Obok popularnego nawożenia posypowego i dolistnego fertygacja staje się coraz częściej stosowaną formą odżywiania upraw sadowniczych. Poprzez podawanie pożywki wraz z nawadnianiem składniki niezbędne roślinom są dostarczane bezpośrednio do strefy korzeniowej, gdzie są przez nie pobierane i przyswajane.Nawożenie jest nieodzownym elementem produkcji roślinnej. Fertygacja to sposób odżywiania roślin, który daje błyskawiczny efekt, a możliwość indywidualnego dopasowania pożywki sprawia, że plantator podaje uprawom dokładnie taką ilość składników pokarmowych, jakiej potrzebują w danej fazie rozwojowej.
Rosasol – podstawa nawożenia
Wśród nawozów przeznaczonych do fertygacji znajdują się preparaty z gamy Rosasol – nawozy NPK z magnezem, siarką i mikroskładnikami pokarmowymi. Są one całkowicie rozpuszczalne w wodzie. Rosasol może być stosowany we wszystkich uprawach sadowniczych. Mikroskładniki dostępne w nawozach: miedź, żelazo, mangan i cynk.
Ultrasol – moc saletry potasowej
Gama nawozów wysokiej jakości, produkowanych ze szczególnym naciskiem na zrównoważone dostarczanie azotu azotanowego i azotu amonowego. Preparaty nie zawierają jego formy amidowej. Są w 100% rozpuszczalne w wodzie, występują w formie krystalicznej. W składzie zawierają NPK oraz pełen zestaw mikroelementów – Fe, Zn, Cu, B, Mn, Mo. Nawozy są oparte na saletrze potasowej, dzięki czemu nie podnoszą zasolenia gleby. Dodatkowe atuty to brak osadów w systemach nawadniających po ich zastosowaniu.
CaTs – korzystny tiosiarczan
Płynny CaTs Tiosiarczan wapnia zawiera 9% CaO i 25% SO3. Praktycznie cały wapń i siarka w nim zawarte są łatwo dostępne dla nawożonych roślin. Tiosiarczan wapnia nie zmienia pH gleby, pozytywnie wpływa na jej biochemizm, zwiększając dostępność dla roślin potasu, fosforu i magnezu, a także mikroskładników, takich jak żelazo, mangan i cynk. Wapń i siarka w postaci tiosiarczanowej korzystnie wpływają na pobieranie i przemiany azotu użytego w nawozach mineralnych. Preparat można stosować do oprysku gleby w pasie herbicydowym w dawce 15–20 l/ha wczesną wiosną, a wraz z RSM w formie nawożenia pogłównego przed i po kwitnieniu, w dawce 5–20 l/ha. CaTs może być również podawany dolistnie w uprawie truskawki, maliny, jabłoni, gruszy, wiśni i czereśni w dawce 5–10 l/ha, wraz z mocznikiem lub z preparatem Azofol, po ruszeniu wegetacji.
Rosahumus – kwasy humusowe
Zawartość próchnicy w glebie jest jednym z najważniejszych elementów decydujących o jej żyzności oraz wpływających na wzrost roślin, a także wysokość i jakość plonu. Jednym z czynników regulujących jej zapas jest racjonalny system uprawy roli i roślin – odpowiednie zmianowanie, nawożenie organiczne (obornik, komposty, nawozy zielone) oraz stosowanie Rosahumusu. Nawóz ten w fertygacji należy podawać w dawce 100 g na 1000 l wody przynajmniej raz w tygodniu lub w każdym cyklu.
PeKacid – zakwaszanie
Odczyn wody odgrywa ogromną rolę w dostępności składników pokarmowych i przyswajalności ich przez rośliny. PeKacid jest nawozem fosforowo-potasowym o działaniu silnie zakwaszającym, co poprawia wykorzystanie składników pokarmowych przez rośliny. Dodatkowo oczyszcza systemy nawadniające z osadów wapiennych i ogranicza ich ponowne osadzanie się.
Maral – biostymulacja
Nawóz dolistny NPK – wzbogacony o cynk i kompleks Ryzea Plus – o właściwościach biostymulującuch. Kompleks Ryzea to unikalny ekstrakt z bioaktywnych molekuł alg morskich: Ascophyllum nodosum, Laminaria digitata, Fucus ssp. Maral aktywizuje procesy życiowe roślin w sytuacjach stresowych, reguluje gospodarkę wodną, poprawia lotność pyłku i wiązanie owoców. Hormony roślinne zawarte w algach wpływają na przyspieszenie metabolizmu roślin. Uprawy nabywają odporność na niekorzystne warunki siedliskowe i atmosferyczne. Nawóz polecany jest do stosowania dolistnego w okresie od wytwarzania pąków kwiatowych aż do wzrostu owoców.Beata Rogala