ROLNICTWO

NAWOŻENIE ROŚLIN

09.06.2020

Nawożenie ziemniaków w warunkach deficytu wody

J. Pietrzak

Ziemniak jest bardzo wrażliwy na deficyt wody i wysokie temperatury w okresie wegetacji, o czym przekonali się rolnicy w 2019 roku. Ogromny niedobór opadów wiosną i niespotykane do tej pory w Polsce temperatury gleby wpłynęły bardzo negatywnie na wysokość i jakość uzyskanych plonów. Ziemniaki najlepiej rosną przy systematycznych opadach i umiarkowanych temperaturach, wynoszących 22–25˚C. Okresowe deficyty opadów i wysokie temperatury zdarzają się coraz częściej, dlatego niezmiernie istotna jest poprawa pojemności wodnej gleb, żeby woda z opadów była dłużej dostępna dla roślin. Trzeba też zadbać o prawidłowy rozwój systemu korzeniowego roślin od sadzenia i wschodów. Obydwa te zadania spełniają kwasy humusowe zawarte w nawozach Rosahumus, który polecany jest w dawce 3–6 kg/ha przed sadzeniem ziemniaków, i Petro 330 ST bio (pellet na bazie obornika bydlęcego wzbogacony w kwasy humusowe, siarczan wapnia i kompleks Ryzea – ekstrakt z alg morskich stymulujący rozwój systemu korzeniowego), rekomendowany do stosowania bardzo wczesną wiosną w dawce 500–800 kg/ha.

Potas

  Bardzo ważne w uprawie ziemniaków jest odpowiednie nawożenie potasem, najlepiej w formie siarczanu potasu, który ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej i uzyskania wysokiej jakości bulw. Doskonałym źródłem tego składnika są bezchlorkowe nawozy Rosafert 5-12-24 lub Rosafert 12-12-17 oraz ASX Power 7-20-30. W przypadku deficytu potasu w okresie wegetacji polecane są nawozy ASX Potas plus, Rosasol 8-17-41, Rosaleaf czerwony.
Agrosimex
Agrosimex

Bez stresu termicznego

W celu przygotowania ziemniaków do wysokich temperatur oraz zmniejszenia skutków stresu termicznego i będącego efektem deficytu wody polecane jest stosowanie nawozów:
Agrosimex
  ASX Tytan plus – polecany zwłaszcza na początku wegetacji w celu wzmocnienia syntezy chlorofilu i poprawy sprawności fotosyntezy. Dawka 0,2 l/ha. Idealny do mieszanek z innymi nawozami.
Agrosimex
    ASX Krzem plus – stymulator wzrostu, który zawiera 2,2% krzemu rozpuszczalnego w wodzie w postaci kwasu ortokrzemowego i 80% substancji organicznej. Krzem uszczelnia ściany komórkowe, zwiększa odporność roślin na wysokie temperatury i poprawia ich gospodarkę wodną. Produkt najlepiej stosować przed lub na początku fali upałów w dawce 0,5 l/ha.  
Agrosimex
Maral
– obecnie jedyny nawóz zawierający ekstrakt z 3 alg (Ascophyllum nodosum, Laminaria digitata, Fucus ssp.). Wzbogacony jest w kwasy humusowe, fenylopropanoidy, prekursor kwasu salicylowego. Ma pozytywny wpływ na parametry fotosyntezy, potencjał wodny liści, zawartość wody w kómorkach oraz na aktywność enzymów antyoksydacyjnych. Polecany do nawożenia dolistnego w dawce 0,75–2 l/ha, a na plantacjach z nawadnianiem do fertygacji ziemniaków w dawce 3 l/ha.4 [table id=13 /]
Agrosimex
W gospodarstwach, w których gleby mają bardzo niską zawartość przyswajalnego wapnia, bardzo dobre efekty daje dolistne stosowanie CaTs Tiosiarczanu wapnia, dostarczającego łatwo dostępne dla roślin wapń i siarkę. Stosowanie CaTs oprócz rewelacyjnych wyników plonotwórczych poprawia zdolności przechowalnicze ziemniaków. Wykorzystanie przedstawionych nawozów do nawożenia ziemniaków jest bardzo efektywne nawet w tak ekstremalnych warunkach pogodowych, jakie wystąpiły w 2019 roku. Iwona Polewska-Jankowiak, Krzysztof Zachaj
linkedin Placeholder facebook Placeholder twitter Placeholder