Nawożenie wapniem w Sadzie Doświadczalnym SGGW - wideo
⚊ Brak autora
W niedzielę 4 września 2011 w Wilanowie odbył się XV Dzień Otwarty Sadu Doświadczalnego SGGW organizowany przez SGGW. Pogoda była doskonała i w Warszawie pojawiło się wielu sadowników z różnych stron kraju. W spotkaniu uczestniczyła również nasza firma, prezentując doświadczenia z produktami oferowanymi przez Agrosimex.
W jednym z doświadczeń można było obejrzeć wpływ stosowania nawozu Metalosate Calcium na koncentrację wapnia w owocach, ich zdolności przechowalnicze oraz wielkość i wybarwienie owoców. Głównym celem stosowania Metalosate Calcium jest poprawa zdolności przechowalniczych owoców, ale aminokwasy zawarte w tym nawozie wpływają pozytywnie także na wielkość owoców oraz ich wybarwienie, co potwierdziły wcześniejsze badania wykonane w Instytucie Sadownictwa. W tym roku w sadzie doświadczalnym SGGW kontynuujemy już 3 rok doświadczenia z Metalosate Calcium. W poprzednich latach zaobserwowaliśmy pozytywny wpływ na koncentracje wapnia w owocach i zdolności przechowalnicze owoców.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego z prezentacją wyników tego doświadczenia.
Rezultaty doświadczenia prezentowała Iwona Polewska-Jankowiak z działu nawozów firmy Agrosimex. Zwiedzający mogli przekonać się jak duże znaczenie dla jakości plonu ma nawożenie wapniem - tuż obok jabłoni nawożonych nawozem Metalosate Calcium znajdowały się jabłonie, gdzie nie stosowano nawozów.
Potwierdzony wpływ na wielkość i wybarwienie owoców
Wyniki z sadu doświadczalnego SGGW potwierdziły rezultaty wcześniejszych badań przeprowadzonych przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Poniższa tabela pokazuje wpływ nawozu na średnicę jabłek oraz wybarwienie jabłek odmiany Idared.
W sadzie SGGW zastosowano nawóz Metalosate Ca dolistnie na początku lipca, a następnie co 14 dni. W sumie wykonano 4 zabiegi w dawce 2 litry na ha. Wyniki tego doświadczenia będziemy mogli zaprezentować Państwu po zbiorach i okresie przechowywania owoców.
Rola aminokwasów
Nawozy Metalosate są chelatowane za pomocą aminokwasów z białek roślinnych. Ta forma chelatyzacji pozwala na szybsze wniknięcie minerałów do rośliny. Cząsteczki aminokwasów opracowane i opatentowane przez firmę ALBION (producenta nawozów Metalosate) są dużo mniejsze niż np. cząsteczki EDTA i jako białko roślinne, są łatwo i bardzo szybko przyswajalne przez rośliny, dzięki czemu są bardzo skuteczne w likwidacji niedoborów składników pokarmowych.
Oprócz omawianego nawozu wapniowego, na polskim rynku dostępne są także nawozy Metalosate Multimineral (mikroskładniki), Fe (5% żelaza), Potassium (24% potasu). Szczegółowe informacje o tych produktach można znaleźć w poniższej ulotce do pobrania: