiego sekatora może być niższa. To wtedy warto wspomóc się takim narzędziem, jakim jest piła łańcuchowa elektryczna.

To, co jest istotne w przypadku jednej i drugiej piły, to mamy wybudowany zbiorniczek na olej z pompką, który po prostu dozuje olej do smarowania prowadnicy i to jest bardzo ważne w przypadku takich narzędzi, żeby one prawidłowo funkcjonowały i posłużyły trochę. Nativa Saw i Work It Saw.

Proszę państwa, wciąż obowiązuje akcja promocyjna i przy zakupie tych narzędzi, elektronarzędzi tnących w naszej sieci Agrosimex zyskacie państwo wciąż zimą rabaty, tak że zachęcam do zainteresowania się. Jeśli macie państwo w planie zakup takich narzędzi, to warto się zainteresować i skorzystać właśnie z rabatów, które dla państwa przygotowaliśmy. Przyda się na pewno to dla oszczędności, a ja zachęcam do zapoznania się z ofertą. Naprawdę ta praca z wykorzystaniem tych narzędzi jest komfortowa i wydajna, także polecam.

Dziękuję bardzo za uwagę i do zobaczenia.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder