SADOWNICTWO

OCHRONA ROŚLIN

01.02.2012

Nordox 75 WG - film 3D

P. Baranski

Agrosimex
Spośród wielu dostępnych na Polskim rynku fungicydów miedziowych na szczególną uwagę zasługuje Nordox 75 WG, zawierający tlenek miedzi. Ten środek bakteriobójczy i grzybobójczy łączy w sobie wysoką efektywność i bezpieczeństwo w jednym. Jak działa ten unikalny środek ochrony roślin? Bardzo dobrze ilustruje to trójwymiarowy film przygotowany przez producenta preparatu.

Jak działa Nordox 75 WG?

Woda z opadów lub nawadniania jest niezbędna dla uprawianych roślin. Ale jest równocześnie doskonałym środowiskiem dla groźnych bakterii i grzybów. Bakterie żyją w kroplach wody na liściach, uwalniając niszczące enzymy. Krople spadające na zainfekowaną roślinę rozpryskują bakterie na sąsiednie rośliny, przenosząc infekcję. Natomiast grzyby żyją bezpośrednio na powierzchni liści. Rozwijają się w wilgotnych warunkach, pobierając składniki odżywcze z liści rośliny. Ponieważ woda, która sprzyja grzybom i bakteriom jest niezbędna także Twoim uprawom, trzeba zadbać o rozwiązanie tego problemu. Nordox 75 WG efektywnie zwalcza bakterie i grzyby bez ryzyka dla Twoich roślin.
Agrosimex
Nordox 75 WG składa się z tlenku miedzi. To specjalny związek, który wykorzystuje naturalne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne miedzi. Kiedy tylko cząsteczki miedzi znajdą się na liściu, reagują z wodą na jego powierzchni, uwalniając jony. Te jony są wchłaniane przez patogeny, które wskutek tego nie mogą regulować poboru wody i giną. Tlenek miedzi rozpada się bardzo powoli, więc poza działaniem kontaktowym, chroni również przed kolejnymi infekcjami. Cząsteczki Nordox 75 WG mają kształt kuli, która idealnie absorbuje wodę i równomiernie pokrywa roślinę.

Wielkość cząsteczek miedzi ma znaczenie!

Badania pokazują, że skuteczność fungicydów miedziowych może być znacznie poprawiona przez zmniejszenie ich cząsteczek.  Przeciętny rozmiar cząsteczki tlenochlorku miedzi to 2,5 mikrona lub więcej. W przypadku wodorotlenku miedzi jest to 1,8 mikrona. Nordox oferuje najmniejszy rozmiar cząsteczek – tylko 1,2 mikrona. Pozwala to na lepsze pokrycie i utrzymanie środka na roślinie oraz silniejszy ładunek dodatni. To tworzy silniejsze połączenie pomiędzy Nordoxem a ujemnie naładowaną powierzchnią liści. Wyjątkowo małe cząsteczki pozwalają na lepsze utrzymanie środka na roślinie, nawet podczas silnych opadów. Nordox 75 WG uwalnia się powoli i aktywuje wtedy, kiedy jest potrzebny na roślinie. Pozwala to na zabezpieczenie rośliny przez dłuższy czas.
Agrosimex

Co czyni Nordox 75 WG tak skutecznym?

Część odpowiedzi można znaleźć w nazwie: 75% produktu to miedź. To najbardziej skoncentrowany fungicyd miedziowy w formulacji WG. Większe stężenie oznacza mniejsze zużycie produktu i mniej aplikacji. To czyni go bardziej ekonomicznym niż inne produkty. Nordox 75 WG jest przyjazny i bezpieczny w stosowaniu. Unikalny proces produkcyjny sprawia, że Nordox 75 WG pyli mniej niż inne środki miedziowe.

Stosowanie i dawkowanie

W Polsce Nordox 75 WG jest zarejestrowany do ochrony roślin rolniczych i roślin sadowniczych. Rośliny sadownicze:
  • jabłoń - parch jabłoni. Zalecana dawka: 0,75 - 1 kg/ha. Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha. Wyższą z zalecanych dawek stosować przy dużym nasileniu choroby. Ze względu na możliwość spowodowania poparzeń środek stosować tylko do fazy różowego pąka. Wykonać 1-2 zabiegi w sezonie.
  • grusza. - parch gruszy. Zalecana dawka: 0,75 - 1 kg/ha. Zalecana ilość wody: 500-750 l/ha. Wyższą z zalecanych dawek stosować przy dużym nasileniu choroby. Ze względu na możliwość spowodowania poparzeń środek stosować tylko do początku kwitnienia. Wykonać 1-2 zabiegi w sezonie.
  • wiśnia - rak bakteryjny drzew pestkowych. Zalecana dawka
    • w okresie nabrzmiewania pąków: 2 kg/ha
    • w okresie kwitnienia i po kwitnieniu 1 kg/ha.
    Zalecana ilość wody: 500 - 750 l/ha. Opryskiwać do całkowitego zwilżenia liści i pędów.
UWAGA: Środek stosować przemiennie z fungicydami należącymi do innych grup chemicznych.

Stosowanie w rolnictwie ekologicznym

Nordox posiada amerykański certyfikat dopuszczający go do produkcji organicznej wydany przez OMRI - Instytut Materiałów Organicznych. Został dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym przez Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu.

Polecamy także:

 
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder