Czym jest nanosrebro?
Nanosrebro to mikroskopijnej wielkości cząsteczki w postaci jonów, które można dostrzec jedynie za pomocą mikroskopu elektronowego. Takie rozdrobnienie cząsteczek sprawia, że wzrasta skuteczność właściwości bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych srebra.
Nanosrebro ma większą powierzchnię czynną, tym samym wzrasta jego potencjał biobójczy.
Srebro i jego właściwości
Srebro jest przede wszystkim znane z zastosowania jako metal szlachetny powszechny w jubilerstwie, produkcji sztab i monet. Obecnie dzięki swoim właściwościom fizycznym ma zastosowanie głównie w przemyśle. Pierwiastek ten występuje w większości urządzeń elektrycznych, a nawet jest używany do produkcji odzieży.
Własności bakteriobójcze i grzybobójcze srebra były znane już w starożytności, kiedy to do picia wody używano srebrnych pucharów, by uchronić się przed zarazą. Samo srebro ma zastosowanie w lecznictwie od bardzo dawna. Dzięki swojej aktywności biologicznej srebro działa na wszystkie czynności życiowe mikroorganizmów, z dużą efektywnością je niszcząc.
Wśród najnowszych środków bakteriobójczych znacząco wyróżnia się nanosrebro. Odkrycie technologii uzyskiwania nanocząsteczek srebra umożliwiło powstanie różnego rodzaju produktów biobójczych mających zastosowanie m.in. w medycynie, higienie i profilaktyce, kosmetologii, a nawet w stomatologii.
Obecnie naukowcy pracują nad technologią otrzymywania płynów dezynfekcyjnych na bazie nanosrebra.
Srebro z wapniem w nawozie
Unikalne połączenie srebra w technologii mikrocząsteczek z wapniem zawiera nawóz VIFLO CAL S produkowany przez firmę Vet-Agro. Jest to pierwszy polski produkt z takim innowacyjnym połączeniem składników. Nawóz służy do poprawy zaopatrzenia owoców i warzyw w wapń. VIFLO CAL S zawiera 6,0% m/m CaO i 25 ppm nanosrebra w 1 l.Nanocząsteczki srebra stymulują mechanizmy obronne roślin. Nanosrebro zapewnia także lepsze natlenienie komórek roślinnych, aktywuje procesy życiowe roślin, tj. oddychanie, pobieranie i transport składników pokarmowych w roślinie. VIFLO CAL S zdecydowanie poprawia jakość owoców oraz ogranicza straty spowodowane chorobami przechowalniczymi, np. gorzką plamistością podskórną jabłek. Nawóz ma zastosowanie w uprawach drzew i krzewów sadowniczych.
Zalecana dawka to 3 l/ha w 500–800 l wody. W zależności od uprawy zaleca się od 2 do 6 aplikacji w przypadku ziarnkowych na 6 tygodni po kwitnieniu, następnie co 2 tygodnie. Ostatnie 2 tygodnie przed zbiorem. W uprawach drzew pestkowych 3 l/ha nawozu należy zastosować 3, 2, 1 tydzień przed zbiorem owoców. W przypadku upraw krzewów owocowych: truskawka, malina, porzeczka, agrest, zabiegi należy wykonywać po kwitnieniu co 7–14 dni.
Wyniki doświadczeń Viflo Cal S
Przeprowadzone w ostatnim czasie doświadczenia potwierdzają korzystne działanie na plonowanie jabłoni i truskawki. Nawóz wpływa na poprawienie wybarwienia owoców jabłoni i podnosi zdolności przechowalnicze. Zastosowany w uprawie czereśni poprawia kondycję drzew.
Wpływ stosowania nawozu VIFLO CAL S na kondycję czereśni odm. ‘Kordia’ w 2012r. Po lewej VIFLO CAL S 2x3L/ha, zabieg po zbiorach, kontrola po prawejZabezpieczanie ran i uszkodzeń kory
Kolejny produkt, na który warto zwrócić uwagę, zawiera chitozan srebra i służy do zabezpieczania ran na drzewach i krzewach.
Chitozan to substancja stymulująca mechanizmy obronne roślin w stosunku do wielu grzybów chorobotwórczych. Biokompatybilność chitozanu z żywymi komórkami umożliwia tworzenie się na powierzchni kory specjalnej powłoki (tzw. filmu), która chroni lub zastępuje fizjologiczną powłokę kory.
Zgorzel kory drzew owocowychStosowanie Viflo Chitosol Silver
Viflo Chitosol Silver, bo o nim mowa, przeznaczony jest do smarowania i opryskiwania ran powstałych po cięciu, w wyniku uszkodzeń mechanicznych czy po wiosennym pękaniu kory lub gradzie. Przed zastosowaniem preparatu rany powstałe po cięciu należy wyrównać i oczyścić z trocin.
Powierzchnię cięcia i miejsca poniżej jej brzegów pokrywa się jednolitą warstwą preparatu (najlepiej za pomocą pędzla). Viflo Chitosol Silver najlepiej stosować jak najszybciej po powstaniu rany.
Polecane artykuły:
-
Program nawożenia jabłoni
-
Nawożenie truskawek
-
Efektywne nawożenie sadów
-
Nawożenie dolistne wapniem
-
Nawożenie przed kwitnieniem