ROLNICTWO

AGROTECHNIKA

19.09.2024

Nie daj się gryzoniom

Gryzonie to odwieczni niechciani „kompani” człowieka. Towarzyszą ludziom wszędzie, ponieważ ich życie i rozwój są w dużej mierze powiązane z naszym rozwojem cywilizacyjnym. Kiedy gryzonie poja-wią się masowo, czynią znaczne szkody. Koniec lata i początek jesieni to czas, by zacząć panować nad sytuacją i nie pozwolić szkodnikom się zaskoczyć.

Mariusz Niemiec

Plenność gryzoni jest bardzo duża, dlatego należy stale i regularnie prowadzić ich monitoring w gospodarstwie, określając miejsca, gdzie ich aktywność jest największa. Na szczęście do walki z tymi szkodnikami rolnicy mają bardzo bogaty arsenał preparatów biobójczych. Wybrane z nich zostały krótko omówione poniżej.

Trujące ziarno i granulat do zwalczania gryzoni

Focus myszy i szczury trutka zbożowa i Focus myszy i szczury granulat to produkty gryzoniobójcze, których substancją czynną jest bromadiolon (antykoagulanty II generacji). Preparaty są sypkie, więc należy umieszczać je w karmnikach deratyzacyjnych albo na tackach w miejscach, w których nie będzie możliwe ich przypadkowe rozsypanie przez ludzi lub zwierzęta. Można też wkładać je głęboko do zamieszkałych nor, aby uniemożliwić dostęp ptakom i drobiowi hodowlanemu.

Trujące kostki i pasta na gryzonie

image

Focus myszy i szczury kostka i Focus myszy i szczury pasta to również produkty na bazie bromadiolonu.

Kostki o wadze 20 g mają specjalny otwór, który umożliwia ich unieruchomienie w karmniku deratyzacyjnym. Na zewnątrz są frezowane, co fizycznie zachęca szkodniki do ich gryzienia.

Natomiast drugi produkt zawiera saszetki z pastą, której pełen skład jest tajemnicą producenta. Poza substancją czynną zawiera ona mieszaniny nasion, wyciągów oleistych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, atraktanty zapachowe i smakowe, substancje nęcące gryzonie.

Focus myszy i szczury kostka i Focus myszy i szczury pasta są odporne na działanie wilgoci i można je stosować przez cały rok. Preparaty należy włożyć bezpośrednio do wydrążonej nory lub umieszczać w specjalnych karmnikach deratyzacyjnych, rozstawianych w rzędach co 10–15 m, obserwując żerowanie gryzoni co 2–3 tygodnie. W razie potrzeby karmnik z trucizną można przenieść w inne miejsce, gdzie pojawiły się szkodniki.

Potrzebujesz więcej mocy w zwalczaniu gryzoni?

Dostępne są także mocniejsze rodentycydy, takie jak pianka Racumin Foam i kostka Klerat KB.

Pianka rodentycydowa Racumin Foam (500 ml) jest jedną z nowości na rynku produktów do deratyzacji. Tego typu rozwiązanie przeznaczone jest w głównej mierze do zwalczania opornych gryzoni, które nie chcą spożywać granulatu, kostek, pasty czy bloczków. Trucizna w piance cechuje się działaniem już od pierwszego spożycia przez szkodnika. A jej aplikacja nie sprawia problemów – dokonuje się jej przy użyciu dołączonej do zestawu rurki. Środek należy nanieść w szczeliny, otwory, wejścia, krawędzie oraz inne miejsce, w których przebywają lub przez które przebiegają gryzonie. Piana w momencie kontaktu ze zwierzęciem przylega do jego sierści, a ono podczas intensywnego mycia się spożywa truciznę.

Natomiast Klerat KB jest bardzo dobrym i sprawdzonym rodentycydem w postaci kostki woskowej o ciemnogranatowym zabarwieniu. Ten produkt na bazie brodifakumu jest chętnie wykorzystywany przez wyspecjalizowane firmy deratyzacyjne i bardzo często stosowany do zwalczania plag szczurów. Już jednorazowe pobranie tej trutki powoduje śmierć gryzonia. Klerat KB jest stabilnym rodentycydem, wytrzymałym na warunki atmosferyczne.

image

Rodentycyd w postaci cieczy do picia

Toxan Płyn to preparat bardzo skuteczny w zwalczaniu inwazji gryzoni na obszarach, na których mają ograniczony dostęp do wody, oraz tam, gdzie ich naturalny pokarm jest zbyt konkurencyjny w stosunku do przynęt stałych w postaci granulatu, płatków, past lub kostek.

W innych miejscach preparat może być wykładany obok trutek w formie stałej, co znacznie zwiększa skuteczność deratyzacji.

PAMIĘTAJ, ŻE…

…przy stosowaniu rodentycydów należy przestrzegać zaleceń podanych na etykiecie produktu. Padłe gryzonie trzeba jak najszybciej zebrać i głęboko zakopać, żeby nie zostały zjedzone przez inne zwierzęta, np. gospodarskie i towarzyszące, co groziłoby ich śmiertelnym zatruciem. Więcej informacji na temat stosowania produktów DDD i ich dostępności można uzyskać, pisząc na adres: mariusz.niemiec@agrosimex.com.pl.

linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder